Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57665807    








Honlapkeszites

55 éves a Bolyai

Ebben az évben ünnepli fennállásának ötvenötödik évfordulóját a Bolyai János Általános Iskola. A jubileumi rendezvénysorozaton megemlékeztek a névadóról, a kétszázöt évvel ezelõtt született Bolyai Jánosról, a nagy magyar matematikusról, akinek fõ mûve az Appendix 175 évvel ezelõtt került kiadásra.

A város és városkörnyék általános iskolásai részére Bolyai matematikaversenyt hirdetett az intézmény. Jubileumi úszó váltóversenyt rendeztek a városi uszodában, és az iskola tanulóinak alkotásaiból rajzkiállítás nyílt a HSMK Ifjúsági Galériájában. Lénárt István matematika tanár, oktatáskutató A földrajztól a Bolyai-geometriáig címmel elõadást tartott a Batthyány gimnáziumban. Azt követõen a volt bolyais diák, Baticz Milán, a Rubik kocka forgatás nagymestere tartott bemutatót. A HSMK színháztermében tartott ünnepi zárórendezvényen részt vettek az intézmény volt igazgatói, tanárai és tanulói. A színpadon közel kétszáz diák köszöntötte színes mûsorával a jubileumi ünnepség résztvevõit.


Hogy mi mindenrõl mesélhetnének a 255 éves iskolafalak?

– Eredetileg kvártélyháznak épült a XVIII. század közepén, majd a XIX. században a Zöldfa Vendéglõnek és Szállodának adott otthont. Abban az idõben sok bál és mulatság színhelye volt a régi szárny. 1880-tól a bíróság és az ügyészség költözött az épületbe, melynek homlokzatára ekkor került az Igazságügyi Palota felirat. 1943. és 1945. között internálótábor, majd rendõr-akadémia kezdte meg benne a mûködését. 1952-tõl a mai napig iskolaként mûködik, immár ötvenöt éve. Vetített képekkel ezt az idõszakot próbálták felidézni, az iskola életének, történetének meghatározó eseményeit feleleveníteni a szervezõk.

Beszédében Kalamár Márta igazgató kiemelte, hogy az iskolával kapcsolatban kinek milyen érzésbõl maradt meg több vagy kevesebb, abban elsõsorban a pedagógusnak van meghatározó szerepe. A pedagógusnak, aki sokszor nincs is tisztában önmaga jelentõségével, azzal, hogy mekkora hatással lehet a rábízott tanítványok személyiségének, sorsának alakulására. A tapasztaltabbak jól tudják, a gyakorta átdolgozott pedagógiai programok, szépen megfogalmazott nevelési-oktatási célok mit sem érnek a személyes ráhatások, a jó idõben jól elhangzó mondatok nélkül, amelyek lehetnek feddõ, dicsérõ szavak, vagy éppen arról árulkodók, hogy érdemes odafigyelni arra, aki mondja. Egyszerûen, elég, ha meggyõzõek, hitelesek, és mindig szeretettõl vezéreltek, mert ha így van, a tanítvány szemében még a hibázó, olykor helytelenül cselekvõ vagy beszélõ pedagógus is lehet a mai szóhasználattal élve jó fej, akár példakép is.

– Az iskola az eltelt ötvenöt év alatt azért juthatott el erre az állapotra, mert mindig többségben voltak a tantestületben az olyan kreatív pedagógusok, akikrõl az elõbb beszélt. – Mondandóját Bolyai János szavaival zárta: – Derék tehetségekkel, sok eredetiséggel bíró magyar nemzet keze közt az ép, jó mag nem vész el, hanem gyökeret ver. S egy, minden évben egy-egy karikával vastagodó élõ fa válik belõle.
Hiszi, hogy az iskola az elmúlt öt és fél évtized alatt segíteni tudta ennek a fának a vastagodását, amiben jelentõs szerepe van az iskola korábbi igazgatóinak, pedagógusainak, a sok száz diáknak és mindazoknak a munkatársaknak, akik segítették biztosítani az intézményben zajló munka hátterét.

Cserenyés Péter alpolgármester, országgyûlési képviselõ köszöntõ szavaiban elmondta, szorosabb érzelmi kötõdés fûzi az iskolához, hiszen szülõként ebbe az intézménybe íratta be tíz évvel ezelõtt a gyermekét.
– Egy iskoláról nem az épület, és taneszközök modernsége mond a legtöbbet – hangsúlyozta –, hanem a falai közt zajló munka. – A Bolyai János Általános Iskola nagyon jó bizonyítvánnyal rendelkezõ iskola. Az elmúlt ötvenöt éves története alatt eljutott a város legrangosabb intézményei közé. Az iskolában folyó komoly és lelkiismeretes munka eredménye mérhetõ, nyomon kísérhetõ a tanulmányi és sportversenyeken elért helyezések után kapott elismerõ oklevelek segítségével. Mi lehet a titka ezeknek a sikereknek? Mindenképpen meg kell említeni az elõdök, a nagy tanáregyéniségek lelkiismeretes munkáját, hiszen erre alapozva tud továbbépítkezni a ma tantestülete.

A mûsort követõ fogadáson pohárköszöntõjében Balogh László, az OKISB elnöke megjegyezte, az iskola városunk egyik legrégebbi épülete – melynek falaiba az egykori kanizsai vár köveit is beépítették –, rászorul a felújításra! Reméli, hamarosan, a belváros rekonstrukciójában erre is sor kerül.

B.E.

(További képek a galériában)



2007-10-30 08:18:23


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül