Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57475731    








Honlapkeszites

Újjáavatták Bálits Kálmán Munkát végzõk mozaikját

Tulajdonosváltás miatt, az egykori Erkel Ferenc Olajipari Mûvelõdési Ház falát díszítõ mozaik új helyen, a DKG-East Zrt. volt Egészségügyi Centrumának falán látható. A Munkát végzõk címû mozaikot a gépgyár egykori dolgozója, Bálits Kálmán készítette. Az alkotás újraavatásán a megjelenteket Mádé Károly elnök-vezérigazgató köszöntötte.


– Utoljára hét évvel ezelõtt, kétezer õszén, Bálits Kálmán születésének hatvanötödik évfordulója alkalmából, egy általunk szervezett emlékkiállítás keretében találkoztunk így együtt, azok, akik szerették és tisztelték az egykori DKG munkatársát, szakemberét és mûvészét – hangsúlyozta Mádé Károly. – Most, tragikusan korai halála tizenötödik évfordulóján jöttünk újra össze, hogy a megemlékezés mellett ismét avassunk, pontosabban újraavassunk egy hozzánk oly közel álló mûvészeti alkotást. A mû pontosan negyven évvel ezelõtt, 1967-ben készült. Az Erkel Ferenc Mûvelõdési Ház kényszerû elidegenítésekor sem feledkeztünk meg Kálmán méltán ismert és elismert, közkedvelt alkotásáról – folytatta a vezérigazgató. – Az adás-vételi szerzõdés záradékában rögzítettük, hogy a ház homlokzatának átépítésekor igényt tartunk a mi mozaikunkra. Saját leletmentõ próbálkozásaink ugyan nem voltak sikeresek, de egy tehetséges fiatal keramikus, Baranyai Balázs szakszerû, fáradtságot nem ismerõ több tízórás munkájának köszönhetõen, és cégünk anyagi hozzájárulásának eredményeként büszkén jelenthetem ki, értéket, nekünk kedves emléket mentettünk meg valamennyiünk örömére.

A mozaik, az alkotóén kívül négy társalkotó, Hersits József, Varga István, Hegyi István kõmûves és Horváth István asztalos nevét õrzi az utókornak.

Az ünnepséget követõ beszélgetésen Hersits József emlékezett vissza egykori mesterére:
– Nagyszerû ember volt Bálits Kálmán – mondta. – A hetvenes években Nagykanizsán nem volt a szárnyaikat bontogató amatõr mûvészeknek olyan helyisége, ahol találkozhattak volna. Az Erkel pincéje azonban különös vonzerõt jelentett a számukra. Ha valami gondjuk volt a lányoknak, csak jöttek a Kálmánhoz beszélgetni, miközben õ festett, vagy éppen szobrászkodott. Mindegyikük általános iskolai rajztanár volt. Sorolhatnám Járási Ildikó, Szarjas Gertrúd, Ambrus Márti és a zalaszentbalázsi Farkas Marika nevét. Az ember büszke rájuk.

Végezetül Bálits Károly megköszönte a gyár vezetõjének és munkatársainak, hogy visszahelyezték öccse munkáját a gyárba, ahonnan elindult.

B.E.



2007-11-09 12:15:37


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül