Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024259    








Honlapkeszites

Csillagvadászok

A Nagykanizsai Amatõrcsillagász Egyesület felújította a volt úttörõház udvarán lévõ Canis Maior csillagvizsgálót, amelyet új szerepéhez igazodva, immár átkeresztelve, szombaton adtak át az égiek iránt érdeklõdõ közönségnek.

Az ünnepélyes szalagátvágást kis történeti visszatekintés elõzte meg az egyesület elõdjének, a csillagászati szakkör születésének helyszínéül szolgáló hajdani úttörõház, ma a Pannon Egyetem Nagykanizsai Telephelyének otthont adó épületben. A kanizsaiak munkáját méltatta Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület elnöke is. Az ünnepséget megelõzõen beszélgettünk a Nagykanizsai Amatõrcsillagász Egyesület elnökével, Gazdag Attilával.


– A történetünk harmincegy éve kezdõdött, amikor is Vilmos Mihály és az akkori Városi Úttörõház beindította Nagykanizsa elsõ csillagász szakkörét – idézte fel lapunknak az egyesület születésének körülményeit Gazdag Attila. – Ez sok munkával és nehezen volt kivitelezhetõ, mivel a csillagászat ebben az idõben még nem volt jelen a városban. Ennek ellenére sikerrel járt a kezdeményezés, az évek múlásával egyre nagyobb lett a szakkör létszáma, s nem csak diákok, hanem felnõttek is csatlakoztak hozzá. A szakkör annyira felfutott, hogy igényelte egy csillagvizsgáló építését. A terveket az akkori Városi Tanácshoz eljuttatta Vilmos Mihály és Molnár József (az Úttörõház akkori igazgatója), s nem sokkal ezután, 1981-ben átadták Nagykanizsán a Canis Maior Csillagvizsgálónak elkeresztelt épületet. Ezentúl itt tartottuk a szakköröket, s tartjuk máig is. Az elmúlt években azonban rendkívüli módon leromlott az állaga, több helyen beázott, s a fal is átnedvesedett, mivel eresz nélkül csak azon tudott távozni a csapadék. Ezért ledobta a vakolatot, amikor meg napos, meleg idõ volt, porban úszott itt minden.

Nos, az áldatlan idõszaknak vége, ugyanis az egyesület tagjai az önkormányzat támogatásának és saját forrásaiknak köszönhetõen kívül-belül lefestették a csillagvizsgálót, a kupola hézagjait szilikonnal töltötték ki, a fal belsõ felületérõl hulló, málló vakolatot leverték, s a csupaszon maradt téglafelületet farost lapokkal burkolták. A csillagvizsgáló távcsövét is felújították, most ránézésre emberfia nem mondja meg, hogy a mûszer már majd’ harminc éves. A csillagda újjászületése új névvel is jár, amely eztán a Canis Maior Csillagvizsgáló és Napobszervatórium nevet viseli. A szerepváltozásnak praktikus okai vannak: a városi környezet óriási mértékû éjjeli fényei már zavarják az égbolt megfigyelését, ezért itt a jövõben legfõképpen a Nap vizsgálatára szorítkoznak az amatõr csillagászok. Aki pedig az égbolt többi szépségében gyönyörködne, annak ott lesz a hamarosan teljesen elkészülõ becsehelyi csillagvizsgáló.

– Az egyesületnek van egy speciális Nap-megfigyelõ távcsöve is, amellyel a napkitöréseket tudjuk vizsgálni. Mivel a város már körbenõtte a csillagdánkat, az éjszakai fények egyre kevésbé teszik lehetõvé a csillagvizsgálatot. Ezért arra gondoltunk, hogy a továbbiakban a Nap megfigyelését végezzük itt, a korábbiaktól eltérõen gyakrabban, hetente pénteken öt órától, s szeretettel várunk minden érdeklõdõt megszépült csillagdánkban – mondta Gazdag Attila.

Horváth Attila



2007-11-09 09:52:17


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül