Lakóközösségek számára szervez vagyonvédelmi elõadásokat a Nagykanizsai Rendõrkapitányság. Dr. Molnár József ezredes, rendõrkapitány szerint soha nem árt újra meg újra felhívni az állampolgárok figyelmét arra, mit ne tegyenek, vagy éppen mit kell tenniük, hogy ne váljanak vagyon elleni bûncselekmény áldozatává. Sokan ugyanis minden figyelmeztetés ellenére túlságosan óvatlanok.
Dr. Molnár József elmondta, az önkormányzat által beadott pályázaton nyertek forrást ötven lakóközösség számára vagyonvédelmi elõadások megtartására. A rendõrkapitány szerint az információközlésnek ez a leghatékonyabb formája, ugyanis munkatársaik így közvetlenül, direkt módon tájékoztathatják az érdeklõdõket, ráadásul ezt – mivel az egymástól eltérõ összetételû lakóközösségekben más és más információ közlése szükséges – testre szabott módon tehetik meg.
– Más jellegû problémákról kell beszélni egy Kodály úti társasház javarészt nyugdíjasok alkotta lakóközösségében, s megint másról egy családi házas övezet lakóinak, ugyanis ma már a bûnözõk is korosztályokra szakosodtak – magyarázza a rendõrkapitány. – Csak egy példát említenék: a társasházakban gyakran úgy engednek fel becsöngetõ idegeneket a lépcsõházba, hogy nem gyõzõdnek meg arról, hogy az illetõ valóban az-e, akinek mondja magát. Sajnos, a nyugdíjasok már egy kicsit kiszakadnak napjaink pörgõ, ám alapvetõen óvatosságra intõ életmódjából, ezért aztán a kelleténél sokszor jobban megbíznak az emberekben. Ezt a fajta, az idõsekre egyébként jellemzõ túlzott bizalmat használják ki a bûnözõk. Félreértés ne essék, nem azt akarjuk, hogy eztán ne segítsenek senkinek, csak arra hívjuk fel a figyelmet, hogy elõzõleg fontos megtenni azokat a lépéseket, amelyek révén a minimálisra csökkenthetõ a bûncselekmények áldozataivá válás lehetõsége. Aztán azokon a területeken, ahol nagy parkolók találhatók, ismételten el fogjuk mondani, hogy az autó nem tárolórekesz. A gépkocsi-feltörések kilencven százaléka azért történik, mert a kocsiban hagyott, jól látható tárgyat akarják megszerezni az elkövetõk. S most már nemcsak az éj leple alatt történik mindez, hanem fényes nappal is, hiszen az embereknek gyakran fel sem tûnik, ha valaki egy autó mellett áll, a lábainál meg üvegcserepek vannak… Korosztályi ismereteket is szeretnénk átadni, például a fiatal anyukáknak közlekedési, ifjúságvédelmi ismereteket, a nagymamáknak pedig olyan információkat, amelyek révén idõben felismerhetik, ha unokájuk rossz útra tért. Elõadásaink során szót ejtünk majd a családon belüli erõszakról, arról, hogy kitõl, milyen segítséget várhat a bejelentõ. Fontos ez azért, hogy olyan szakaszban tudjunk beavatkozni, amikor még be lehet, ugyanis egy ponton túl már semmit nem tehetünk, s ilyenkor általában már súlyosabb bûncselekményekkel kell számolnunk.
A megelõzést célzó elõadás-sorozat e hetekben veszi kezdetét, s áprilisig tart. A Nagykanizsai Rendõrkapitányság szakemberei rugalmasan alkalmazkodnak a közösségek igényeihez, akiknek csak a helyet és az idõpontot kell megjelölniük, a többi már a rendõrök dolga.
A felvilágosításra igényt tartó társasházi, városrészi közösségek, nyugdíjas klubok Bükiné Papp Zsuzsannánál, a bûnmegelõzési szolgálat századosánál jelezhetik igényüket.
H.A.
KÖZÉLET ROVAT >>>