Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57018534    








Honlapkeszites

Nemzetünk kincsei

Nemzeti közkincseink címmel indult elõadássorozat október 22-én Kiskanizsán, a további rendezvények pedig a város különbözõ mûvelõdési intézményeiben lesznek megtartva. A rendezvénysorozatot megelõzõ elõadásokat (Alexander Hors és Dr. Andrásfalvy Bertalan) Farkas Tibor, a Kreatívmûvek cégtulajdonosa (aki nem azonos a KKK vezetõjével-a szerk.) és Keppel Julianna óvónõ hívták életre, és legfontosabb célkitûzésük, hogy szélesebb körben terjesszék valódi nemzeti értékeinket.

Farkas Tibor elmondta, tavaly is szerveztek hasonló elõadásokat, ez akkor még magánkezdeményezés volt, nem állt mögöttük semmilyen intézmény. Idén ez máshogy alakul, hiszen még nívósabbak lesznek az elõadások, valamint több meghívott vendéggel számolnak a szervezõk. Farkas Tibor hozzátette, a hagyományos magyar értékekhez való ragaszkodás volt az alapgondolata az elõadásoknak, és e köré szervezõdnek az események is. 


- A rendezõkkel hasonló értékeket képviselõ programokra jártunk-innen ered az ismeretség, amibõl aztán megszületett az együttmûködés - ahol nem csak a politika került elõtérbe, hanem azok a dolgok is, amelyek valójában a nemzeti közkincseinket képviselik. Ebbe beletartozik az irodalom, történelem, zene, tánc, néprajz és minden olyan terület, amely a magyarság kincseit, hagyományait õrzi. Jó lenne, ha ezek az ismeretek, értékek és magatartásminták újra a hétköznapok részeivé válnának. Így megtanulhatnánk békésen, meghitten, családi körben ünnepelni a hozzá tartozó külsõségekkel együtt (ruházat, ételek, környezetünk tárgyai, hétköznapoktól eltérõ tevékenység, rítusok, szokások, beszédmód). Itt kiemelném, hogy kulturális értékeinket a hazánk területén élõ nemzetiségeink, etnikumok is képviselik - a néprajzunk szerint is.- mesélt a kezdetekrõl Keppel Julianna, majd a programok tematikájára és az elõadókra terelõdött a szó:
-Bízunk benne, hogy elõadóink szolgálnak majd egy-két anekdotával, érdekes adattal, vagy olyan népdalokkal, amelyek kapcsolódnak az elõadás témájához, s ez mindenki számára érthetõ, követhetõ, élvezetes lesz.
A november 6-i találkozón Bíró Zoltán irodalomtörténész lesz a vendégünk. Célunk az irodalom szépségének, a versek csodálatos világának megéreztetése, a zene, költészet és a népmûvészet összekapcsolása és ezzel kitekintés más mûvészeti területek felé. Az elõadás Janus Pannonius versével indul és napjainkig utazunk az idõben. Zenei aláfestéssel is szeretnénk végigköveti a történelmi korokat: Balassitól kezdõdõen az elsõ-második világháború dalaiig követik egymást a sorban a zenék. A sokak által ismeretlen, a török-kuruc korból származó kürtjeleket is hallhatunk Baráth Béla elõadásában. Gyermekként Varga Döníz szaval, a kiválasztott verseket Tulman Géza tolmácsolja. Õ megzenésített verseket is énekel majd.
Decemberben vendégként várjuk dr. Andrásfalvy Bertalan néprajzkutatót, Gyönyörû Zsigmondot, aki a Kárpát-medencei Võfélytalálkozó fõ szervezõje, majd januárban Budai Ilona népdalénekest, Bakos István mûvelõdéskutatót, Sára Sándor filmrendezõt és dinnyés József daltulajdonost.

Z.A.



2010-11-02 09:58:17


További hírek:


KULTÚRA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül