Harmadik alkalommal rendezték meg az önkormányzat, a Nagykanizsai Rendõrkapitányság, az Egészségügyi Alapellátási Intézmény valamint a Családsegítõ és Gyermekjóléti Központ közös szervezésében az „Egy hét gyermekeink biztonságáért – Útvesztõk és útkeresõk” bûnmegelõzési akadályversenyt.
Az egyhetes, a Hevesi Sándor Mûvelõdési Központban lebonyolított rendezvényen a középiskolák 9. és 10. osztályosai vettek részt. A programban a Szociális Osztály, a Gyámhivatal, az Egészségügyi Alapellátási Intézmény, a Családsegítõ és Gyermekjóléti Szolgálat, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat, a gépjármûvezetõ-oktatással foglalkozó Technika Kft., valamint a rendõrkapitányság mûködött közre.
A programsorozat célja a 15-16 éves középiskolás korosztály komplex felvilágosítása volt játékos akadályverseny formájában. Továbbá a közösségi kohézió erõsítése, a gyors és hatékony információátadás, a bûnmegelõzésben és a segítõ szférában dolgozó hatóságok és szervezetek megismertetése és elfogadtatása volt.
A rendezvényen hatvanhét osztály közel két és félezer tanulója mérte össze tudását. Az osztályok összetartozásuk jelzése érdekében egyforma ruhába öltöztek. Voltak, akik jelmezt is készítettek maguknak, kifestették az arcukat. Az összetartozás kifejezésének módját és a csapatindulót külön is értékelték.
Az állomásokon a legújabb technikát is alkalmazó, a korosztályi sajátosságokat figyelembe vevõ párbeszédeken és szituációs játékokon keresztül történt az információ átadása.
Az ünnepélyes eredményhirdetésnek gálamûsor keretében, a Hevesi Sándor Mûvelõdési Központ adott otthont. Köszöntõjében Marton István polgármester gratulált a tartalmas szakmai héthez, és továbbra is sikeres, alkotó együttmûködést kívánt.
Dr. Molnár József kapitányságvezetõ értékelését azzal kezdte, hogy nagyon fontos ismereteket tudtak átadni a fiataloknak, és a szervezõknek is ugyanolyan élményt jelentett az együtt töltött egy hét, mint a diákoknak. A rendezvény sikeréért közel ötven szervezõ tevékenykedett. Nem arra törekedtek, hogy visszakérdezzék a fiataloktól a kapott ismereteket, hanem az volt a céljuk, hogy segítséget nyújtsanak nekik. Amikor az életben olyan helyzetbe kerülnek, hogy dönteniük kell, az itt elhangzottak jussanak eszükbe. Tehát a döntéshez adják meg a segítséget. Ahhoz a döntéshez például, hogy beülnek-e olyan személygépkocsiba, amelynek ittas a sofõrje, vagy ha kábítószerrel kínálják õket, mit fognak tenni. Összegzésként elmondta, mindenki jól szerepelt, minden osztállyal meg voltak elégedve, és reméli, hogy amennyiben ilyen helyzet adódik, ezeket az ismereteket tudják, akarják, és legyen lehetõségük felhasználni.
Mindkét évfolyamban az elsõ három helyezést elérõ osztály kapott jutalmat, mely hatvan-, negyven- és húszezer forintos hozzájárulást jelent az osztálykirándulásuk költségeihez.
A 9. évfolyam helyezettjei: Batthyány Gimnázium 9/A „Béke Harcosok Csapata”, Thúry György SZKI 9/A „Ügynökök” csapata. Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium 9/D „SzVA” csapata.
A 10. évfolyam helyezettjei: Dr. Mezõ Ferenc Gimnázium 10/A „Repülõ bálnák” csapata, Thúry György SzKI 10/F „Ördögök” csapata, Batthyány Lajos Gimnázium 10/B „Béla király” csapata.
Ezen kívül az elsõ helyezettek elvitték a vándorkupát, és õk fogják képviselni a várost a megyei döntõben.
Különdíjban részesült a Zsigmondy-Széchenyi SZKI. Az iskola az intézmények közül a legtöbb, összesen huszonkét osztálylyal képviseltette magát a versenyen. Szintén külön díjat kaptak a Cserháti Sándor Mûszaki Középiskola 9/B osztályos gépészei.
A versenykiírásban szereplõ Csapategység, a Közösség Legmarkánsabb Képviselete-díjat a Mezõ Ferenc Gimnázium 10/B osztályos „Mezei rohamkukacok” csapata vihette haza. Jutalmuk a harmincezer forintos különdíj.
A vidám hangulatú ünnepségen a fiatal versenyzõket Pulai Viktória táncmûvész és a Tatár Csaba által vezetett kanizsai Fúvós Kvintett köszöntötte mûsorával. A gálamûsort Simánné Mile Éva, a rendezvény koordinátora vezette az ifjúság nagy megelégedésére.
B.E.
KRÓNIKA ROVAT >>>