Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van. Látogatók száma : 57480814 |
||||||||||
|
Tizennyolc évesen lett az 1956-os forradalom hõse
Hrozova Erzsébet forradalom elõtt nõvérként dolgozott a nõi klinikán, majd 1956 októberének végén a VIII. kerületi, Víg utcai fegyveres csoport tagja volt. Elõbb a sebesülteket kötözte, mint hivatásos ápolónõ, majd katonatiszt férje révén maga is fegyvert fogott: részt vett igazoltatásokban, házkutatásokban, illetve november 4. és 8. napjai között a bevonuló szovjetek elleni, fegyveres harcban is. 1957-ben letartóztatták és miközben a férjét felakasztották, õt a katonai bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte. Tizenhárom éven át raboskodott, a legszebb éveit a rácsok mögött töltötte, de sosem adta fel, sosem tört meg: 1970-ben szabadult. A forradalom 50. évfordulóján megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjét (polgári tagozat) az 1956-os forradalom- és szabadságharcban tanúsított kiemelkedõ magatartásáért.Amikor 2006. október 22-én átvette a kitüntetést a Parlamentben, több társával együtt visszautasította a kézfogást Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel és Szili Katalin házelnökkel. Így tiltakozott… Négy évvel ezelõtt, 2013-ban hunyt el.
Stefka István 2000 és 2003 között készített 1956 még élõ hõseirõl egy portrésorozatot „Ötvenhat Arcai” címmel, amit a PestiSrácok.hu közölt. Ebbõl idézek néhány gondolatot Hrozova Erzsébettõl, akinek karján két tetoválás volt: „1956” és „Béla”, a felakasztott férje, Székhelyi Béla emlékére. „Már tizenhat évesen ápolónõként dolgoztam a kaposvári kórházban, ott találkoztam Bélával, aki Taszáron, a szovjet–magyar reptéren volt katona. Hadnagyként szolgált.” „A férjemnek közben tudomására jutott, hogy régi barátja, Újvári Józsi, akivel együtt volt sorkatona, a VIII. kerületi Víg utcai rendõrkapitányságot több felkelõvel elfoglalta és harcolnak. Odamentünk, mert a férjem katonaként harcolni akart.” „A Rákóczi téri csarnokban tanyáztak az ávósok, késõbb kivertük õket onnan. Õrjáratokra kijártunk a környezõ utcákra is fegyveresen. Mindenhonnan lõttek bennünket. A közelben volt a Kilián-laktanya, a Corvin-köz. Az érkezõ szovjet fegyveresekkel, tankokkal vettük fel a harcot. Hárman voltunk, én mindig középen mentem, mert a lányokat a fiúk közre vették.” „Néhányan október 27-én átmentünk a Corvin-közbe Iván-Kovács Lászlóhoz és Pongrátz Gergelyhez, és ott rekedtünk november 1-jéig. Ugyanis október 30-án iszonytató fegyveres tûzharc bontakozott ki a laktanya és a Corvinosok között: lõttek bennünket a Kilián-laktányából.” „(…) eldöntöttem, nincs értelme tovább bujkálni, elhatároztam, hogy visszamegyek a klinikára dolgozni, ám belebotlottam egy járõrbe, pufajkásokba és szovjetekbe. Igazoltattak, igazolványom azonban nem volt.”
„Egy évig voltam a vizsgálati fogságban. Vallatás közben csak kétszer vertek meg, de úgy, hogy egész életemre megmaradt a nyoma. Elõször kiverték a fogaimat, eltörték az álkapcsomat, majd a vesémet verték olyan gumibottal, aminek ólom volt a végében.” „Dupla nullás volt az ügyünk: szigorúan titkos katonai ügyben ítélkeztek. A társam volt többek között Kósa Feri, Medgyessy Jancsi, Dvorzsák Laci. Zárt tárgyalás volt, csak a tanúk jöhettek be. Két halálos ítéletet szabtak ki, Újvári Józsit és Kósa Ferit kivégezték. Én életfogytiglant kaptam, aztán három évtõl nyolc évig terjedõ börtönbüntetéseket osztottak.” „Egy évig bizonytalan volt a sorsom, mert átvittek a Kisfogházba, a halálos zárkába. Ott vérzett be a bal vesém, amit levertek. Amikor felgyógyultam, elvittek Kalocsára és ott voltam még tizenhárom évig.” „Az ember a sorsát el nem kerülheti, nekem ez volt megírva a sors könyvébe. Nem bántam meg…” Dr. Papp Attila
KRÓNIKA ROVAT >>> |
FRISS HÍREK
15:22 - Indul a Filmklub
11:44 - Évadkezdés a Hölgyklubban
09:52 - A csonthéjba zárt egészség
05:10 - Emlékül
05:05 - Idõsek sportnapja
04:39 - Fókuszban a madarak
16:16 - Ünnepi program - Október 6.
14:52 - Figyelem! Idõpontváltozás!
|