Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57024312    








Honlapkeszites

Már felütötte fejét a csendes gyilkos!

Az elmúlt napok jelentõs lehûlése miatt egyre több háztartásban kezdenek el pár órára befûteni, otthonukat melegebbé tenni. Továbbra sem szabad megfeledkezni a fûtési szezon egyik legnagyobb veszélyforrásáról a szén-moxoxid-mérgezésrõl, ami miatt ma hajnalban két ember kórházba került Nagykanizsán.


Minden évben felhívja a lakosság figyelmét a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a „csendes gyilkos” néven elhíresült szén-monoxid-mérgezés veszélyére, mely számos esetben szed halálos áldozatokat országszerte. Megyénk területén az elmúlt öt évben nem történt haláleset a mérgezõ gázzal kapcsolatban, odafigyeléssel idén is így maradhat ez!

A hidegebb éjszakák és a fûtési szezon beköszöntével egyre több lakásban használják tüzelõ-fûtõ berendezésüket, hogy konformosabbá, melegebbé tegyék otthonukat. Elengedhetetlen ebben az idõszakba is kiemelt figyelmet szentelni az ilyenkor elõforduló veszélyforrásokra, ezek közül is kiemelten a szén-monoxid gáz jelenlétére, az égés melléktermékére.

A szén-monoxid az emberi érzékszervek számára „láthatatlan”, hisz ez egy színtelen, szagtalan, íztelen, a levegõnél egy kicsivel könnyebb, mérgezõ gáz, amely tökéletlen égés során jön létre. Belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, mivel erõsen kapcsolódik az oxigént szállító hemoglobinhoz. A szén-monoxid-mérgezés nehezen észrevehetõ, hiszen annak tünetei: rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetõek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat.

Az alábbi tanácsokkal tovább csökkenthetjük a mérgezések számát:

• A szén-monoxid legtöbbször a nem megfelelõ levegõ utánpótlás miatt halmozódik fel a helyiségben. Az elmúlt években számos otthonban cserélték ki újabb, fokozott légzárású ablakokra a nyílászárókat. Az mellett, hogy jelentõs energiát lehet így megspórolni, minden esetben biztosítani kell a szoba vagy helyiség megfelelõ légcserélõdését, tehát a friss levegõ bejutását még zárt ablakok esetében is.

• Szellõztessünk gyakrabban, így tovább növeljük az ingatlanunkban lévõ friss levegõ mennyiségét.

• Minden fûtési szezon elõtt, illetve a legkisebb meghibásodás esetén is szakemberrel vizsgáltassuk át a tüzelõ-fûtõ berendezéseinket.

• Szerezzünk be szén-monoxid-érzékelõt, amely a színtelen, szagtalan gáz alacsonyabb koncentrációját is jelzi, így még nagyobb eséllyel kerülhetõ el a baj.

• Abban az esetben, ha riaszt az érzékelõnk, mielõbb nyissunk ablakot, és hagyjuk el a helyiséget, lehetõleg szabad levegõre menjünk.

Minden esetben értesítsük a katasztrófavédelem tûzoltó egységeit a 112-es segélyhívó számon - tájékoztatta lapunkat Cseresznyés Dániel tûzoltó fõhadnagy a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivõje.

Kanizsa



2017-09-20 17:07:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül