Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57467981    








Honlapkeszites

A történelmi és természeti értékekre hívja fel a figyelmet a Rezi vártúra immár 30 éve

A helyi önkormányzat és a Rezi Várbarátok Köre Egyesület tagjai által szervezett programon 21 csapat indult el, hogy szórakoztató feladatok teljesítése közben sétáljon fel a Meleg-hegyre. A várat évente 10-12 ezer ember látogatja meg. A várbarátok és a régészek szeretnék, ha további helyreállításokkal még jelentõsebb turisztikai szerepe lenne a 13. században épült várnak.


Vándorbotokkal és kutyákkal gyülekeztek az általános iskola elõtti állomásnál a túrázók. Öt percenként indultak el a Rezi Vár Tanösvény útvonalán. Szörpöket és szirupokat kellett felismerni az elsõ állomáson. Összesen kilenc ponton várták a túrázókat. Ügyességi és szellemi feladványokkal kellett megbirkózniuk. A szervezõk célja az volt, hogy vidám, szórakoztató programot kínáljanak a körülbelül 6,5 kilométeres túrán.

Ez a nagy társaság a Vas megyei Kámból érkezett. A hagyományõrzõ és közösségteremtõ egyesület tagjai már évek óta részt vesznek a vártúrán. Azt mondják, a stresszes hétköznapok után ez a túra nagyon jó levezetés és kikapcsolódás a számukra. „Nagyon nagy élmény, jó a csapat, jók a kihívások, szép a terep jó az idõ” - mondta Závecz Györgyné a MozduljunKám Egyesület tagja.

A Meleg-hegy csúcsához vezetõ utat 21 csapat közel 150 tagja járta végig, hogy végül finom bográcsételekkel pótolják az elvesztett energiát. 30 éve rendezték meg az elsõ túrát a Rezi Várbarátok. „Akik már akkor úgy gondolták, hogy a Rezi várat mindenképpen népszerûsíteni kell, tehát a köztudatba mindenképpen bele kell, hogy épüljön nem csak Reziben, hanem a környéken. Akkor jöttek föl elõször és azóta minden évben. Valahogy ez jön az emberekbõl, hogy szeretnek itt lenni, ez az egész miliõ teljesen megkapó és nagyon jól érzi magát mindenki” - fogalmazott Tafotáné Cserép Gahbriella a Rezi Várbarátok Köre egyesület elnöke.

A település és a várbarátok szeretnék minél ismertebbé tenni a történelmi emlékhelyet. A vár állami kezelésében van, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén, így a helyieknek nincs sok lehetõségük, de így is jó eredményeket érnek el a népszerûsítéssel. „Azt gondoljuk, hogy a térségi turisztikai kínálatnak része a Rezi vár és nagyon sokan látogatják. Egyes számítások szerint 10-12 ezer ember spontán megfordul a Rezi várban évente” - mondta Cserép Gábor Rezi polgármestere.

A Rezi várat a 13. század végén, 14. század elején építették fel. A vár sok kézen megfordult, az 1410-es években került a Gersei Petõ család birtokába Tátika várával egyetemben. Hadászati jelentõséget a Mohácsi vészt követõen kap, végvári funkciót is ellátott. A Gersei Petõk nehezen tartották fenn a várat, a kormányzat engedélyére feladták a várat 1589-ben felrobbantották.

2000 augusztusától indultak feltárások és mûemlékvédelmi helyreállítások. A régészek a várudvarban és vár elõtti területen is dolgoztak. „Az alapvetõ cél az volt, hogy egy olyan tömegrekonstrukciót adjunk, amibõl a várnak a méretei érzékelhetõk az idelátogatók számára, és akik korábban jártak itt – még 17 évvel ezelõtt – csak a keleti és a nyugati pengefalat láthatták, viszont a tíz év során feltárásra és mûemlékvédelmi rekonstrukciós munkálatok alá került a két kaputorony, a lakótorony, illetve a keleti és a nyugati fal több helyen helyreállításra került” - vélekedett Havasi Bálint régész, a Balatoni Múzeum igazgatója.

A feltárások 2010-ben fejezõdtek be. A régészek bíznak benne, hogy tovább folytathatják a munkát. Céljuk, hogy ne csak egy romvár, hanem helyreállított, komolyabb turisztikai jelentõséggel bíró történelmi emlékhelyet alakítsanak ki, mely a helyi közösség hasznára válik.

Kanizsa TV - Kanizsa



2017-05-15 04:58:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül