Évente több mint 100 baleset történik a közút-vasút szintbeli keresztezõdésekben, melyek többsége súlyos vagy halálos balesettel végzõdik – pedig mindez elkerülhetõ lenne! 2010. március 30-án a MÁV Zrt. Biztonsági Igazgatósága az ORFK bevonásával közös kampánynapot tart a kiemelten kockázatos vasúti átjárókban.
Miközben a vasúttársaság fokozatosan fejleszti, bõvíti a közúti átjárókban kihelyezett sorompóinak számát, és ezáltal biztonságosabbá teszi a vasúti pályán történõ áthaladást, a MÁV Zrt. által üzemeltetett vasúti hálózaton évente mégis átlagosan 100 baleset történik a közút-vasút szintbeli keresztezõdésekben. Az útátjárós balesetek az autóvezetõk figyelmetlenségbõl, a KRESZ be nem tartásából következnek be, amelyek a személyi sérüléseken túl a vasúttársaságnak is súlyos anyagi és erkölcsi károkat okoznak.
A Magyar Államvasutak tavaly csatlakozott az Európai Unió és a Nemzetközi Vasútegylet (UIC) „Megállj a baleseteknek! Európa a biztonságos szintbeli keresztezõdésekért!” (Stop Accidents! Europe for Safer Level Crossings!) baleset-megelõzési programjához. Az akcióprogram célja, hogy 2010-ben a vasúti átjáróban bekövetkezett balesetek száma felére csökkenjen.
A MÁV Zrt. a nemzetközi program részeként a balesetek megelõzése érdekében 2010. március 30-án a 60 legveszélyeztetettebb útátjáróban az Országos Rendõr-fõkapitányság közremûködésével közös ellenõrzést tart. Az országos kiterjesztésû akció megyénként 2-3, Budapesten 4-5 közúti-vasúti átjárót érint.
A vasúttársaság minden alkalmat meg kíván ragadni, hogy hangsúlyozza: semmi nem lehet olyan sürgõs az autósoknak, hogy végül ne érjenek célba. Az elmúlt tíz év alatt több mint 1000 esetben ütközött gépjármûvel vonat. A balesetek csaknem 500 halálos áldozatot követeltek. Ezért a balesetek megelõzésében a MÁV Zrt. – túl azon, hogy folytatja sorompó programját – azzal is segíteni kíván a gépkocsivezetõknek, hogy felhívja a figyelmet a KRESZ szabályok betartásának fontosságára, saját, és mások biztonságának megóvására. A vonat ugyanis a fékút távolságán belül nem tud megállni.
A kijelölt vasúti átjárókban a szakemberek ellenõrzik többek között a fénysorompók, csapórudak és optikák állapotát, a vasúti átjárót jelzõ közúti táblák, útburkolati jelek állapotát és láthatóságát, valamint a forgalomban résztvevõk közlekedését. A kampánynapon a MÁV és a rendõrkapitányságok munkatársai kiemelt figyelmet fordítanak a vasúti átjáróban történõ közlekedés szabályainak betartására, az átjáró megközelítésére, illetve a piroson és tiltó jelzésen történõ áthaladásra. A sorompóknál várakozó jármûvezetõk figyelmét szóban és szórólapokkal is felhívják a fokozott balesetveszélyre, annak következményeire, továbbá a helyes közlekedési magatartásra.
Minden sorompó egy lépés a biztonság felé, de a sorompó nem pótolhatja teljes mértékben az emberi figyelmet, a szabályismeretet, az elõírások betartását.
A vonat fékútja több száz méter
A vasúti pályán a vasúti jármûvek kerekei a síneken futnak. A két fém súrlódási együtthatója lényegesen kisebb, mint a közúton a gumi és az útburkolat súrlódási tényezõje. A vasúti szerelvények tömege ráadásul nagyobb (egy személyszállító vonat szerelvénye 200-400 tonna, tehervonaté lehet akár 2500 tonna is), azaz a vonat fékútja többszöröse egy személygépkocsiénak. A vonat általános fékútját több mint 400-1000 méterben határozzák meg, normál fékezés esetén. Rendkívüli helyzetben úgynevezett gyorsfékezést alkalmazva – ez az érték egy 120 km/h sebességgel közlekedõ gyorsvonatnál 500-600 méter.
A MÁV Zrt. és a rendõrség már évek óta tart közös ellenõrzést a közút-vasút szintbeli keresztezõdésekben, melynek köszönhetõen az ellenõrzés ideje alatt, valamint az azt követõ idõszakban jelentõsen mérséklõdött a balesetek száma.
MÁV Zrt. – Kommunikációs Igazgatóság
MAGYAR ÁLLAMVASUTAK ZRT.
1087 Budapest, Könyves Kálmán krt. 54-60.
Telefon: (06-1) 511-3186 Fax: (06-1) 511-4931
E-mail: press@.mav.hu
KRÓNIKA ROVAT >>>