Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57488464    








Honlapkeszites

Pünkösdre teljesen megújul a Nagykanizsai Járásbíróság alagsori része

Még néhány hét, és befejezõdnek azok a munkálatok, amelyekkel az Erzsébet téren járó emberek nap, mint nap szembesülhettek a tavasz folyamán. És, hogy mi az a nagy munka, amelyen a szakemberek már hónapok óta fáradoznak? Teljesen újjávarázsolják a járásbíróság alatti alagsort, amely évtizedek óta a bíróság irattáraként funkcionál. A közel 65 millió forintos beruházás részleteirõl dr. Hajdu Ildikót, a Nagykanizsai Járásbíróság elnökét kérdeztem.


Lassan három esztendeje annak, hogy új elnöke és elnökhelyettese van a Nagykanizsai Járásbíróságnak. Kevesen tudják, hogy a rövidnek nevezhetõ idõszak ellenére lényeges beruházások valósultak meg a bíróság épületében, akár az épület belsõ tereit, akár a külsõ homlokzatát, nyílászáróit tekintve. Az elmúlt években, összességében 100 millió forintos fejlesztések valósulhattak meg az 1936-ban készült épületben. Ehhez az Országos Bírósági Hivatal és a Zalaegerszegi Törvényszék támogató hozzáállásán – no meg a sikeres pályázatokon – kívül nagyon is szükség volt a járásbíróság vezetésének menedzser-szemléletû hozzáállására is. Legalábbis, én ezt a következtetést vontam le a dr. Hajdu Ildikóval készített interjú közben, na meg azt, hogy a bírósági vezetõnek a 21. században ez a menedzser szemlélet biztos, hogy az egyik fontos – de nem kizárólagos – „kelléke” kell, hogy legyen ahhoz, hogy sikerrel irányíthasson.

 

 

– Az Országos Bírósági Hivatal 2015 elején hirdetett meg egy olyan jellegû pályázati lehetõséget, amely bírósági épületek felújítására biztosított pénzügyi forrást. Korábban nagyon kevés alkalom kínálkozott arra, hogy a bíróságok épületének megóvására, felújítására, modernizálására komolyabb pénzösszeget különítsenek el – kezdett bele az utóbbi évek fejlesztéseinek és beruházásának ismertetésébe dr. Hajdu Ildikó. – 2015. évben nyílt meg az elsõ ilyen lehetõség a Jablonszky Ferenc program keretében. Õ egyébként egy híres építész volt, aki számos járásbíróság és törvényszék épületét tervezte meg az 1900-as évek elején. A cél elsõsorban az ügyfelek kényelmének és közérzetének, valamint a bíróságokon dolgozók munkakörülményeinek javítását célzó pályázatban való részvétel volt, és ez a Jablonszky Ferenc program, pontosan egy ilyen lehetõséget kínált a Nagykanizsai Járásbíróság számára.Ha már volt egy ilyen lehetõség, éltünk is vele, és a Zalaegerszegi Törvényszéken keresztül benyújtottuk pályázatunkat, amellyel aztán nyertünk is: a 2015. évben a vizesblokk, irattár és a munkakörnyezet javítása címû pályázat keretében a Nagykanizsai Járásbíróság munkakörnyezetének javítására ötmillió forintot, míg hét vizesblokk felújítására pedig kettõ millió forintot különítettek el számunkra.

Mit kell érteni a munkakörnyezet javítása alatt?

– Festést, padló és parketta cserét, valamint a lépcsõházban is végeztünk felújításokat, nyílászáró cseréket. Alapvetõen az ügyfelek által is használt szakaszokat próbáltuk elsõként modernizálni, felújítani, és egy picit komfortosabbá tenni – sorolta a részleteket a járásbíróság vezetõje.–A kezelõiroda megközelítésére is szolgáló folyosón elsõsorban a nyílászárók, mindenekelõtt az ablakkeretek szorultak cserére, hiszen a fém keretek teljesen elhasználódtak, kis iróniával azt is mondhatnám, hogy az utóbbi idõben már az utcát fûtöttük. A pályázatunkhoz mellékelt fényképfelvételek voltak talán a legbeszédesebbek, és a legékesebb bizonyítékai azoknak az állapotoknak, amelyeken javítani szerettünk volna.A hét darab vizesblokk felújítás érintette a földszinti folyosón található, ügyfelek által használt két mellékhelyiséget is, amelyeket ugyanolyan színvonalasan – ha szabad így fogalmaznom – újítottuk fel, mint az itt dolgozók által használtakat. Ugyanis fontosnak tartjuk, hogy ne csak a járásbíróság dolgozói, hanem az ügyfelek közérzetére is figyeljünk – szögezte le dr. Hajdu Ildikó. – Ez volt a 2015-ös év, ez volt az „indulás”. Az indokoltság teljes egészében megvolt, hiszen ez az épület, amely az Erzsébet tér egyik fõ „látványossága”, 1936. augusztus 20. napján került átadásra, tehát egy több mint nyolcvan éves épületrõl beszélünk. Az elmúlt évtizedekben általában csak a kisebb, legégetõbb felújítási munkálatokra sikerült pénzt keríteni, de például ilyen teljes körû rekonstrukció, amelynek lassan-lassan már a végére érünk a Nagykanizsai Járásbíróságon, még nem volt soha ebben az épületben. A legutolsó, jelentõsebb beruházás 2010 környékén zajlott, ekkor történt meg a helyiségeink légkondicionálókkal való felszerelése, az épület akadálymentesítése és a lift beszerelése is. Ezen utóbbi beruházásból természetesen az önkormányzat, a polgármesteri hivatal is profitál, hiszen közösen használjuk ezt a gyönyörû épületet a nagykanizsai önkormányzat dolgozóival.

 

 

Milyen indokok vezettek ehhez a most zajló, monumentálisnak is nevezhetõ alagsori felújításhoz?

– Nos, valóban monumentális munka folyik, az épület alagsora teljesen megújul a tavasz folyamán. Régóta megoldásra váró probléma volt ez, amely munkának a tervek szerint májusban a végére érnek a szakemberek – mondta a járásbíróság elnöke. – 2016. évben ismételten jelentek meg lehetõségek az elöregedett bírósági épületek felújítására. Ekkor egy újabb pályázat, a Wagner Gyula terv kínált lehetõséget a számunkra. A terv névadójáról annyit megjegyeznék, hogy Wagner, akinek már az édesapja is építész volt, szintén a 19. és 20. század fordulójának idõszakában élt és alkotott. Többmint százötven hazai középület tervezõje: számos törvénykezési palota és több börtön is épült a tervei alapján.Nos, a Wagner Gyula terv megjelenésekor ismét megpróbálkoztunk egy pályázattal, szerencsére sikerrel: tehát a tavalyi évben elnyert támogatás alapján folynak még jelenleg is az épület alagsori részének vízszigetelési munkálatai. Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, hogy ez egy „megaprojekt”, még az OBH keretein belül is. A pályázat eredetileg 40 millió forintot biztosított a vízszigetelésre, ugyanis a bírósági irattárak rendbetételét külön is kiemelt feladatként kezeli az Országos Bírósági Hivatal. Hogy miért? – kérdezett vissza dr. Hajdu Ildikó, majd magától értetõdõen adta meg a választ. – Évtizedek óta az ország legtöbb bírósága az épületek alagsoraiban, pincerészeiben tartja az iratait, akta-kötegeit, kézenfekvõ megoldásként, egyszersmind más megoldás nem lévén. Az épületek jelentõs része elöregedett, vizes, dohos, salétromossá váltak a pincék. Ez nálunk sem volt másként.

A szellõztetés kiépítése nem jelentett volna megoldást?

– A probléma végleges, megnyugtató rendezését semmiképp – mondta határozottan a bíróság elnöke. – Néhány évvel ezelõtt próbálkozott bíróságunk is valamiféle szellõzés beépítésével, de önmagában ez javulást nem eredményezett, talán csak az állagromlást sikerült némileg lelassítani. Ezért, mikor tudomásunkra jutott ez a lehetõség, azonnal megragadtuk. Még bele sem kezdtünk, már tudtuk, hogy hatalmas munka elõtt állunk, ami jelentõsen fel fogja majd forgatni az életünket néhány hónapra, hiszen egy laikusnak is nyilvánvaló, hogy mit jelent egy nagy, és viszonylag régi épület alagsorának vízszigetelése, rendbetétele. A speciális „beavatkozásra” tekintettel, az OBH további 23 millió forintot biztosított, így jelenleg 63 millió forintos költségvetéssel számol a lassan-lassan végéhez közeledõ projektünk.

Az egész pinceszint meg fog újulni?

– Igen, az egész alagsori rész, ami tulajdonképpen az irattárat, a bûnjelkamrát, az õrizetes helyiséget és a bíróság vendégszobáját foglalja magába.

 

 

Mi történt a nyilván hatalmas mennyiséget kitevõ irattári anyagokkal?

– Elsõ lépésként nagyon komoly, egyébként szigorúan szabályozott szempontok figyelembevételével lezajlott iratselejtezési munkán vagyunk túl, így az iratok egy része a levéltárba került, Zalaegerszegre. Ezt a tavalyi évben, nyilván még a felújítási munkálatok megkezdése elõtt végrehajtottuk – hívta fel a figyelmemet dr. Hajdu Ildikó. – Ennek a selejtezésnek a kötelezõ jellegén és a helyhiányon túl az is volt az indoka, hogy a „maradék” irattári anyagainkat egy másik helyiségbe kellett átköltöztetni a felújítás idejére. Mindennél szemléletesebb azt hiszem, hogy a Nagykanizsán maradt akták egy kilométer hosszúságot adnának ki, ha egymás után raknánk õket. De szemléletesek az átköltözés adatai is: kéttucatnyi ember, két teljes napon át fáradozott azon, hogy a Nagykanizsai Járásbíróság irattári részlegét egy ideiglenes helyre költöztesse át. Perpillanat egy bérelt helyiségben van ez a hatalmas iratmennyiség, ami miatt közleményben hívtuk fel az ügyfelek figyelmét, hogy aki 2014 elõtti iratanyagokra lenne kíváncsi, az egy nappal korábban jelezze, hogy a kollégáim a bérleménybõl ezeket az aktákat vissza tudják hozni.

Nos, így nézve tényleg nem túlzás, hogy már a vízszigetelési munka elõkészületei is hatalmasak voltak, ehhez képest valóban nevezhetjük a jelenleg is zajló felújítást megaprojektnek. Mennyire zavarta ez a bírósági ítélkezéseket?

– Nyilván, valamennyire mindenkinek, itt dolgozóknak és ügyfeleknek egyaránt zavaró volt ez, de véleményem szerint mindenki úgy volt ezzel, hogy túl kell rajta lenni, mert ezt a feladatot el kell végezni, így aztán alkalmazkodtak hozzá az emberek – fogalmazta meg véleményét dr. Hajdu Ildikó. – Itt szeretném megemlíteni, hogy a közbeszerzési eljárás keretében a kivitelezést elnyert cég maximálisan alkalmazkodott igényeinkhez, és figyelembe vette kéréseinket is, csak hogy egy példát említsek: a hatalmas zajjal járó aljzatbeton feltörését hétvégére idõzítették. Amúgy egyedi, speciális technikákat alkalmaznak. Ha kívülrõl vesszük szemügyre az épületet, látható, hogy majd kétembernyi mély gödröt ástak végig a külsõ fal mentén, és alászigetelnek, vagyis „becsomagolják” tulajdonképpen az épületet: mint megtudtam, falátvágásos technikának hívják ezt a szakemberek. Ahol ez a falátvágás és alászigetelés nem lehetséges, ott pedig különbözõ, speciális anyagok beinjektálásával oldják meg a szigetelés problémáját. A munkákat az udvar felõli oldalon kezdték, kívülrõl és belülrõl is egyszerre folytatják azokat, most pedig már a végéhez közelednek ezzel a homlokzati részen is. Szigorú rend és szabályok szerint a mûszaki ellenõrünk, a tervezõ és az elnökhelyettes úr folyamatos ellenõrzése mellett dolgoznak, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy mi is végezni tudjuk a munkánkat. Persze nem csak a bíróság tevékenységét érinti ez, hanem az önkormányzatét is, aztán a belsõ parkolás rendjét, és még sorolhatnám.

Milyen egyedi, speciális problémákkal szembesültek?

– Tulajdonképpen az egész vízszigetelés egy egyedi probléma megoldása, de példaként említhetem, hogy az elmúlt évtizedekben a belsõ udvar és parkolók szintjét az újabb aszfaltozásokkal folyamatosan emelték, így mára az alagsori ablakok alacsonyabban vannak, mint maga a parkolószintje. Így a szigetelés megoldása további feladat elé állította a kivitelezõt. Hasonlóan különleges problémát jelentett, hogy rendbe tegyük a közmûhálózatot, ugyanis majdhogynem követhetetlen volt, hogy mely vezetékek élõk, melyek pedig használaton kívüli, „csak” a falban hagyott-felejtett vezetékcsonkok. Most a kivitelezõ ezt a problémát is rendezi, és pontosan feltérképezik a vezetékhálózatot a szakemberek.

 

 

Városi legenda, hogy légópinceként mûködött az alagsori rész. Ez a legenda csak legenda, vagy van valóságalapja?

– Bizony, a második világháború alatt nemcsak a tõlünk néhány tucat méterre lévõ általános iskolában, hanem ezen épület falai alatt, „fedezékében” is mûködött egy óvóhely – avat be a városi legenda valóságtartalmába a Nagykanizsai Járásbíróság elnöke. – Ennek ma is „élõ” mementói azok a hatalmas vasajtók. További nem várt „hozadéka” volt a légópincének, hogy közel fél méterrel vastagabb, megerõsített falrészt találtak a szakemberek az épület Erzsébet téri homlokzati falának aláásása és kibontása után, mint arra számítottak. Ezt a váratlan problémát is orvosolni kellett a munkálatokat felügyelõ mûszaki szakembereknek. Mint ahogy az egész alagsori rész belsõ szellõztetését, és a megfelelõ páratartalom elérését is igyekeztek megoldani: azt majd a jövõ dönti el, hogy sikerült-e ezt maradéktalanul megoldani, vagy további korrekciókra lesz majd szükség.

Mit gondol, pünkösdre már egy teljesen felújított alagsorba költözhetnek vissza a bírósági iratkötegek?

- Minden remény megvan arra, hogy az egész alagsori felújítás határidõre befejezõdjék – zárta mondanivalóját dr. Hajdu Ildikó.

A járásbíróság alagsori részének vízszigetelési munkálatairól készült fotókat ide kattintva tekintheti meg.

Dr. Papp Attila



2017-05-06 10:36:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül