Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57664385    








Honlapkeszites

Bölcsõdék Napja

Április 21-e a Bölcsõdék Napja Magyarországon. 1852-ben e napon nyitották meg az ország elsõ bölcsõdéjét Budapesten, a Kalap utcában. A Bölcsõdék Napja 2010-tõl államilag elismert ünnep, amelyet miniszteri rendelet szabályoz.

Az elsõ nagykanizsai Bölcsõdék Napján a megjelenteket Körmendi Viktória, az Egyesített Bölcsõde vezetõje köszöntötte a Halis István Városi Könyvtár konferenciatermében. Megnyitó beszédében Marton István polgármester azt hangsúlyozta, a felelõs döntéshozóknak most komoly feladataik vannak, a nagykanizsai bölcsõdei ellátórendszert olyan szintre kell fejleszteni, amely megfelel a családok mai igényeinek. Munkájuk igazi elismerését a bölcsõdei dolgozók azonban a rájuk bízott kisgyerekektõl, és azoktól a családoktól kapják meg, akik a legnagyobb kincsüket, a gyermeküket bízzák a bölcsõdékre. Végezetül azt kívánta, az I. Bölcsõdék Napja legyen része a szakmájuk elismerésének.


Dr. Tõke Alajos, a Nyugat-Dunántúli Regionális Közigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatalának vezetõje a bölcsõdék megalakulásának 158 éves történetét vázolta fel. Demográfiai bombán ülünk, a megyében 7533 fõ a bölcsõdés korú gyermekek száma.
Dr. Mátay Katalin szakértõ A napközbeni ellátás Magyarországon, a bölcsõde helyzete, a gondozónõ szerepe a kisgyermeknevelésben címmel tartott elõadást. Elöljáróban jelezte, ez a nap azt is jelenti, hogy a társadalom elismeri a bölcsõdéket és a bölcsõdék dolgozóit. A bölcsõdék léte sem a múltban, sem a jövõben nem kérdõjelezhetõ meg. Nem akarnak a család helyett család lenni, de hathatós segítséget akarnak adni a gyerekek neveléséhez. Ma 542 a bölcsõdék száma Magyarországon.
Elõadásában Cseresnyés Péter alpolgármester a család összetartó erejérõl beszélt. Minden társadalom kiemelt fontosságot tulajdonít a jövõ nemzedékének nevelésére, mert egy értékrendet, kultúrát akar átadni azért, hogy amit elkezdett, azt valaki folytassa. Az értékrend átadásában a családnak van nagy szerepe, mert azt az értékrendet, kultúrát próbálja átadni, és azt a környezetet megismertetni a gyermekkel, amelyben a család felnõtt, amelyet a társadalom, a nagyközösség képvisel. Amikor a család szerepérõl, feladatairól beszélnek, gazdasági, társadalmi, biológiai funkciót szoktak megnevezni. Negyedikként, az örömszerzés, a boldogság átadását tette hozzá Cseresnyés Péter. Ahhoz, hogy a család összetartó legyen, ezeknek a funkcióknak teljesen összhangban kell lenni. Ha valamelyik többet akar a másiknál, a rend felbomlik, és gondokat okoz a családi életben. Baj van a család, mint kis közösség rendszerében – folytatta az alpolgármester. Ezt mutatja, hogy nagyon sok a válás nem csak Magyarországon, hanem a nyugati társadalmakban is. Nagyon sok a nem házasságban élõ és létezõ család, amelyik nem biztos, hogy rosszabb, mint a házasságban mûködõ család, csak az a bizonyos kötelék, összetartó erõ ebben az esetben kisebb. Az a bizonyos családi funkció felbomlott, és a gazdasági funkció került elõtérbe. Hogy mit kell tennie a társadalomnak? Ahhoz, hogy a problémán felülkerekedjünk, abban a társadalomnak nagyon komoly szerepe lesz. El kell fogadni egy értékrendet, amelyben a családnak nagyon fontos szerepet tulajdonítunk. El kell fogadni azt az értékrendet, hogy nem a gazdagság az egyetlen értékmutató egy társadalomban. Vannak fontos dolgok más területen is.
A nagykanizsai kisgyermekellátást napjainkig Turzó Györgyné, a Belvárosi bölcsõde vezetõje mutatta be. A bölcsõdék kihasználtságáról, az elkövetkezõ feladatokról Körmendi Viktória többek között elmondta, a legutóbbi férõhelybõvítés nem oldotta meg a városban a bölcsõdei férõhelyek problémáját. Jelenleg a 4. bölcsõdei telephely kialakításának munkálatai körvonalazódnak. A megfelelõ férõhelyek biztosításával azonban még nem tettek eleget korunk követelményeinek, amelyek megfogalmazódnak a bölcsõdei területen. A bölcsõde komoly családtámogatói intézménnyé vált, hiszen a családok megváltozott igényekkel jelentkeznek a gyermekeik neveléséhez. Igény mutatkozik az idõszakos gyermekfelügyelet kialakítására is a szülõk elfoglaltsága esetén. A régióban ez természetes jelenség, bízik benne, hogy idõvel a nagykanizsai és a városkörnyéki családokat is ki tudják szolgálni.
A rendezvényt Hella Ferenc református lelkész A család jövõje címû elõadása zárta.
Az Egyesített Bölcsõde Intézménye megalapította Az év bölcsõdei dolgozója díjat, melyet Turzó Györgyné vehetett át.
 



2010-04-26 15:23:29


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül