Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57019065    








Honlapkeszites

Csillogó-villogó Kelet hazánkban is

Egészen az ókorig nyúlnak vissza az orientális, tévesen hastáncnak nevezett táncok gyökerei, melyek a termékenységi kultusz szertartásainak részei voltak, s a mai napig kapcsolódnak a termékenység gondolatához. Egyiptomban például az esküvõ része a hastánc, gyakran fényképet is készítenek, melyen az ifjú férj és felesége a hastáncosnõ hasára teszik kezüket, ezzel szimbolizálva kapcsolatuk termékenységét. S hogy miért tévesen használják ezekre a táncokra a hastánc kifejezést? Mert a táncos egész teste mozog, tipikusak a fej-, váll- és mellmozdulatok, melyeket lágy karmozgások kísérnek.

Kortól, testalkattól függetlenül a hastáncot bármelyik nõ mûvelheti (sõt, újabban férfiak is vállalkoznak e mûvészetre). Az európai táncokkal ellentétben erre a táncra a belsõ izmok mozgatása a jellemzõ. A hangsúly a csípõtájékon van, azonban az érzelmeket, a tánc lelkét a már említett finom kézmozdulatok mesélik el.


Nagykanizsán is jó néhány hastánccsoport létezik, kisebbek, nagyobbak egyaránt, s minden tagjuk arra törekszik, hogy minél hatásosabb táncokat adjanak elõ közönségüknek, legyen az egy nyilvános rendezvényen, baráti társaságon belül, vagy otthon, a kedvesüknek. Ilyen a Yasmine Orient Tánccsoport is, melynek tagjai Irina, vagyis Szever Irén és Mirah, vagyis Takács Orsolya három éve építgetik saját formációjuk jövõjét közös erõbedobással és nagy lelkesedéssel. Öt évvel ezelõtt nyílt lehetõségülkelsajátítani az alapokat, s egyre jobban beleszerettek a hastáncba. Tudásukat folyamatosan fejlesztik mind rendszeres technikai órákon, mind változatos témájú workshop-okon való részvétellel, melyeken különbözõ stílusú koreográfiákkal ismerkednek meg. Az európai hastánc célja köztudottan a szórakoztatás, s a lányok is arra törekszenek, hogy minden tudásukkal és a hastánchoz való szeretetükkel minél igényesebb és látványosabb produkciókat nyújtsanak fellépéseik alkalmával. A hastánc ugyan az önkifejezés eszköze, de számukra nagyon fontos, hogy a külsõ szemlélõ is érezze, hogy a színpadon önmagukat adják.
A lányok repertoárjában megtalálható a klasszikus egyiptomi tánc, a fátyoltánc, gyertyás és botos koreográfiák egyaránt. Ejtsünk pár szót az említett eszközök jelentõségérõl is! A fátyol az istennõkultusz hagyományaihoz tartozik. A fátyollal bármilyen érzés kifejezhetõ, a meseszerûség, a légiesség, a titokzatosság. A bot a tánc népies jellegét erõsíti, a férfi, botos táncokból kerültek át a hastáncba. A gyertya eredetileg a török esküvõt megelõzõ henna-szertartást kísérte: a nõk a menyasszonynak gyertyával a kezükben egy körtáncot mutattak be, ezzel tulajdonítva a sötétben sejtelmesen világító tárgynak mágikus, védelmi szerepet tulajdonítanak.
Hogy minél több embert ismertessenek meg a csoport tagjai a hastánc örömeivel, s kialakítsanak egy igazán összetartó, majdhogynem barátinak mondható kis csapatot, ezért úgy döntöttek, hogy egyesületet alapítanak. Céljuk, hogy önmagukhoz hasonlóan lelkes, megbízató és elhivatott csapattagokat (14-34 év közötti lányokat és fiúkat) találjanak, akik a 2010-es évadban részt vesznek a munkában és a fellépéseken. Érdeklõdni lehet a +3630/270-85-92-es telefonszámon és az orient.felvetel@gmail.com e-mail címen. Elérhetõ és megtekinthetõ a Yasmine Orient Tánccsoport friss honlapja is: www.orient.extra.hu.
S.E.
 



2010-01-18 13:33:02


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül