Ma 2025. 5 13.
Szervác, Imola, Imelda napja van.
Látogatók száma : 57758414    








Honlapkeszites

Tisztelt gudlinne@freemail.hu!

Az újság múlt heti számában, a minimálbérek alakulásával próbálta összemérni az Orbán-Torgyán és a késõbbi kormányok teljesítményét nem hagyva kétséget a felõl, hogy melyiket ítéli üdvösnek a magyar ember számára.
Az Ön számtana szerint, (szándékosan nem matematikát említek) ma havonta 130.000 Ft-nak, a metodikáját követve, 2015-ben 250.000 Ft-nak, 2030-ban pedig az amerikai csúcsmenedzserekét is meghaladó mértékûnek kellene lennie a minimálbérnek Magyarországon.


Tény, az Orbán-Torgyán kormány kettõ év alatt 25.500 Ft-ról 50.000 Ft-ra emelte a minimálbért, amelynek közvetlen és közvetett hatásai voltak a magyar gazdaságra.
1./ A Fidesz-kormány, illetve parlamenti többség által újra osztható állami bevétel mintegy 40 milliárd Ft-tal megnõtt (ennyivel többet fizettek be a munkáltatók és a munkavállalók).
2./ Közel 25.000 munkahely azonnal megszûnt a vállalatoknál, (gyakorlatilag padlóra küldte a szövõgyárakat, tönkre tette a ruhaipart és ezzel utat nyitott a kínai termékeknek, megtizedelte a könnyûipart, és a mezõgazdasági kistermelõket) ugyanis közel kétszeresére emelkedtek a minimálbér után fizetendõ adók és közterhek is.
3./ A jelentõs számú egyéni vállalkozó (ekkor még nagyon sok kényszervállalkozó) egyharmada ment tönkre, mert nem tudta kitermelni a kétszeresére növekvõ adó- és járulékterhet.
4./ A kényszerûen minimálbéren foglalkoztató szolgáltatók közül csak azok tudtak talpon maradni, akik az állami intézményrendszerrel, állami vállalatokkal, önkormányzatokkal voltak üzleti kapcsolatban, Õk legalább részben érvényesíteni tudták a költségemelkedésüket a szolgáltatási díjban.
5./ A minimálbéremelés önmagában 1,9%-os inflációt (áremelkedést) okozott.
A minimálbér két év alatti megduplázása ellenére az érintettek nettó jövedelem-emelkedése alig haladta meg a két év infláció mértékét, a munkáltatók ugyanis az adómentes juttatások eltörlésével is védekeztek a költségemelkedés ellen (Pl.: eltörölte az étkezési jegyet).
A felsoroltak igazolják, hogy a minimálbér drasztikus emelése elsõsorban a központi költségvetés számára okozott többletbevételt és természetesen a 2002-es választásokat próbálta meg befolyásolni.
Valódi nettó béremelkedést a Medgyesi-kormánynak, a minimálbér adójának eltörlésére vonatkozó intézkedése okozott, (6.000 Ft/hó) amit az adóbevétel csökkentésével valósított meg, tehát nem növelte a foglalkoztatók adóterhét.
Felhívom a figyelmet arra is, hogy az Orbán-Torgyán kormány óta már (nagyon helyesen) nem a regnáló kormányok, hanem az Érdekegyeztetõ Tanács állapítja meg a minimálbér mértékét, ahol a munkaadók szövetsége és a munkavállalók képviselõi bírnak döntõ befolyással.
Tisztelettel azt javasolnám, hogy ne tessék a gondolkodók egyesületét megalakítani, mert azok az emberek, akik a meggyõzõdésükhöz keresnek példákat mintegy önigazolva a saját álláspontjukat, általában nem képesek önálló, minden szempontból felelõsen mérlegelõ vélemény kialakítására, a leegyszerûsítéseik során gyakran tévednek, és hamis állításokat fogalmaznak meg.
És végül engedjen egy szubjektív megjegyzést: Petõfi „Vén zászlótartó”-jának ismerete talán adhat erkölcsi, morális vagy érzelmi iránymutatást a 21. század emberének is, azonban korunk közgazdasági, pénzügyi, társadalmi környezetének megértéséhez nem nyújt segítséget.
Böröcz Zoltán



2010-02-26 10:00:36


További hírek:


SZÓRÓL SZÓRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül


ablak bezárása
loading
SlideShow megállításaSlideShow elindítása