Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024908    








Honlapkeszites

A hûvös, esõs napok ellenére is melegebb volt az átlagosnál az idei nyár

Bár az idei volt a második legcsapadékosabb július a mérések óta, és augusztus is csaknem 1 fokkal hûvösebb volt mint a sokéves átlag, összességében a nyár középhõmérséklete kissé a normálérték felett alakult - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat az MTI megkeresésére.


Az évszak középhõmérséklete országos átlagban 20,8 Celsius-fok volt, ami 0,6 fokkal haladja meg az 1980-2010-es normálértéket. Júniusban és júliusban több meleg periódus volt, többször megdõltek a napi hõmérsékleti melegrekordok. A júniusi havi középhõmérséklet 1,3, a júliusi pedig 0,7 fokkal volt magasabb a sokéves átlagnál. Az augusztus viszont a normál értékhez képest 0,8 fokkal hûvösebb volt.     

Az idén nyáron a legalacsonyabb hõmérsékletet, 2,4 fokot június 8-án a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírlugoson mérték. Az évszak legmagasabb hõmérsékletét, 36,9 fokot pedig július 12-én a meteorológiai szolgálat kecskeméti állomásán rögzítették.     

Mint kifejtették: június végén egy anticiklon határozta meg az ország idõjárását, amelynek hatására jelentõsen emelkedett a levegõ hõmérséklete. A meteorológiai szolgálat veszélyjelzései alapján az országos tiszti fõorvos június 23-án 0 órától június 26. éjfélig hõségriasztást adott ki. Országos átlagban ezeken a napokon 25 Celsius-fok felett alakult a napi átlaghõmérséklet, sok helyen még az éjszakai órákban sem csökkent a minimum hõmérséklet 25 fok alá.     

Július elején pár átlag körüli napot ismét hõséghullám követett, majd egy érkezõ frontrendszerhez kapcsolódó viharzóna gyorsan megfordította a helyzetet. Ennek következtében július 16-án és 17-én 5-6 fokkal alacsonyabb volt a napi országos középhõmérséklet mint a sokéves átlag. Augusztus közepén hidegfrontok sorozata érintette az országot, amelyek hatására az ország számos területén jelentõsen lehûlt a levegõ - írták.     

Az idén nyáron is több új melegrekord született. Június 17-én a legmagasabb minimum hõmérsékleti országos rekord dõlt meg, ekkor Sándorfalván a leghidegebb órában is 24,3 fokot mértek. Június 25-én a legmagasabb országos és egyben a fõvárosi minimumhõmérsékleti rekord is megdõlt: Lágymányoson 23,9, Fonyódon pedig 23,8 fokig hûlt a levegõ. Ugyanezen a napon 2 fokkal megdõlt a napi melegrekord is: Újpesten 35,9 fokot mértek.     

Augusztus közepén több hidegfront vonult át az országon, ekkor új hidegrekordokat is regisztráltak. Augusztus 12-én például Tésán és Murakeresztúron 4,5 fok volt, 13-án Zabaron dõlt meg a hidegrekord, 4 fokig süllyedt a hõmérséklet.     

A csapadék tekintetében az egyes hónapok jelentõsen különböztek egymástól. Júniusban 10 százalékkal hullott több a szokásosnál, az augusztus viszont a szokásosnál szárazabb volt, mintegy 20 százalékkal maradt el az átlagtól a havi csapadékösszeg.     

A július viszont rendkívül csapadékosnak bizonyult, az 1901-tõl vezetett mérések óta az idei volt a második legcsapadékosabb országos átlagban, csaknem kétszerannyi esõ hullott, mint egy átlagos júliusban. Július közepén országszerte jelentõs károkat okoztak a szupercellákhoz kapcsolódó felhõszakadások, heves zivatarok, orkán erejû szelek és jégesõk, sok helyrõl jelentettek borsónyi, vagy meggy és dió méretû jégesõt és a hirtelen lehulló nagy mennyiségû csapadék több településen okozott árvizeket és károkat. Több településen 10 perc alatt 20 milliméternél is több esõ hullott, így napi összesítésben néhány helyen 100 milliméternél is több esõt mértek. Július 13-án például több mint 103, Poroszlón több mint 128 milliméternyi esõ hullott egy nap alatt.     

A háromhavi mennyiség országos átlagban 250 milliméter körül volt, ami csaknem 30 százalékkal több mint az 1980 és 2010 közötti nyári csapadékösszegek átlaga. A legtöbb csapadékot Sümegen regisztrálták, ahol több mint 352 milliméternyi esõ hullott a nyáron - írta elemzésében a meteorológiai szolgálat.

MTI - Kanizsa



2016-09-25 06:01:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül