Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57486546    








Honlapkeszites

Új módszerek a trükkös tolvajok ötlettárában

A Nagykanizsai Rendõrkapitányság illetékességi területén új „mesékkel” próbálkoznak mostanában a trükkös tolvajok. A célpontok szinte kivétel nélkül az idõs emberek. Elsõsorban nekik szól ez a figyelemfelhívás, de ugyanúgy hasznos lehet a hajlott korú emberek hozzátartozóinak, valamint ismerõseinek, hiszen továbbadhatják az új információkat azoknak, akiket a legjobban érint.

A közelmúltban Nagykanizsa fõutcáján szólított le egy 89 éves urat egy középkorú férfi, aki arról gyõzte meg kiszemelt áldozatát, hogy õ a Posta alkalmazottja és aznap egy csomagot szeretett volna átadni neki, de senki nem tartózkodott otthon. Kis idõ elteltével a sértett lakása elõtt találkoztak, ahova be is hívta az álpostást, aki 120.000 forintot kért, lehetõleg kis címletekben. A mit sem sejtõ öregúr tíz- és húszezer forintos bankjegyekbõl álló, otthon lévõ 80.000 forintját át is adta az elkövetõnek, aki azzal vette magához a pénzt, hogy hamarosan felváltja és visszatér vele. Ez persze nem történt meg.


Több állampolgári bejelentés is érkezett, miszerint telefonon keresztül nagypapákat, nagymamákat hív fel egy fiatal hang, aki az unokájukként mutatkozik be, majd pénzt kér a nagyszülõktõl. Eddig szerencsére ezzel a módszerrel nem sikerült becsapni egy kiszemelt áldozatot sem, így pénzátadásra nem került sor.

Több esetben elõfordult az is, hogy személyesen jelentek meg trükkös tolvajok a nagyszülõknél és az unokájuk ismerõsének adták ki magukat. Arra hivatkoznak, hogy az unokával megbeszélték, hogy valamilyen tárgyat (legtöbbször számítógépet, vagy autóalkatrészt) a nagyszülõk átvesznek tõlük, az árát kifizetik. A tartozást majd az unoka rendezi a nagyszülõvel. A történet alátámasztására telefonbeszélgetést kezdeményeznek, mely színjáték során eljátsszák, hogy a telefonvonal másik végén az unoka épp megerõsíti a történetet. A pénz átadása után valamilyen értéktelen tárgyat hátrahagyva - de legtöbbször bármiféle tárgy átadása nélkül - a pénzzel távoznak.

A történetek közös jellemzõje, hogy az elkövetõk nem találomra szemelik ki áldozatukat, hanem tudatosan rákészülnek cselekményükre. Az álpostás megfigyeli a kiszemelt áldozat szokásait, egy darabig el is kíséri és ott szólítja le, nem a lakása közelében. Így valósnak tûnhet, hogy azért tudja az áldozat címét, mert valóban járt már ott hivatalból.
Az unokákra hivatkozó elkövetõk általában telefonkönyvbõl tudják meg a kiszemeltek számát, majd utánajárnak annak is, hogy mi az unoka keresztneve és minél több információt próbálnak beszerezni róla, hogy még hitelesebbek legyenek.


Az áldozattá válás elkerülése érdekében fogadják meg a Nagykanizsai Rendõrkapitányság tanácsait:

- Az elsõ és legfontosabb szempont, hogy soha ne engedjen be idegent a lakásába!
- Ismerje meg a Posta ügyintézési rendjét, hogy ne csaphassák be a trükkös tolvajok!
- Mindig gyõzõdjön meg arról, hogy kinek és miért ad ki pénzt! Ha családtagjára hivatkozva kér pénzt egy idegen, hívja fel Ön a családtagot, hogy megbizonyosodjon róla, valóban megegyeztek-e a pénzátadásról!
- Fordítson figyelmet a lakókörnyezetében bámészkodó idegenekre! Ha ilyen személy az Ön környezetében lakókról érdeklõdik, adjon kitérõ választ! Nagy segítség a Rendõrség számára, ha minél jobb személyleírást tud adni az idegenrõl és megjegyzi gépkocsijának rendszámát.
- Minden gyanús körülmény esetén értesítse a Rendõrséget, hiszen közös érdekünk, hogy ne váljon senki áldozattá!


Nagykanizsai Rendõrkapitányság
 



2009-12-01 08:09:14


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül