Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57481801    








Honlapkeszites

Elhallgatott történelem

Sikerrel pályázott a Civil Kerekasztal Egyesület az Emberi Erõforrások Minisztériumának A Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévéhez kapcsolódó „Elhallgatott történelem” címû felhívására. A Tegyük hallhatóvá az elhallgatott történelmet! címû programhoz kapcsolódó mûvészeti pályázatot sajtótájékoztató keretében hirdette meg az egyesület.


A részletekrõl Budavölgyi Kálmán, a CKE ügyvezetõ elnöke, Lengyák István soros elnök, és Nikolics Zsanna, az ifjúsági munkacsoport vezetõje tájékoztatta a sajtó képviselõit a Halis István Városi Könyvtárban.

Lengyák István elmondta: az egyesület projektje arra a koncepcióra épül, hogy elkötelezett fiatalok segítségével ismertetjük meg a Dél-zalai térség ifjú generációjával az „elhallgatott történelmet”. A Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások közül már sajnos kevesen élnek, a „legfiatalabb” túlélõ is 90 éves. Ahhoz, hogy soha ne történhessen meg az emberiség ellen elkövetett hasonló bûncselekmény, a fiatalokat el kell látni a szükséges ismeretekkel, tudással annak érdekében, hogy a történelmi leckét magukénak érezzék, és felnõve továbbadják örökségként az õket követõ generációk számára.

A Gulag-pályázat elsõdleges célja az volt, hogy a fiatalok minél jobban megismerjék az 1945-46 körüli történelmet, és az utána következõ idõszakot, hiszen voltak olyan emberek, akik 10-15 évvel késõbb értek haza a Gulag-táborokból. A táborok ilyen fajta felelevenítése nemcsak azt a célozta meg, hogy a fiatalok ismerjék meg ezt az idõszakot, hanem azt is, hogy keressék fel azokat a helyeket, ahol a Gulag-táborok voltak. Valójában ez egy olyan feladat lett volna, amit nehéz megvalósítani, hisz a táborok nagy része nagyon messze van, másrészt felszámolták, és helyükön a néhol felállított emléktáblák, emlékoszlopok kivételével már semmi nem látható.

A projekt eredményeként elkészítik egy 30 perces színpadi elõadás forgatókönyvét. A színpadi mûvet négy rendhagyó történelemóra keretében amatõr diákszínjátszók mutatják be nagykanizsai oktatási intézményekben. Nikolics Zsanna elmondta, az elõadás különlegessége az lesz, hogy nem színpadon elevenítik meg, hanem a nézõk között játsszák folyamatosan a jelenetsorokat, melyek a rabok szemszögébõl mutatja be a történetet. Így próbálják elérni azt a hatást, mintha élõ résztvevõként szerepelne a közönség.

Az elhangzottakhoz Budavölgyi Kálmán hozzáfûzte: egy héten belül meghirdetnek egy mûvészeti pályázatot a térség fiataljai számára. A „Tegyük hallhatóvá az elhallgatott történelmet” témához fotókat, fotómontázsokat, festményeket, grafikákat, illetve más mûvészeti ágban készült pályamûveket várnak január 13-ig. A beérkezett alkotásokból összeállított kiállítást két hétig láthatják az érdeklõdõk a könyvtár galériájában. A három legtehetségesebb alkotót könyv és ajándékutalvánnyal jutalmazzák a szervezõk.

A programba bevont célcsoport számára ifjúsági konferenciát is szervez az egyesület, melyre elõadóként dr. Bognár Zalánt, a Gulagok történetét kutató és feldolgozó szakértõt, a Károli Gáspár Református Egyetem docensét és Czupi Gyula könyvtárigazgatót hívják meg.

B.E.



2016-11-15 14:20:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül