Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57021826    








Honlapkeszites

A zalaszántói sztupa hivatalosan is Zala megye csodája lett

Újabb épített csoda díj került átadásra augusztus 7-én, Zalaszántón, a falunapon.
Délután 4 órakor Farkas Lajos polgármester köszöntõjével vette kezdetét a falunap, majd ezt követõen került sor a díjátadásra. A csodáról rendelkezõ márványtáblát és az oklevelet Budavölgyi Kálmán a Nagykanizsai Civil Kerekasztal Egyesület képviselõje a megyei kampány szervezõinek nevében adta át a település elõjárójának. Beszédében kiemelte, hogy a díj értékét növeli, hogy a megyébõl elszármazottak révén Ausztráliából és New Yorkból is érkezett szavazat. A kampányban résztvevõk állásfoglalása szerint a Balaton-felvidék különösen bõvelkedik természeti és az épített értékekben, mivel a Zalszántói sztupa mellett még 6 másik érték kerül a legjobbak közé (Festetics kastély, Kis Balaton, Keszthelyi öböl, Cserszegtomaji kútbarlang, Hévízi gyógytó, Kovács-hegy bazaltfolyosója). A díjátadást követõen a Mezõségbõl érkezett Széki néptáncegyüttes mûsorával folytatódott a színes program.
A következõ díjátadásra Kallósdon kerül sor augusztus 15-én a 14 órás mise keretében.


Tudnivalók a sztupáról
A Balaton-felvidék látnivalóinak sorában ma már kihagyhatatlan Európa legnagyobb buddhista sztupája, a zalaszántói.
A falu fölött magasodó Kovácsi-hegyen színes imazászlókat lenget a szél, halk mantra zene szól, füstölõ illatát viszi a szél. A béke jelképe békétlen idõkben. A Zalaszántón 1992-ben megépült buddhista békeszentély egyedülálló építmény Magyarországon.

Az itt felépített sztupa Európa legnagyobb, kelet-európai elsõ ilyen jellegû szentélye. A vallás szabályai szerint készült 30 m magas, 25 m széles sztupa építése során növényi magvakat, vallási dokumentumokat, tibeti könyveket helyeztek az építmény betonjába.
1992. szeptember 28-án helyezték el a sztupa kupolája fölött kialakított üregben a vallásalapító Buddha földi maradványának néhány darabját: díszes tartóban lévõ apró csontszilánkokat. Az ereklye elhelyezésével vált a szántói sztupa szent zarándokhellyé. Európában ma csupán ez a szentély tartalmaz eredeti Buddha-ereklyét.
A sztupa építését Bop Jon koreai buddhista szerzetes kezdeményezte, s 1990-ben Zalaszántó polgármestere, Huszti Zoltán Ferenc javaslatára a falu mögötti Kovácsi-hegyen, a Világosvár nevû tisztást jelölték ki az építmény helyének.
A szentély felépítéséhez szükéges mintegy 40 millió forint néhány európai országból, valamint döntõ részben Dél-Koreából származó adományokból gyûlt össze. A sztupa 1992 márciusa és szeptembere között épült meg magyar építészek és egy magyar építõvállalat segítségével, s egy évvel késõbb, 1993 június 17-én Tibet számûzött vallási vezetõje, a 14. Dalai Láma, Tenzin gyatso szentelte fel nagy ünnepség közepette. Az Emberi-jogok parkjában álló sztupa belsejében Buddha tanításait, ereklyéit és egy 24 méter magas életfát helyeztek el. A szentély központi helyén látható Buddha-szobor szintén Dél-Koreából származik.
A sztupa buddhista kultuszépítmény. Formáját szigorú elõírások kötik. A kör alakú lépcsõs talapzat a medhi. Ezen emelkedik a sztupa teste az anda, amely formájával az égboltot jelképezõ, a világhegyet magába foglaló tömör építmény. A tetején álló négyszögletes alakzat (itt vannak Buddha ereklyéi), a harmika a világ csúcsán élõ istenek lakóhelye. A közepébõl felnyúló árboc a yasti a világtengely jelképe. A mindig páratlan számú chatra (korong) a létsíkokat, az istenek egeit jelöli. Együttesen világfa-, életfa-motívumként is értelmezhetõ. A medhi három síkján levõ, mellvéddel határolt körüljáró a pradakshina útja, amelyen a hívõk a tiszteletadás kifejezéseként úgy haladnak körbe, hogy a tiszteletadás tárgya tõlük mindig jobb felé legyen.
A sztupát Hévíz felõl haladva a falu után balra található bekötõúton lehet megközelíteni: a meglehetõsen rossz minõségû úton mintegy 2 kilométert, majd az erdei úton újabb 1,5 kilométert kell megtenni, míg elénk tárul a hófehér csúcsban végzõdõ kecses építmény. A belépés mindenki számára ingyenes.
A szentély mellett háromnyelvû emléktábla ismerteti meg a sztupa történetét a látogatókkal. A táblán ez ál: Sugározzon ez a Béke-sztupa innét az Emberi Jogok Parkjából, mindent átható békeszeretõ gondolkodást az egész világba!

Lengyák István



2010-08-16 13:44:53


További hírek:


MAGAZIN ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül