Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57486097    








Honlapkeszites

Korea-szindróma: Ez durva is lehet!

Nagy a balhé Koreában. Észak nemcsak Délt fenyegeti, hanem saját kommunikációja szerint az egész világot. A hírek és képek alapján már hidrogénbombája is van a kommunista rezsimnek, amit hordozórakétán több ezer kilométerrel távolabbra is képes eljuttatni.


Az újabb riasztó nemzetközi válság nemcsak biztonsági kérdés, hanem gazdasági is. Dr. Polay József, a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara (NAKKIK) elnöke szerint a helyzet mai formájában semmilyen hatást nem fejt ki a világgazdaságra, ha viszont hosszan tartó háború törne ki, amelybe az Egyesült Államok és Dél-Korea is beavatkozik, akkor abba beleremegne a világ.

- Egy elhúzódó, hagyományos háború regionális válságot okozna, s persze elsõsorban Dél-Koreát sújtaná – vélekedett a közgazdász. - A vélhetõ északi csapás miatt a déli gyártási kapacitás lelassulna, és a befektetõk nagy része elhagyná az országot. Mivel Dél-Korea erõs az elektronikai cikkek elõállításában, csökkenne a termelése, így a világpiacon hiány jelentkezne például tv-bõl, félvezetõbõl, mobilból, laptopból. Mindez áremelkedést hozna világszerte, a hiány miatt pedig nõne az infláció. A kamarai elnök rámutatott, Magyarországon kettõs hatás érvényesülne: egyrészt kisebb lenne a kínálat elektronikai cikkekbõl, és itt is nõne ezeknek a termékeknek az ára s gyorsulna az infláció, másrészt viszont az itt lévõ dél-koreai cégek termelését nyilván növelni akarnák, ami munkahelyeket teremtene.

– Amennyiben az északi csapás atomtöltet nélküli rakétákkal elérné az USA-t, akkor szétfoszlana az amerikai elérhetetlenség mítosza és visszaesne néhány kulcs iparág termelése - sorolta tovább a lehetséges forgatókönyveket dr. Polay József. - Több területen ellátási nehézség lépne fel a világban, kialakult kereskedelmi csatornák dugulnának be, megjelenne a dollár elleni bizalmatlanság, és nagyon hamar lebénulna a globális pénzforgalom. Mindenki befelé fordulna, a világkereskedelem nem tudná betölteni feladatát. Sok cég csõdbe menne, termelési, kereskedési, finanszírozási és befektetési zavarok keletkeznének, ami elsõsorban az eladósodott országokat és a feltörekvõket viselné meg. Magyarország is az árnyékos oldalra kerülne, de mivel a mai gazdasági alapok erõsebbek, mint az elõzõ válság idején voltak, ezért jobban viselnénk a krízist. Az azonban biztos, hogy megtorpanna a mostani fejlõdési folyamat, hisz a befektetõk nagyon óvatossá válnának velünk szemben is. A gyengébb cégek itthon is tönkremennének, vagy visszafognák termelésüket, ami a munkanélküliség és az infláció újbóli emelkedését hozná magával.

A válság legrosszabb verziója, hogy valamelyik fél atomot vet be. Ebben az esetben, mutatott rá a szakember, felesleges gazdasági hatásokról beszélni, hiszen akkor az lesz a kérdés: egyáltalán életben marad-e az emberiség?

Bakonyi Erzsébet

Fotó: Járókelõk figyelik egy óriáskivetítõn az észak-koreai rakéta pályáját Tokióban idén augusztus végén



2017-09-16 06:03:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül