Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57021214    








Honlapkeszites

Történelmi bemutató a Zsigmondyban

Látványos, a középkorba „visszarepítõ” elõadásnak lehettek tanúi a Zsigmondy Vilmos és Széchenyi István Szakképzõ Iskola kilencedik és tizedik évfolyamos tanulói. Az iskola által szervezett projektnap keretében a GRIMER Kulturális és Hagyományõrzõ Egyesület harccal fûszerezett történelmi bemutatót tartott.

Projektor segítségével elevenítették fel a diákoknak a történelmi ismereteket, a látványra helyezve a hangsúlyt. Olyan érdekességeket hallhatott és láthatott a publikum, melyekre történelem órán nem igazán van lehetõség. Korhû öltözékben – gambesonban, láncingben, páncélban –, a középkor fegyvereivel – karddal, pajzzsal, íjjal, szekercével – nyûgözték le közönségüket a GRIMER tagjai. Az Egyesület az 5-tõl a 15-ig századig lévõ korszakot tanulmányozza behatóan, mindegyik tag igyekszik a maga által választott idõszak történelmi ismereteit magába szívni, megfelelõ öltözéket és fegyverzetet beszerezni. Mindezt mutatták be a zsigmondys diákoknak pénteken.


Szó esett Attila koráról, a hunok öltözékérõl és fegyvereikrõl, csakúgy mint misztikummal teli vallásukról, a sámánokról és a táltosokról. Ugyanígy bemutatásra került a vikingek mindennapi élete, a kinézetük, a ruházatuk, valamint kultúrájuk és vallásuk is, s az õ esetükben sem maradhatott ki a fegyverekrõl szóló rész. Elõkerültek a középkor meghatározó nagy háborúi: a keresztes hadjáratok, valamint a száz éves háború, mely köztudottan száztizenhat éven át tartott.
A lovagok megjelenése nagyban befolyásolta a középkor alakulását, velük nagyon sok tudományág foglalkozik: a történettudomány, az irodalom, a hadtudomány, s még sorolhatnánk. Így nem volt egyszerû dolguk az elõadóknak, hogy bemutassák a lovagokat, milyen életet éltek, hogyan válhatott valaki lovaggá, a lovagi tornákat, melyekrõl könyvek tucata jelent már meg.
A diákoknak szemlátomást tetszett, amit láttak-hallottak, lapunknak ezen észrevételt néhányan alá is támasztották. A fiatalok elmondták, hogy nagyon izgalmas programban volt részük, sok mindent megtudtak a középkori hadviselésrõl, különösen érdekes dolgokat tanultak a hunokról és a vikingekrõl – akik „magasak és erõsek voltak, mindenki félt tõlük”. Az Egyesület vendégeként érkezett a szomszéd iskolából egy végzõs diák, aki úgy vélte, sikeresen elrugaszkodtak a GRIMER tagjai a történelemkönyvektõl, idõrendben és érdeklõdést keltve építették fel az elõadásokat és a harci bemutatókat.
Marosi Attila, a Zsigmondy történelemtanára is megosztotta velünk tapasztalatait:
- Egy egész korszak bontakozott ki a középkori harcmûvészeten keresztül, mely mindenképpen sokkal „életszagúbb”, mint a történelemkönyvek száraz világa. Azért hívtuk meg az Egyesület tagjait iskolánkba, mert mostanság a nemzeti identitás nagyon fontos szerepet kapott a Kárpát-medencében, s ennek terjesztésére a diákok körében a legjobb terep a hagyományõrzés. Olyannyira jól sikerült a program, hogy rendszeresíteni szeretnénk. Véleményem szerint többet ért, mint sok történelemóra. Kitértek az elõadók a hadügyi kultúrára, a viseletre, a szokásrendszerekre, a vallásra és a mûvészettörténetre. Úgy láttam, a gyerekek is nagyon vállalkozó szellemûek voltak, maguk is részt vettek az eseményekben, kipróbálták a láncinget, a sisakot, megküzdöttek egymással – szóval érdekelte õket. Nagyon fontos, hogy ez az egész korszak az erkölcsiségre, a társadalmi szabályok betartására tanít, s nem kell mondani, hogy napjainkban erre mekkora szükség van.
Heim Gábor, az Egyesület alelnöke, szakmai vezetõje a délelõtt végén elmondta a diákoknak és a megjelent tanároknak, hogy bárkit szívesen látnak az edzéseken, a közös munka folyamatában – kortól, nemtõl, fizikai felkészültségtõl függetlenül –, aki érdeklõdik a középkori kultúra és hadviselés, valamint a történelem iránt, s szívvel-lélekkel tudja vállalni a hagyományõrzést. Éppen aktuális edzésük idõpontja és helyszíne mindig megtalálható a http://grimer.uw.hu/ weboldalon.
S.E.



2010-05-18 08:11:56


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül