Öt napirendi pontot tárgyalt a város képviselõ-testülete soron kívüli ülésén. A legnagyobb vihart az NTE 1866 MÁV labdarúgó szakosztályának támogatási kérelme kavarta.
A közgyûlés elsõként a város településrendezési tervének módosításával kapcsolatos javaslatot tárgyalta. A Városüzemeltetési, valamint a Városfejlesztési, Környezetvédelmi és Idegenforgalmi Bizottság javaslatára a képviselõ-testület kivette az elõterjesztés huszonnegyedik pontját, amely alapján lakóövezetté nyilvánítottak volna egy Kiskanizsán, a Kismezõ utcában lévõ területet, amelyen ipari tevékenységet folytat egy vállalkozás.
Második napirendi pontban tárgyalták a képviselõk a korábbi közgyûlésen az anyag elõkészítetlenségére vonatkozó indokkal levett, a Nyakó Melinda vezette Nõk Háza Egyesületnek a szenvedélybetegek ellátásra vonatkozó szolgáltatási szerzõdés megkötésével kapcsolatos elõterjesztést. Az önkormányzatnak 2009. január elsejéig ellátási kötelezettsége van a szenvedélybetegek – elsõsorban drogfogyasztók – alacsonyküszöbû ellátásával kapcsolatban, de ilyen szolgáltatás jelenleg még nem mûködik a városban. Egy nyertes pályázat révén az ellátás beindítását tervezi a Nõk Háza Egyesület, amely azt kérte az önkormányzattól: kössön vele ellátási szerzõdést és biztosítson az ellátáshoz megfelelõ ingatlant is.
Nyakó Melinda arra figyelmeztette a képviselõket, hogy amenynyiben az önkormányzat nem foglalkozik a kérdéssel, úgy nagy valószínûséggel elõbb-utóbb a város több intézményében is megjelenik a drogfogyasztás problematikája, amellyel szemben abban a stádiumban már sokkal nagyobb költségek árán lehet csak felvenni a harcot. Végül a testület többsége jóváhagyta a határozati javaslatot, mely szerint egyetért az ellátás szükségességével, az új szolgáltatást azonban saját intézménye, a Családsegítõ és Gyermekjóléti Központ szakmai bázisán valósítja meg.
Harmadikként a Zemplén Sportegyesület támogatási kérelmével kapcsolatos elõterjesztésrõl vitáztak a képviselõk, az egyesület vezetõi ahhoz kértek pénzügyi segítséget, hogy két országos bajnoki fordulón, és egy Németországban megrendezendõ nyílt bajnokságon részt tudjanak venni. A határozati javaslat egymillió forintjával ellentétben végül háromszázezer forintnyi támogatást ítéltek meg az egyesületnek. Idõközben egy újabb egyesület, a Kanizsa Vízilabda Sportegyesület is támogatásért kereste meg az önkormányzatot. Az egyesület vezetõsége hatszázezer forintot igényelt a további, a pekingi olimpia miatt elõrehozott három mérkõzés költségeinek finanszírozásához.
Balogh László, az Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sportbizottság (OKISB) fideszes elnöke ismertette a grémium álláspontját, amely négyszázezer forinttal támogatta volna az egyesületet. Bicsák Miklós (MSZP) a vitában megjegyezte, most nem kellene spórolni, hiszen volt már példa az ablakon kidobott pénzre. Õ hatszázezer forintot javasolt. Végül a testület a bizottsági javaslatnak megfelelõen négyszázezer forintos támogatás mellett voksolt.
Utolsó napirendi pontként került a testület elé a leglényegesebb, hetek óta az érdeklõdés középpontjában lévõ támogatási kérelem, amit az NTE 1866 MÁV egyesülete címzett a közgyûlésnek. Az egyesület vezetõje, Tóth László elnök, egyben az MSZP frakcióvezetõje majd’ ötmillió forintot kért, amely – mint mondta – elengedhetetlen, hogy a labdarúgók tovább szerepelhessenek az NB III-ban.
Balogh László (Fidesz-KDNP) OKISB elnöke rámutatott: az elmúlt egy évben a város teljes költségvetésének tíz százalékát, csaknem 150 millió forintot fordítottak a sportegyesületek támogatására. A jövõben olyan finanszírozási rendszert kívánunk kialakítani, amelyben az egyesületek által szponzori támogatások minden egyes forintjához ugyanennyit tesz az önkormányzat – mondta. Hozzátette, jó lenne, ha az NTE-nél megjelennének más támogatók is, nem csak a város. Megjegyezte egyúttal, hogy a kért támogatás egyik fele a játékosok prémiuma lenne, s ha ez elmarad, az még talán nem jelenti a csapat megszûnését.
Bárdosi Gábor (MSZP) utalt arra, hogy az elmúlt évben sokan megígérték a csapat támogatását, s hangsúlyozta, amennyiben nem adja meg a testület a kért segítséget, akkor azzal az évekkel ezelõtti állapotokat hozzák vissza. Hogy kiket értett a képviselõ a sokan kifejezés alatt, azt Tóth László (MSZP) tette egyértelmûvé, amikor az egyesület tavalyi, jubileumi, majd évzáró ünnepségén készült videofelvételeket játszott be a közgyûlés közben. Ezeken Cseresnyés Péter alpolgármester és Marton István polgármester ígéretet tett a csapat támogatására.
Dr. Kolonics Bálint (Fidesz-KDNP) az NTE szintén vezetõ tisztségviselõjeként szintén azt javasolta, adja meg a testület a kért támogatást. Egyúttal kijelentette, valaki végre megmondhatná, miért kap támogatást az NTE, ugyanis nem légbõl kapott kérelemrõl van szó, a helyzet drámai. Rámutatott, amikor a játékosok prémiumáról beszélnek, akkor elképesztõen alacsony összegekre kell gondolni, amelyeknek megvan a maguk jelentõsége, hiszen a versenysport nem mûködik érdekeltség nélkül. Dr. Kolonics azt is leszögezte, az egyesületnél az új elnökséggel takarékos gazdálkodás kezdõdött, amit az is bizonyít, hogy a korábbi jelentõs adótartozás mára eltûnt, s a támogatás révén jövõre tiszta lappal indulhatnának.
Bene Csaba (Fidesz-KDNP) frakcióvezetõ visszautasította az ellenzéki megszólalásokat, mert szerinte a másik oldal képviselõi érzelmi húrokat próbáltak pengetni NTE-ügyben. Egyúttal leszögezte, úgy véli, amit az önkormányzat a támogatások terén megtehetett, azt meg is tette. Cseresnyés Péter alpolgármester ugyancsak viszszautasította a baloldalon ülõk által használt eszközöket, s arra szólította fel õket, mondják meg, honnan vegyék el a kért támogatás összegét. Hangsúlyozta: õk a város egészének költségvetéséért felelnek, s ezt kell mérlegelniük minden döntés meghozatalakor.
Bárdosi Gábor a Zrínyi utca tervezett kikötésének meg nem valósult beruházására félretett összeget javasolta a támogatás fedezetéül, míg dr. Kolonics Bálint a körzetében zajló csatorna-felújításból megmaradt pénzt ajánlotta fel.
Böröcz Zoltán (MSZP) arra figyelmeztetett, hogy ha nem jutnak hozzá a támogatáshoz, akkor visszavonják a csapatot az NB III-ból, s a városkörnyéki bajnokság második osztályában indítják. Marton István polgármester minderre úgy reagált: a város és az egyesület közt köttetett megállapodás úgy szólt, hogy elõbbi a költségvetés felét adja, a másik felét az egyesületnek kellett volna támogatások révén összegyûjteni, ami – szerinte – nem történt meg, a labdarúgó szakosztály érdemi bevételeket nem volt képes felmutatni. Utalt arra is, hogy a korábbi fõszponzor eltûnt a csapat mögül. Vajon miért? – kérdezte. Véleménye szerint az NTE vezetõinek önkritikát kellene gyakorolni. Egyúttal felszólította az elnökséget arra, számoljanak be arról, mennyi pénzt sikerült összeszedniük a szponzoroktól.
Dr. Kolonics Bálint visszautasította a polgármester stílusát, s azt válaszolta, ezt kérdezze meg az önkormányzat által felállított háromtagú ad hoc bizottságtól, amely az elmúlt hetekben az NTE gazdálkodását vizsgálta. Böröcz Zoltán szintén visszautasította Marton István megnyilvánulását, s azt mondta, nagyon sok vállalkozó, támogató és szülõ segített pénzzel, munkával, akik azonban nem kívánják megnevezni magukat, ugyanis félnek. A természetben nyújtott támogatás pedig nehezen forintosítható. Ha mégis sikerülne, akkor elképzelhetõ, hogy a kapott összeg nagyobb lenne, mint az önkormányzat támogatása.
Tóth László közben bejelentette, hogy Kozma Lajos lemondott a labdarúgó szakosztály vezetésérõl.
Végül sem a támogatás elutasításáról, sem a támogatás megítélésérõl szóló határozati javaslat nem kapta meg a szükséges többséget, ezért még egy alkalommal biztosan a testület elé kerül az NTE ügye.
Horváth Attila
KRÓNIKA ROVAT >>>