Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57021228    








Honlapkeszites

Tucatnyi embert csapott be, és közel 20 milliós kárt okozott a kanizsai autónepper

Ismét egy jó példa arra, hogy legyünk körültekintõek, akár eladni, akár vásárolni szeretnénk. Tucatnyi jóhiszemû ügyfelét csapta be, és okozott ezzel, megközelítõleg 20 millió forintos kárt M. Roland nagykanizsai autókereskedõ. A csalásait, más emberek megkárosítását üzletszerûen, azaz rendszeres haszonszerzésre törekedve, abból a megélhetését biztosítva követte el az autónepper. A tanulsággal is szolgáló büntetõügy részleteirõl dr. Pirger Csabát, a Zala Megyei Fõügyészség sajtóreferensét kérdeztük.


M. Roland 2009. évtõl volt az ügyvezetõje egy nagykanizsai társaságnak, amely kft. használt gépkocsik vételével és eladásával foglalkozott, és tényleges adás-vételi, kereskedelmi tevékenységét 2010. augusztusában kezdte meg a dél-zalai város egyik telephelyén. A terhelt 2012. évtõl kezdõdõen magánszemélyektõl havi 5-10 %-os kamatra nagyobb pénzkölcsönöket kért és kapott, amelyekbõl használt gépkocsikat vásárolt, illetve azokat a telephely korszerûsítésére, fenntartására is fordította. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal az elkövetkezõ hónapok, évek során adóvizsgálatokat folytatott a terheltnél, amelyek eredményeként neki mind magánszemélyként, mind pedig ügyvezetõként is több millió forintos fizetési kötelezettsége keletkezett az adóhatóság felé. A NAV 2014-ben az adótartozások miatt végrehajtási eljárást indított a céggel szemben, illetve 2014 szeptemberében lefoglalta a társaság tulajdonában lévõ gépkocsikat is. Ekkorra M. Roland már sem a banki hiteleit, sem pedig a magánkölcsönöket nem tudta visszafizetni. A terhelt ebben az idõszakban az autókereskedésben úgy vett át gépkocsikat bizományosi értékesítésre, hogy azok ellenértékének kifizetésére reális lehetõsége nem volt, illetve ez nem is állt a szándékában, mivel az értékesítésekbõl befolyó összegeket az adóhatóság és a magánszemélyek felé fennálló tartozások megfizetésére, cégének további finanszírozására, illetve saját megélhetésére kívánta fordítani. M. Roland a gépkocsik átvételekor a megbízókat fizetési szándéka vonatkozásában megtévesztette, majd õket a gépkocsik eladását követõen a késõbbi fizetés ígéretével hitegette.

Lássunk néhány példát a csaló áldozatai és módszerei közül. Egy kft. ügyvezetõje 2014 márciusában bizományosi értékesítés végett beadta a cége tulajdonát képezõ tehergépkocsit, annak kulcsaival és okmányaival együtt a terhelt kft-jének telephelyére. Megállapodtak a jármû eladási áraként 1.900.000,-Ft-ban, amirõl megbízási szerzõdés is készült. A terhelt ezután a saját cége nevére íratta a gépkocsi tulajdonjogát egy hamis adásvételi szerzõdés felhasználásával, majd a cége nevében a gépkocsit 2014. október 20-án, 1.905.000,- Ft-ért eladta egy banknak. A gépkocsi vételárát a gyanúsított nem fizette meg a sértettnek, akinek ezzel 1.900.000,- Ft kárt okozott, ami a nyomozás során nem térült meg.

Egy nagyrécsei lakos 2014. november 18-án szintén bizományosi értékesítés végett adta be a gépkocsiját annak kulcsaival és okmányaival együtt a terhelt tulajdonában lévõ telephelyre. A jármû eladási áraként a sértett és a terhelt 800.000,- Ft-ban állapodtak meg, amelyrõl megbízási szerzõdés készült. M. Roland a személygépkocsit 2015. január 7-én elcserélte egy nagykanizsai lakossal egy másik személygépkocsira, a sértett kára nem térült meg.

Egy nagykanizsai lakos 2014. szeptember 11-én bizományosi értékesítés végett adta be személygépkocsiját, annak kulcsaival és okmányaival együtt a vádlott telephelyére. A sértett és a terhelt a jármû eladási áraként 860.000,-Ft-ban állapodtak meg, amelyrõl megbízási szerzõdés készült. M. Roland a gépkocsit 2014. október 8-án értékesítette, azonban a vételárat nem fizette meg a sértett részére.

Egy nagyatádi lakos sértett 2014. decemberében 4 db külföldön vásárolt, Magyarországon forgalomba nem helyezett személygépkocsit adott be bizományi értékesítés végett M. Roland telephelyére. A sértett és a gyanúsított a gépkocsik eladási áraként szóban összesen 3.120.000,- Ft-ban állapodtak meg. A gyanúsított a gépkocsikat 2014. decemberében és 2015. januárjában hamis adásvételi szerzõdésekkel értékesítette, azonban a befolyt vételárakból csak 600.000,- Ft-ot fizetett meg a sértett részére, akinek így 2.520.000,- Ft kárt okozott, amely a nyomozás során nem térült meg.

Ilyen, és ehhez hasonló bûncselekményekkel okozott a tucatnyi sértettnek, bankoknak és vállalkozásoknak közel 20 millió forintos kárt M. Roland, akit több rendbeli, üzletszerûen elkövetett csalás és sikkasztás bûntettével, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétségével vádolta meg a Nagykanizsai Járási Ügyészség, sorsáról a Nagykanizsai Járásbíróság fog majd dönteni.

Papp Attila



2017-08-16 05:27:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül