Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57020735    








Honlapkeszites

Külföldi ízek Nagykanizsán, avagy, barátságos Murafölde fõvárosa

Legalábbis így vélekednek azok a külföldiek, akik azért jöttek ide, Dél-Zala fõvárosába, hogy saját kultúrájuk ízeit kínálják a nagykanizsaiak számára. A várost végigjárva, az idegen ételek garmadája között válogathatunk. Szó szerint, hiszen ha akarunk, ehetünk törökös kebabot, kínai szezámmagos csirkét, thai pirított tésztát grillezett bambuszrüggyel, és desszertnek választhatjuk az Adria ízeit idevarázsoló horvát fagylaltokat is.


Szerintem Murafölde központja, Nagykanizsa befogadó az idegen ízek, kultúrák iránt, sõt. Az itt élõ és vendéglátásban tevékenykedõ külföldiek egytõl-egyig azt mondták: a magyarok barátságosak, vendégszeretõk, és érdeklõdõek: szeretik kipróbálni az újat.

Ki ne ismerné a törökök kebabját, amelyet függõleges elektromos nyárson folyamatosan grillezett és rétegesen nyársrahúzott hússzeletekbõl készítenek. A gyorsan fogyasztható ételt a nyársról leszelt húsforgácsokból és különféle öntetekbõl állítják össze. A vásárlóknak pitában tálalják az akár az utcán is fogyasztható ínyencséget. Sokakat csábít be a grillezett kebab-hús ínycsiklandó illata Balaban Ramazan Erzsébet téri üzletébe. A török vendéglátós 2013-ban nyitott üzletet Nagykanizsán.

– Mikor Magyarország mellett döntöttem, mindjárt Dél-Zala, és Kanizsa volt a célpont – meséli Balaban Ramazan, aki a „miért éppen Nagykanizsa?” kérdésemre magától értetõdõ egyszerûséggel vágta rá: mert nem volt itt kebab… – Mikor idejöttem Dél-Zalába, Lentiben is nyitottam egy üzletet, amit párhuzamosan mûködtettem a Kanizsaival, de aztán utóbbi mellett döntve, végül itt telepedtem le. Szeretek Nagykanizsán élni, az emberek barátságosak, vendégszeretõek – mondja határozottan a török séf, aki azt sem rejti véka alá, hogy népszerû errefelé az igazi, hamisítatlan török konyhájával.

– A családom Németországban él, amúgy Ankarából érkeztünk erre a tájékra. Persze nem tudom, és nem is akarom elfeledni Törökországot, évente egy-két alkalommal mindig hazalátogatok – zárja rövidre a beszélgetést Balaban Ramazan, mert újabb éhes vendég érkezik egy pitába csavart kebabért. Azt még elárulta érdeklõdésemre, hogy hosszú távra tervez itt nálunk, sõt, beavatott egy titokba is: nemsokára török pizzát és törökös ízekkel fûszerezett, grill ételeket is kínál majd a nagykanizsaiak számára. Õ viszont nem igazán szereti a magyar ételeket, marad inkább a töröknél, bár ebben az is közrejátszik, hogy mohamedán vallása miatt például egyáltalán nem ehet disznóhúst.

 

Éppen csak az Erzsébet tér túloldalára kellett elsétálnom, hogy a török Riviéra ízei után Kínában érezhessem magam, már ami az ételeket illeti. Zhou Su Mei, a közismert MEI WEI Erzsébet téri kínai étterem tulajdonosa férjével együtt „viszi a boltot”.

– 2003-ban érkeztünk Nagykanizsára, egyenesen Sanghajból – mondja Zhou Su Mei, aki családjával együtt elõször ruházati cikkek árusításával foglalkozott, majd eztán jött a váltás a vendéglátásra. – Az Ady utcán lévõ éttermünket két éve cseréltük fel a megújult Erzsébet téren található vendéglátóhelyünkre. Annak idején kíváncsiságból, turistaként jöttünk Magyarországra, és annyira megtetszett Nagykanizsa, hogy úgy döntöttünk: otthagyjuk Ázsia nyüzsgését ezért a sokkal nyugodtabb, kisvárosi hangulatért.

Aztán követte õket a szélesebb család is, így ma már új hazájukként tekintenek a dél-zalai dombokra.Gulyás, pörkölt, halászlé: a tipikusan magyaros, nehéz ételeket kedvelik, míg a magyarok egyértelmûen a kínai ízeket keresve térnek be hozzájuk. Nagyon népszerû a „muraföldeiek” körében a mézes, szezámmagos csirkéjük, és az édes-savanyú mártás is.

 

Ha ezek után valaki azt gondolná, hogy jó-jó, kínai és török étel sokfelé kapható, de Kanizsán biztos nem találok thai pirított tésztát grillezett bambuszrüggyel, az nagyon téved. Csak a keleti városrész nagy bevásárlóközpontjáig kell elmennie Chen Xiufei thai büféjébe, és máris megkóstolhatja ezt a különleges ételt.

– Kína déli részérõl, Zhejiang tartományból érkeztünk ide a családommal, még 2007 októberében – mondja a kínai hölgy, aki azt is elárulta, hogy férje jött Magyarországra elõször „felderíteni a terepet” és a lehetõségeket, így döntöttek aztán Nagykanizsa mellett. – A magyar emberek kedvelik a távol-keleti ízeket és konyhát, ezért gondoltunk arra, hogy elsõsorban a thai konyha különlegességeit fogjuk kínálni nekik, persze kaphatóak a büfénkben kínai ételek is. A magyarok elsõsorban az édes-savanyú, csípõs és szezámmagos különlegességeket keresik nálunk.

Chen Xiufei azt is elárulta, hogy a magyar emberek kedvessége és barátságos viselkedése az, ami megtetszett neki, de azt sem rejtette véka alá, hogy bizony a mai napig nehezen alkalmazkodik azokhoz a magyar szokásokhoz, amelyek gyökeresen eltérnek a Kína déli részén megszokottól.

– Amit nagyon szeretek még itt, Dél-Zalában, az a sok erdõ és zöldterület, például a Csónakázó-tó, ahová gyakran kilátogatunk pihenni a két gyerkõcömmel. Ahonnan én jöttem, ott sok millió ember lakik egy-egy nagyvárosban, és szinte nincs zöld, ahol az ember pihenhetne, kikapcsolódhatna – hívta fel a figyelmemet Chen Xiufei, aki a melyik magyar étel a kedvenc kérdésemre a halászlét és a gulyáslevest jelölte meg, de azt is elmondta, hogy alapvetõen minden magyar ételt végigkóstoltak már, és ami nem ízlett nekik, azt egyszerûen nem ették meg…

És a végén, vissza a gyönyörû Erzsébet térre, ha valaki enne egy kis külföldi ízvilágú desszertet: 2015 óta kínálja tavasztól – õszig horvát fagylaltkülönlegességeit az Adria fagyizó. A fagylaltos pult elõtt szinte állandóan kígyózó sor a garancia arra, hogy finom a horvát fagyi, amelyet egy sisaki üzletember mér a kanizsaiaknak.

Dr. Papp Attila



2017-03-30 18:54:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül