Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57020096    








Honlapkeszites

Bízzunk a Teremtõ által megalkotott növények gyógyító erejében!

Elérkezett a gyógynövénygyûjtés szezonja. Ha gondoskodni akarunk az egészségünkrõl, akkor szedjük össze az erõnket és sétáljunk ki lehetõleg délidõben a természetbe.

Hogy milyen növényeket találhatunk most Kanizsa környékén, arról a Vásárcsarnokban sokak által ismert õstermelõt, Göncz Józsefet kérdeztük.


- Legidõszerûbb a hársfavirág, a citromfû és a cickafark gyûjtése. Arra azonban ügyeljünk, hogy a késõbb nyíló ezüsthárs virágait ne szedjük le, mert teája nem alkalmas a fogyasztásra. Szintén jó köhögéscsillapító és általános erõsítõ a lándzsás útifû és a gyermekláncfû levele, mindkettõt érdemes nyersen felaprítani, és szirupot készíteni belõle, mézben feloldva pedig 2-3 hét után fogyasztható. Mivel a méz többsége növeli a gyomorsavat, ezért célszerû a repcemézet használni – hívta fel a figyelmet Göncz József.

Mint mondta, szinte valamennyi gyógynövényt napsütésben, a déli órákban ajánlatos szedni. A fehér virágú közönséges galaj és a sárga virágú tejoltó, valamint a ragadós galaj közül leghatékonyabb a közönséges galaj: teája tisztítja a vesét, májat, hasnyálmirigyet, lépet és a nyirokrendszert, s már lehet szedni a kamillát is. Fésû segítségével megkönnyíthetjük a munkánkat, mert így könnyen lepattan a száráról a virág.

A mezei zsurló szedésének is itt az ideje. Több ásványi anyagot tartalmaz, mint a legtöbb növény, és gazdag szilíciumban (kovasavban), amelyre testünknek szüksége van a csontok, porcok, a haj és a körmök felépítésénél. Ízületi gyulladásnál nemcsak a kovasav, hanem a növény aranytartalma is segít. Elsõsorban a vesére kedvezõ a hatása, de ha nincs probléma a vesénkkel, akkor is használjuk bátran. Felhasználás elõtt 15 percig kell fõzni, mert forrázással nem oldódik ki a hatóanyag belõle. A katángkóró, vagy vadcikória kék virágai júliustól hívják fel magukra a figyelmünket. Teája elõsegíti a bélmûködést, fogyaszt, a gyökerébõl pedig pótkávét fõzhetünk.

Kirándulásaink során vadsóska is utunkba kerülhet; barnuló magjai jelzik, hogy megérett a szedésre. Ha ujjaink közé fogva könnyedén le tudjuk húzni a száráról, akkor máris vihetjük haza, hasmenés ellen kiváló a hatása. A közönséges menta is megtalálható a környezetünkben, ami szintén serkenti az emésztést.

- Ha már leszedtük a gyógynövényeket, figyelmet kell fordítanunk a szárításukra is – hangsúlyozta az õstermelõ. – Száraz idõben 11-13 óra között célszerû gyûjteni. A leveles, virágos növényeket ollóval aprítsuk fel, majd száraz, szellõs helyen, garázsban, vagy padláson szárítsuk. Meleg idõben ehhez 2-3 nap elegendõ. Hogy késõbb ne menjen bele a moly, befõttesüvegben, vagy papírzacskóban 2-3 évig is eltárolhatjuk. Ne feledkezzünk meg a gyógynövényeinkrõl, bízzunk a Teremtõ által megalkotott növények gyógyító erejében!

Bakonyi Erzsébet

Göncz József és a szilíciumot és aranyat tartalmazó mezei zsurló (Fotók: Bakonyi Erzsébet)



2017-07-02 06:19:00


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül