Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57488435    








Honlapkeszites

Bántalmazásokat valószínûsít az alapjogi biztos a zalaegerszegi gyermekotthonban

Komoly és rendszerszintû alapjogi visszásságokat tárt fel az alapvetõ jogok biztosának átfogó vizsgálata a zalaegerszegi gyermekotthon mûködése kapcsán, ami miatt ügyészségi törvényességi felügyeleti eljárást is kezdeményezett - közölte az alapjogi biztos hivatala pénteken az MTI-vel.


Székely László ombudsman annak kapcsán indított vizsgálatot, hogy egy jelzés szerint az Emberi Erõforrások Minisztériuma Zalaegerszegi Gyermekotthonában "a gondozott gyermekek ellátása nem megfelelõ, rendszeresen bántalmazzák õket". Az elõre be nem jelentett helyszíni ellenõrzésen a hivatal jogász és pszichológus munkatársai konzultáltak az intézmény igazgatójával, megtekintették a gyermekotthont, továbbá meghallgattak az intézményben nevelkedõ 28 gyermeket.     

A jelentés rögzíti: a gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogát sérti, hogy egy-egy csoportban a jogszabályban megengedettnél több speciális és különleges ellátást egyidejûleg igénylõ gyermeket helyeztek el. "Aggályos a jogorvoslat és a segítségkérés szempontjából, hogy nincs minden csoportban egységesen kifüggesztve a házirend, illetve a gyermekjogi képviselõ elérhetõsége".     

Az ombudsman szerint nem elfogadható, hogy a gyerekek érdekére hivatkozva magántanulóvá minõsítik õket és egy belsõ, tulajdonképpen "szegregált" iskolával kell tanulói jogviszonyt létesíteniük. Az ombudsman szerint az is aggályokat vet fel, hogy egyes speciális gyermekotthonok zárt mûködési rendszere miatt ellehetetlenül a szakképzésben résztvevõ tanulók gyakorlati oktatása.     

Székely László ombudsman kiemelte: a gyermekvédelmi törvény rendelkezése szerint maximum 48 órán át tarthat a személyes szabadságot korlátozó intézkedés, ezért súlyos jogsértést jelent, hogy "az otthon vezetõjének döntése alapján egy gyermek esetében közel másfél hónapig tartott a jogkorlátozó egészségügyi megfigyelés".     

A helyszíni vizsgálat feltárta, hogy a gyermekotthonban a szabályszegõ vagy nehezen kezelhetõ viselkedési formákért "speciális" szankciókat alkalmaznak, a gyerekek közül többen utaltak rá, hogy az intézményben büntetésként nem engedik ki õket a szabad levegõre. A biztos szerint nemcsak ez a büntetési gyakorlat sérti a gyermekek emberi méltósághoz való jogát, hanem annak végrehajtása is, amelynek során "renitens" gyerekeket egész nap papucs viselésére kötelezték, hogy a nevelõk azonnal láthassák, kit nem engedhetnek ki az épületbõl.     

A jelentés kitér arra is, hogy a dohányzás tilos ugyan az intézményben, de ezt nem tudják megakadályozni, a szakdolgozók pedig a dohányzást és annak megvonását jutalmazási, illetve fegyelmezési eszközként használják. A vizsgálat igazolta azt is, hogy a gyermekek között is elõfordul a bántalmazás.     

Az ombudsman ennek kapcsán kiemelte, hogy a gyermekvédelmi szakellátásban élõ gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogának érvényesítése állami feladat. "A szakemberek felelõssége a figyelemfelhívás a dohányzás káros következményeire, a segítségnyújtás a leszokáshoz, az egymás közötti agresszió megelõzése, csökkentése, kezelése pedagógiai, pszichológiai módszerekkel".     

Az alapjogi biztos közleménye kitér arra is: több gyermek számolt be arról, hogy a szakdolgozók verbálisan és fizikailag bántalmazták õket. A gyermekjogi képviselõhöz néhány hónap alatt nyolc alkalommal érkezett ilyen jelzés, a gyermekvédelmi gyámoknál ugyancsak nyolc esetben tettek panaszt bántalmazás miatt.     

A jelentés hangsúlyozza, hogy a panaszokat az intézményvezetõ által indított vizsgálatok ugyan alaptalannak találták, "ám a bántalmazás megtörténte a gyermekekkel készített interjúk, a gyermekjogi képviselõtõl és a gyermekvédelmi gyámoktól kapott információk alapján is valószínûsíthetõ volt".     

A biztos a zalaegerszegi gyermekotthon mûködése kapcsán a legfõbb ügyész útján törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett az illetékes és hatáskörrel rendelkezõ ügyészénél. Az ombudsman emellett ajánlást tett az emberi erõforrásokért felelõs miniszternek, folytassa a már megkezdett lépéseket azért, hogy véget vessenek a speciális gyermekotthonokban elhelyezett gyermekek személyi szabadságát korlátozó jogsértõ gyakorlatnak.     

A biztos a gyermekotthon igazgatójától kérte: vessenek véget a személyes szabadság jogsértõ korlátozásának, továbbá teremtsék meg a feltételeket a gyermekek szabad levegõn való tartózkodásához, illetve kérjenek módszertani segítséget a gyermekek közötti agresszió kezeléséhez. Kezdeményezte továbbá a speciális gyermekotthonban nevelkedõ gyermekek számára a képességeik szerinti középfokú iskolai végzettség megszerzésének lehetõvé tételét, illetve a magántanulói jogviszonyok indokoltságának felülvizsgálatát is.

MTI - Kanizsa



2017-03-03 12:03:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül