Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57017970    








Honlapkeszites

Róth Miksa, császári és királyi üvegfestõ és mozaikmûves életérõl tartottak elõadást Gyenesdiáson

A keszthelyi üvegablakok mellett a történelmi Magyarország területén és Mexikóvárosban is megtalálhatók a munkái. A keszthelyi plébános szerint Róth Miksa élete éppannyira gazdag és harmonikus volt, mint amennyire jelentõs és sokoldalú a munkássága.


1896-ban kapta a megbízást Dunszt Ferenc apát-plébánostól a Fõ téri templom üvegablakainak elkészítésére Róth Miksa. A fiatal mûvész ekkor már számos nagy megbízásban részesült, többek közt az Országházba, a Királyi Várpalotába és a Vajdahunyad várába is felkérték. A keszthelyi templom plébánosa, Tál Zoltán szerint rendíthetetlen alkotó volt Róth Miksa.

Tál Zoltán elsõsorban a Fõ téri üvegablakok miatt gyûjtötte össze az üvegfestõ- és mozaikmûvész munkásságát. A plébános szerint több dolog miatt is különlegesek a Magyarok Nagyasszonyának szentelt templom üvegablakai, egyrészt Róth Miksa ezek elkészítésekor még csak 31 éves volt, valamint igazán monumentálisak a keszthelyi üvegablakok. Tál Zoltán plébános elmondta: „Azt gondolom, hogy a különlegesség maga az, hogy Róth Miksának teljesen eredeti állapotában maradtak fenn ezek az üvegablakai. Annak ellenére, hogy a szentélyben az alsó sorban az üvegablakok a háborús bombatámadások során légnyomást kaptak és kitörtek, de a többi teljesen ép és eredeti állapotban látható.”

Az elõadáson továbbá elhangzott: Róth maga szerencsés, termékeny mûvész volt, mûvésztársai terveit kitûnõen alkalmazta, illetve alkalmazkodott azokhoz. Munkái egyéni ötvözetét adják a historizmus, a szecesszió, és az art deco stílusainak. Róth Miksa másik keszthelyi munkája Vajda János Gimnáziumban látható. A Szent Imrét ábrázoló üvegablakot Reischl Imre városbíró 1930-ban adományozta az iskolának. A Szent István fiát ábrázoló ablakot 1949-ben javítás céljából kibontották, és egy idõre elfelejtkeztek róla. 1992-ben újították fel és került vissza az eredeti helyére.

Érdekesség, hogy az iparmûvésznek akkoriban élt egy névrokona Kanizsán, aki a posta fõnöke volt, és ugyancsak jól rajzolt. Halis István egyik könyvét például õ illusztrálta.

Kanizsa TV - Kanizsa



2017-04-12 13:40:00


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül