Tálosi András, a Hevesi Sándor Általános Iskola egykori tanulójának Határtalan keretben címû elsõ önálló kiállításával kezdõdött el az újév az intézmény galériájában. Az ünnepélyes megnyitón elsõként volt osztályfõnöke, Gregász Lászlóné köszöntötte kedves szavakkal az iskola „büszkeségét”.
Tálosi András 1984-ben született Nagykanizsán, majd a családja Hosszúvölgyre költözött. Ma a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Fõiskola tanulmányi osztályán dolgozik. Azt vallja magáról, képregények közt nõtt fel, mivel nemcsak olvasta, hanem rajzolta is õket. Egyik legkorábbi figurája középiskolai kollégiuma újságjának címlapállata lett. Valamivel késõbb ez a csiga a Hosszúvölgyön játszódó képregénye fõszereplõjeként kapta meg a Spuri nevet, melyre András is sikeresen átkeresztelte magát.
– Tervezem minden képregényem folytatását, illetve van egy blog, melyet többen is vezetünk – sorolja az elképzeléseit. – A budapesti alkotókkal április végére létrehozunk egy közös kiadványt. A képzõmûvészek közül igazából a képregényesekkel van kapcsolatom. Tagja vagyok a Magyar Képregény Szövetségnek, és a Magyar Képregény Akadémiának. A szövetség rendezi évrõl évre a képregény fesztiválokat, vásárokat, õ osztja ki az Alfabéta-díjat, mely a magyar képregényesek számára olyan elismerés, mint a filmeseknél az Oscar-díj. Bõven van magyar termés, lehet osztogatni a díjakat.
Bóni és Tim kalandjai címû képregényét háromszor is jelölték Alfabéta-díjra, bár nem kapta meg, a jelölést is megtisztelõnek tartja. Az elsõ, 2008-ban megjelent Charax címû 56 oldalas képregénye egy álom beteljesülése volt számára. Aztán 2009-ben következett a második kötet immár 70 oldallal. Mivel a Charax rengeteg karaktert vonultatott fel, ezért ebbe a világba már nem fért bele két új figurája, akik önmagukban is képesek voltak megállni a helyüket. 2009-ben ezért rajzolta meg a Bóni és Tim kalandjai címû zsebfüzetet két remek történettel, melynek folytatása 2010-ben látott napvilágot.
Egyik kritikusa, Rusznyák Csaba többek között így ír róla: Tálosi András olyan szépen rajzol, hogyha a Charax színes lenne, elég volna belelapozni kicsit, hogy az ember máris nyúljon a pénztárcája után. Más ugyanis nem hiányzik ebbõl a remek kis magyar sorozatból. A történet, a karakterek, a rajzok mind elsõ osztályúak, és szórakoztatók. Ha akadnának is jobb hazai képregények a magyar piacon, szimpatikusabbak aligha. Elég csak egy kósza pillantást vetni a karakterekre, és az ember szája máris mosolyra görbül, s ez nem kis fegyvertény. A füzet minõségi szórakozás, kisebbeknek és nagyobbaknak egyaránt.
A „Könyves blog” elemzõje pedig így fogalmaz:
Tálosi András, vagy ahogy többen ismerik, Spuri, napjaink fiatal magyar képregényíró generációjának egyik legtehetségesebb tagja, aki rengeteg munkával, a saját akaraterejével válhat a közeljövõ kiemelkedõ alkotójává. 2008-ban szinte a semmibõl robbant be a jelen pillanatban szûk, de egyre növekvõ képregényes szférába, átgondolt és remekül kivitelezett képregényével, a Charax elsõ füzetével, mely egyszerre krimi és vígjáték A fõbb szereplõket Spuri mesteri mellékszereplõkkel vette körül, a mûben látható állatok egész univerzumot alkotnak. Tálosi András rendkívül fogékony nemcsak a képregény mûfajára, hanem a hozzá talán legközelebb álló animációra is. Kinyitva a füzeteit, képtelenség is másra gondolni. Figurái szinte kiáltanak az animálásuk után.
– S hogy miért választotta a Spuri nevet magának? – Erre a kérdésre így válaszolt: – Tulajdonképpen azért, mert Tálosi András néven nem biztos, hogy berobbanhattam volna a képregényes piacra. Az egyik fõ karakterem, aki köré lényegében a történeteimet írom, egy csiga. Az õ neve volt a Spuri. Úgy döntöttem, ha már az én személyiségemet ábrázolja, miért ne nevezhetném el magamat róla. Azóta majdhogynem márkanévnek számít a képregényesek körében.
– Milyen jellemvonásokat hordoz ez a csiga?
– Nagyon cinikus tud lenni, miközben ravasz és kalandvágyó. Barátkozós típus, de megválogatja a barátait. Komoly cimborája a nyúl, akivel jól kiegészítik egymást, hiszen ami pozitívumként megtalálható a nyúlban, az negatívum a csigában, és fordítva. – Tulajdonképpen Spuri egy olyan személyiség, amilyennek egy mai fiatalnak kell lenni! – egyeztünk meg az alkotóval.
B.E.
MAGAZIN ROVAT >>>