A város önkormányzata, a Gazdálkodási Tudományos Társaságok Szövetségének országos és megyei vezetése, valamint a Kanizsa TISZK szervezésében, a TÁMOP -2.2.3-07/2-2F-2008-0030 projektnek köszönhetõen, immár második alkalommal tartották meg az „Ifjúság, sólyommadár, tiéd a világ teérted van a világ” címû rendezvényt.
Az elõadók egykori nagykanizsai középiskolások voltak, akik szakmájukban sikeresek, az életben megbecsült emberek és fontos pozíciókat töltenek be. Sikeres életútjuk a város középiskoláiból érkezett hallgatóság számára követendõ minta lehet.
A Pannon Egyetem Nagykanizsai Kampusza B épületének elõadótermében az egybegyûlteket Mérksz Andor, a rendezvényt szervezõ Kanizsa TISZK ügyvezetõ igazgatója köszöntötte. Megnyitóbeszédében Marton István polgármester hangsúlyozta, hogy az önkormányzat tudatosan szeretné erõsíteni az iskolaváros funkciót. E folyamatnak újabb lendületet adott a TISZK megalakulása.
Az egykori diákok közül Prof. Dr. Gráf László akadémikus, biokémikus, tanszékvezetõ egyetemi tanár korabeli fényképeket bemutatva elsõsorban a Nagykanizsán eltöltött középiskolás évekrõl, az iskola varázsáról beszélt a sólyommadaraknak, a diákoknak:
„Ugye tudják, hogy az élet egyik legnagyobb boldogsága, öröme, talán célja az új dolgoknak a felfedezése. Az idõ elõrehaladásával az ember azonban rájön arra, hogy van egy másik hasonló fantasztikus érzés az életben: visszatérni valahova.” – kezdte elõadását.
A Batthyány Lajos Gimnázium egykori diákja ötven évvel ezelõtt koptatta Kanizsán az intézmény padjait. 1965-ben szerzett vegyészdiplomát az ELTE-n. A Gyógyszerkutató Intézetben tudományos munkatárs, majd 10 évig a Biokémiai Osztály vezetõje. Hét évig kutatott a San Francisco-i Egyetem Hormonkutató Intézetében és a New York-i Neurokémiai Központban. 1985-tõl dolgozik az ELTE Biokémiai Tanszékén. 1986-tól tanszékvezetõ.
Kutatási témája: A szerinproteázok mûködésmechanizmusának vizsgálatára irányul. 1972-tõl kandidátus. 1982-tõl akadémiai doktor. 1993-tól az MTA levelezõ tagja, 2001-tõl rendes tag. Akadémiai és Széchenyi díjas.
Mezei László mérnöktanár, energetikai tanácsadó a Cserháti Mûszaki Középiskolában végzett 1994-ben mezõgazdasági gépésztechnikusként, majd a Miskolci Egyetemen Minõségbiztosítási gépészmérnök, a Széchenyi István Egyetemen gazdálkodási szakmérnök diplomát szerzett. Jelenleg a Nyugat-Magyarországi Egyetem energiagazdálkodási szakmérnök szakán tanul. Több multinacionális cégnél töltött be vezetõ beosztást. Mérnöktanár a Zsigmondy-Széchenyi SZKI-ban, mellette energetikai tanácsadással foglalkozik. Elkötelezett, a környezetet féltõ ember. Az élete során szerzett tapasztalatait adta át a diákoknak.
A Thúry György SZKI-ban végzett Borda Attila mesterszakács elsõsorban a vendéglátásról, mint hivatásról, annak buktatóiról és szépségeirõl osztotta meg tapasztalatait a tanulókkal. Homonnay Zalán Gábor mikrobiológus a Dr. Mezõ Ferenc diákja volt. Jelenleg az ELTE Mikrobiológiai Tanszékének segédmunkatársa. Fõ szakterülete a Vizeink élõvilágát érintõ környezeti változások tanulmányozása. Elõadásában a környezeti mikrobiológus feladatát ismertette a fiatalokkal.
Török Károly mérnök a Zsigmondy SZKI elvégzését követõen elõbb olajmérnöki, késõbb gázipari szakmérnök diplomát szerzett a Miskolci Nehézipari Mûszaki Egyetemen. 1986-ban kezdett a Kõolaj-és Földgázbányászati Vállalatnál, majd a MOL Rt. Nagykanizsai Bányászati üzeménél töltött be vezetõi munkaköröket. Jelenleg a MOL Rt. Energetikai, Biztonságtechnikai és Környezetvédelmi szakértõjeként a MOL Dunántúli teljes mûködési területén dolgozik. Török Károly életpályája meghatározó állomásairól beszélt. Õ is, mint minden elõadó a nyelvtudás fontosságát hangsúlyozta.
A résztvevõk Tulman Géza és Borsos Beatrix tanár elõadásában ismert musical részleteket hallgathattak meg. Zongorán közremûködött: Maronics Ferenc tanár.
A konzultációt követõen Janzsó Antal címzetes igazgató, a GTTSZ regionális társelnöke mondott zárszót.
B.E.
(További képek a galériában)
OKTATÁS ROVAT >>>