Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57485024    








Honlapkeszites

Új mûalkotásokkal gyarapodott a zalaegerszegi Göcseji Múzeum

Új mûalkotásokkal gyarapodott a zalaegerszegi Göcseji Múzeum. Léránt Zoltán zalaegerszegi festõmûvész öt akvarelljét és Pataky Andor szobrász- és festõmûvész kisplasztikáját szerdán sajtótájékoztatón mutatták be.


A Juhász címû kerámiaszobor igazi kuriózumnak számít, mert nagyon nehezen lehet Pataky Andor alkotásához hozzájutni - mondta Kostyál László mûvészettörténész.     

Hozzáfûzte: a kisplasztikát egy budapesti felajánlás révén tudta megvásárolni a múzeum. A szignó mellett sokat segített a mûtárgy azonosításában, hogy a kisplasztika fotója megjelent a Zalai évkönyv 1926-os kiadásában.     

Nevéhez számos köztéri szobor, emlékmû kapcsolódik. Pataky Andor készítette többek közt a Zalalövõn, Zalaszentgróton, Mihályfán, Pacsán látható hõsi emlékmûveket. Emellett épületplasztikával is foglalkozott, keze munkája az egerszegi Vármegyeháza megye címere, és õ készítette az egykori rendõrségi palota (ma megyei fõügyészség) állami címerét is - emlékeztetett a mûvészettörténész.     

Beszélt arról is, hogy Léránt Zoltán (1902-1936) festõmûvész alkotásai közül öt akvarellt vásárolt a múzeum, a mûvek zalaegerszegi, zalai és Balaton környéki tájképek.     

Léránt Zoltán óriási tehetségû, "csendes, visszahúzódó", mûvészember volt - fogalmazott Kostyál László. A mûvésznek betegsége miatt félbe kellett szakítania a tanulmányait a Képzõmûvészeti Fõiskolán. 1926-tól teljes visszavonultságban élt szülõvárosában, Zalaegerszegen. Akvarell technikával festetett képei közül nagyon sokat õriznek a zalaegerszegi otthonokban - idézte fel Kostyál László.     

Kitért arra is, hogy az új mûalkotások nagyon jól illeszkednek a Göcseji Múzeum képzõmûvészeti gyûjteményébe. A múzeum elsõsorban a zalai képzõmûvészek alkotásait gyûjti, a két világháború közötti idõszak - amelyet az új mûalkotások képviselnek - eddig kevésbé volt reprezentált.     

Kostyál László elmondta azt is, hogy újabb értékes darabbal is bõvült a múzeumi gyûjtemény. Gácsi Mihály (1926-1987) grafikus- és festõmûvész halotti maszkját a szintén Munkácsy-díjas Szabolcs Péter szobrászmûvész öntötte bronzba 30 évvel ezelõtt. A mûvész utolsó arckifejezését, végsõ megnyugvását megörökítõ, bronz halotti maszkot Szabolcs Péter a múzeumnak ajándékozta.     

A mûtárgyakat a májusban nyíló kiállításon mutatják be Zalaegerszegen.

MTI Kanizsa



2017-01-19 04:11:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül