Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57471379    








Honlapkeszites

Válasz Trianonra

„Arra kérem minden magyar testvéremet (...), kapaszkodjunk össze az imában, tudjunk õszintén megbocsátani egymásnak, akarjunk összefogni nemzetünk és hazánk sorsának jobbra fordítása érdekében. Így teremtsük békét önmagunkban, családunkban, országainkban, és legyünk egymás társai a köztünk szeretetben megvalósuló Isten országa építésében. Szüntessünk meg minden viszályt, haragot és széthúzást, segítsük egymást, hogy minden jó cél, minden nemes szándék közös életünk fejlõdését és gazdagodását szolgálja” - fogalmazott a csíksomlyói szónok, Veres András gyõri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.


Egyházi és világi méltóságok kíséretében érkezett a csíksomlyói nyeregbe a labarum, valamint a Szent László-ereklye. A hagyományoknak megfelelõen a Segítõ Mária Római Katolikus Teológiai Gimnázium diákjai vitték a kordont. A zarándoklaton idén is részt vesz Áder János köztársasági elnök, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. A menet a csíksomlyói kegytemplomtól indult, innen a pünkösdi búcsús szentmise helyszínére vonultak több keresztalja és zarándok kíséretében. A papok és a búcsú szónoka a Hármashalom-oltárt Csobotfalva irányából közelítették meg, majd a katolikus teológiai gimnázium diákjai a Salvator-kápolnánál elénekelték az Egészen szép vagy Mária címû egyházi éneket, végül az oltárhoz vonultak, ahol kezdetét vette a búcsús szentmise. Az idei zarándoklat során – a szervezõ ferences rend tájékoztatása szerint – arra is emlékeznek, hogy 450 évvel ezelõtt azért gyûltek össze pünkösd szombatján Csíksomlyón a katolikus hitükhöz hû székelyek, hogy segítséget kérjenek a hitükben való megmaradáshoz, és hálát adjanak Istennek és a Szûzanyának ezért a segítségért. Az 1567-es segítségkérés a protestánsok és katolikusok közötti erdélyi vallási villongások közepette történt. A búcsú idei mottója a 450 éve megfogalmazott „Tarts meg minket õseink szent hitében!” kérés.

A nyeregbe vezetõ úton Semjén Zsolt az MTI-nek elmondta: az idei pünkösdnek az a sajátossága, hogy éppen június 4-ére, a nemzeti összetartozás napjára esik. Úgy vélte, a magyarságnak lelki megerõsödésre van szüksége ahhoz, hogy állni tudja az elszakadás évfordulója által gerjesztett megpróbáltatásokat. „Trianon fájdalmának a megkiáltása mellett, büszkeség is töltsön el bennünket, hogy mégiscsak túléltük az országcsonkítást. Az állampolgárság által a nemzet közjogi egyesítése megtörténik, az egymillió új magyar állampolgár többsége erdélyi. Ez ma az egyetlen válasz Trianonra. Ebben az évben Csíksomlyó feladata, hogy lelki erõt adjon a 2018-as dolgok elviselésére, és arra, hogy a kihívásokból, a tragédiákból lehetõséget és büszkeséget kovácsoljunk” – fogalmazott Semjén Zsolt. Hozzátette, a gyulafehérvári nyilatkozat centenáriumához közeledve a románokban is tudatosítani kell, hogy a magyarság semmi mást nem kér, csak azt, amit megígértek neki. A csíksomlyói hegynyeregben állították ki a búcsúra azt a Misericordia (irgalmasság) feliratú installációt, amely a magyar állam ajándéka volt Olaszországnak, Rómának, valamint tiszteletadás a Szentszéknek az irgalmasság évévé nyilvánított 2016-os évben. A Duna tévécsatorna által élõben közvetített misét Miguel Maury Buendía, a Vatikán bukaresti nagykövete, Románia apostoli nunciusa mutatja be, a szentbeszédet Veres András gyõri megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke mondja. A szentmisén jelen van Michael Anthony Perry, a ferences rend legfõbb elöljárója, Assisi Szent Ferenc 121. utódja a rend élén.

MTI - szekelyhon.ro - Kanizsa



2017-06-03 14:30:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül