Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57474559    








Honlapkeszites

Egyre több gondot okoznak - Az apróvadak és az õzgidák mellett a malacokat is elejtik a sakálok

Túlszaporodott és már problémát jelent az aranysakál az erdõkben. A falkában vadászó nádi farkasok egyre több gondot okoznak a vadgazdálkodóknak, ugyanis az utóbbi idõben robbanásszerûen megnõtt az állományuk és az elterjedési területük is. Az elsõ aranysakált 15 éve lõtték ki Zalában.


„Évente 5-6 kölyköt nevel fel egy család, s mivel nem férnek el, folyamatosan terjeszkednek. Legelõször a fiatal kanokat verik ki az alomból, amik új területrészeket foglalnak el. Aztán megérkeznek a szukák, és új családot alapítanak. Így terjeszkednek folyamatosan.” Az aranysakál elsõ megjelenése óta eltelt jó pár év, mára már gondot okoz a populációja. Elsõsorban az ország déli részén, Tolna, Baranya és Somogy megyében jelent problémát a ragadozó. Egy ideje azonban egyre nagyobb területet hódít meg Zalában is a nádi farkas, de rejtõzködõ életmódja miatt nehezen vadászható. „Nemcsak az apróvadban okoznak jelentõs méretû kárt, hanem a nagyvadban is. Elsõsorban az õzgidákat nagyon gyorsan összeszedik. Gyakorlatilag a múlt szeptemberben szemtanúja volt egy vendég és a vadászmesterünk, hogy két felnõtt, illetve négy kölyök percek alatt egy gidát megevett” – mondta el a Híradónak Deutsch István, az Erdõgazdasági Dolgozók Vadásztársaságának hivatásos vadásza.

A vadásztársaságoknak egyre több problémát okoz az aranysakál térhódítása az ország déli megyéiben. Az Erdészeti Dolgozók Vadásztársasága az utóbbi pár hónapban – egyelõre csak próbaként – csapdázásba kezdett. A sakál rendkívül intelligens állat. „Ha valahol egy kis emberszagot érez, biztos, hogy nem fog odamenni. Van, ahol már régóta használják ezt a csapdát, a hattyúnyakat, és legalább két hétig kint van egy csapda, mire megközelíti a sakál, és hozzányúl” – tudtuk meg Kanizsai Lászlótól, a vadásztársaság egy másik hivatásos vadászától.

Az apróvadak és õzgidák mellett a malacokat is elejtik a sakálok, a csapdázást a károkozás megelõzése miatt kezdte el az Erdõgazdasági Dolgozók Vadásztársasága. A csapda emberre nem veszélyes, a ragadozóknak pedig nem okoz szenvedést.

Kanizsa TV - Kanizsa



2017-05-23 08:08:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül