Kisvasutazással egybekötött arborétum látogatás Budafapusztán
A hétvégére (május 8. – a szerk.) beharangozott esõt szerencsénkre a keleti országrész fölé fújta a szél, így a hétvégi tájbejárást nem zavarták a felhõk és a csapadék. Már jóval az indulást megelõzõen ki lehetett volna tenni a programra a „Megtelt” táblát, mivel ezen a sok látnivalót és érdekességet tartogató napon 110 fõ vágott neki a Dél-zalai dombvidék megismerésének. A tumultus elkerülése érdekében forgószínpadszerûen vettek részt az érdeklõdõk a programon. Az egyik csoport a Budafapusztai arborétumban kezdte a táj felfedezését, a másik pedig Csömödéren, az erdei kisvasút kipróbálásával.
A kisvasút állomásán Kaliba Mihály, az erdei vasút egyik vezetõje fogadta a kirándulókat, és tartott érdekes elõadást a kisvasút történetérõl.
Megismertük a vadászkastély történetét, megnéztük a kastélyhoz tartozó parkot, mely az arborétum alapját képezte. Sétánk során megismerkedtünk a hazánkban nem õshonos fás szárú növényekkel (tiszafa, tulipánfa, mocsári ciprus, fekete és vörös fenyõ, valamint az akár több ezer évet is megélõ mamut fenyõt). A cserjék közül az éppen virágzó rododendron és azálea bokrok aratták a legnagyobb tetszést.
Egy meredek lépcsõn ereszkedtünk le a fák közül kibukkanó mesterséges tóhoz. Vezetõnk elmondta, hogy ez a tó is az olajbányászatnak köszönheti létezését, mivel a keresett olaj helyett víz tört fel a földbõl. A völgyben elfolyó vizet egy gáttal felduzzasztották. Napi jegy váltásával ebben a tóban akár pecázni is lehet. A gát nyugati oldalán szépen felújított esõház és tûzrakó hely van, mely kedvelt pihenõhelye az ide érkezõ kirándulóknak. Ott jártunkkor is sokan hevertek a gát oldalában és süttették a hasukat a nappal.
Kihasználva a pihenõt megtartottam a programsorozathoz készült elõadás következõ részét, „A szelektív hulladékgyûjtés jelentõsége” címmel. Az elõadás és a rövid pihenõ után egy árnyas fenyvesen keresztül megindultunk a kijárat felé. A fenyvesbõl egy szépen kaszált réten keresztül vezetett az utunk. A rét közepén áll az arborétum legöregebb fája, egy 160 éves kocsánytalan tölgy. Egy kis fahídon áthaladva egy tûzrakó és pihenõ hely mellett haladtunk el. Felsétáltunk a vadászkastélyhoz, ahonnan már csak egy ugrás volt a kijárat. Elbúcsúztunk vezetõnktõl, és hamarosan már lent is voltunk a 3 kilométerre található Bázakerettyén. A buszmegálló melletti presszóban kifújtuk magunkat. A gyerekek fagyiztak, a felnõttek kávét és hideg sört kortyoltak. A másik csapat is hamarosan megérkezett. Õk a településen található szociális otthonba voltak hivatalosak ebédre.
Az ebéd elfogyasztása és a pihenõ után elindultunk programunk utolsó állomására, Söjtörre. Nem túl hosszú buszozás után értünk Söjtör településre. Deák Ferenc szülõházánál Békefi Bernadett fogadta a csapatot. Érdekes elõadást tartott az épület és a Deák család történetérõl. A helyiek által kastélynak nevezett épület a falu központjában, annak mintegy négy kilométer hosszú fõutcáján található – méltósággal õrzi a Deák-család emlékezetét. Az elõadást követõen végignéztük a szépen felújított épületben berendezett kiállítást. A földszinten található a hagyományos eszközökkel berendezett „füstös konyha”, és a Deák család történetét bemutató kiállítás. Az eredeti fa lépcsõkön felkapaszkodtunk az emeletre, ahol megcsodáltuk a „férfi” és „nõi” szobát, valamint a társalkodó helységet. A nõi szobában született Deák Ferenc 1803 októberében. A berendezési tárgyak közül csak egy volt a Deák család tulajdonában, még pedig a társalkodóban álló kétajtós szekrény. A többi bútor korhû, de nem a család tulajdonát képezte. Mire végeztünk megérkezett az „ebédelõs” csapat is. Rövid pihenõt tartottunk az út szemközti oldalán álló – természetesen – Deák presszóban.
Kirándulásunk a szikrázóan szép idõnek és a rengeteg látnivalónak köszönhetõen csodálatosan sikerült. Az esélyegyenlõség és az integráció keretében negyvenhét fõ értelmi fogyatékos vett részt a kiránduláson, akik a Zala Megyei Önkormányzat Magyarszerdahelyi Intézetébõl érkeztek.
Ez úton szeretnék köszönetet mondani a Söjtöri Deák Ház, a Zalaerdõ Zrt., valamint a Budafaluus Programiroda munkatársainak, akik a fogyatékos csoportot kísérõk számára ingyenesen biztosították a programokon a részvételt.
Lõrincz Sándor túravezetõ
Következõ programunk a Szent Orbán túra, mely május 22-én lesz.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg!
MAGAZIN ROVAT >>>