Még 2009 júniusában, az elnökségi ülésen jelentette be Kiss György, az NTE 1866 Vívószakosztályának elnöke, hogy 2009. december 31-tõl lemond szakosztályvezetõi tisztérõl, s nyugdíjas edzõként folytatja tovább munkáját a vívók között. Utódjának az elnökség ez év január 1-jétõl Piecs Adrienn szakedzõt nevezte ki.
Az elmúlt év novemberében ünnepelte a vívószakosztály fennállásának 50. évét, Kiss Györgynek a megalakulástól kezdve élete fontos részévé vált a sportág. Kezdetben mint sportoló vett részt aktívan az edzéseken s a versenyeken, 1970-tõl edzõként, 1978-tól fõállású edzõként, majd 1985-tõl mint szakosztályvezetõ is tevékenykedett. Élete elsõ edzésén, 1959. november 23-án a törökszentmiklósi származású, SPOTI-t végzett tiszthelyettes, Szabó János plakátfelhívására vett részt, mely aztán egész további sorsát meghatározta. Szabó János tíz évig dolgozott Nagykanizsán, ez idõ alatt kellõképpen lerakta a vívás alapjait. A nõi tõrvívást Gasztonyi János szombathelyi illetõségû vívómester emelte magasabb szintre városunkban, õ hat évig dolgozott Kiss György mellett, aki a férfi tõrösökkel és kardosokkal ért el kitûnõ eredményeket.
A kezdeti idõk után, közel harminc év elteltével sikerült megvalósítani azt a nagy álmot, hogy a többi szakosztálytól külön, saját hellyel rendelkezzenek a vívók. A vívócsarnok felépítésében óriási összefogás mutatkozott a városban, a támogatottság meglepõen nagy volt mind az önkormányzat, mind a vállalkozók részérõl, s az országban szinte egyedülálló, 326 m2 területû falétesítmény építésében is nagyon sokan részt vettek.
Ezt követõen átstrukturálták a vívást, magasabb szintre kívántak jutni, beépülni a magyar vívás rendszerébe, mely azzal járt, hogy mind az edzõi, mind a sportolói tevékenységet hivatásként kellett mûvelni. Kiss György mellett Tóth Tamás Tibor és Kisgyura István szakmai munkája is hozzájárult ahhoz, hogy hét tanítvány még a válogatottba is bejutott. Jelenleg két fõállású edzõ, Piecs Adrienn és a már említett Tóth Tamás Tibor tartják az edzéseket.
Az egyesület ezután is számít Kiss Györgyre – mint a bevezetõben már említettük, edzõként nem hagyja abba a munkát, ezen kívül a vívócsarnok fenntartását és mûködtetését ezután is õ végzi. Tanítványa és utódja, Piecs Adrienn fiatalos lendületet ad a csapatnak, s nem utolsó sorban szakmai felkészültsége garancia a további sikerekhez. Adrienn 1995 óta vív, 2001-ben Európa-bajnoki címet szerzett a junior magyar nõi kard válogatott színeiben. A Testnevelési Egyetem vívó szakedzõ-rekreáció szakán végzett, ezt követõen egy évig tanított Angliában, majd visszatért az NTE-hez.
A kanizsai vívás több évtizedét mutatja be az a könyv, mely a jubileum alkalmából jelent meg dr. Horváth György nyugalmazott pedagógus, a vívószakosztály egyik alapítója tollából A nagykanizsai vívás története 1862-2009 címmel, s mely a szakosztály megalakulása elõtti idõszakot is feldolgozza. Mindig aktuális, friss híreket az NTE 1866 Vívószakosztállyal kapcsolatban pedig egyelõre a www.nte1866.hu weboldalon találnak, saját honlapjuk elõkészítése folyamatban van.
S.E.
SPORT ROVAT >>>