Hogyha megkérdezzük egy óvodás kislánytól, mi szeretne lenni, ha nagy lesz, azt válaszolja: menyasszony. Ha ugyanezt a kérdést feltesszük egy kisfiúnak, õ természetesen azt mondja, hogy tûzoltó. Beismerjük magunknak vagy sem, már ekkor látszik, az oltárhoz, vagy a házasságkötõ terembe vezetõ útra valami módon a nõnek kell a férfit rávezetni. De most gondolatban ugorjuk át a párkeresés éveit, kopogjunk be a rendezvénystúdióba, és érdeklõdjünk Zsámár Józsefnétõl a házasságkötési divatokról és magáról a házasságkötés áráról.
– Mi a leggyakoribb helyszín, hol mondja ki legszívesebben az ifjú pár a boldogító igent?
– Mindenhova elmegyünk, ahová a pár szeretné. Voltunk a Medgyaszay Házban, a Kiskastélyban és a Plakát Házban. Az önkormányzat biztosította a lehetõséget, és a párok befizették a bérleti díjat. Az étterem tudja biztosítani a külön helységet. Ha egy pár a miklósfai arborétumot választja, vagy a Csónakázó-tót, annak sincs semmi akadálya, csak az a fontos, hogy a szertartás ünnepélyességét tartsuk be. A külsõ helyszín drágább, negyvenezer forinttól indul, mert ki kell települni, a dekorációt, a hangosítást ki kell szállítani. Minden étterembe kimegyünk, ha le tudjuk választani a vacsora helyszínétõl a polgári esküvõ helyszínét, mert ott már nem lehet arra kérni a vendégeket, hogy tegyék le a pogácsát. Általában ezért nem számolnak fel különdíjat, de van olyan étterem, igaz nem Nagykanizsán, ahol ezért százhúszezer forintot kell fizetni.
– Mennyibe kerül egy rendezvényes esküvõ, és mit foglal magában az alapszolgáltatás?
– Nálunk 25 ezer forinttal indul a rendezvényes esküvõ, és az igényeknek megfelelõen a határ a csillagos ég. Az alapszolgáltatásba nem tartozik bele semmi. Bevonulnak, kimondják az igent, gyûrût húznak, aláírnak és kivonulnak. Az ünnepi hangulat érdekében ehhez még három zeneszámot nyújtunk. A törvény kimondja, minden 18 éven felüli állampolgárnak a polgári szertartás jogi része ingyenes. Ezt a törvényt változtatták meg januártól. Ahogy érdeklõdtünk más városokban Pécstõl Balatonfüredig, nagyon érdekes az árskála. Például Pécsett 15 ezer, Balatonfüreden 60 ezer forint plusz áfa, és ez még nem tartalmazza a rendezvényszervezõ munkáját. Nagykanizsán most fogja eldönteni az önkormányzat, hogy mennyit kér a pároktól egy-egy esküvõért. Rendezvényes szertartásnál van szülõ- és feleségköszöntés, ünnepi beszéd, gyertyagyújtás, pezsgõs koccintás és a terem dekorálása is bent van az árban. A nyolc perces alapszolgáltatást így huszonöt percessé tesszük. Ha ezen felük kérnek még valamit, például galambot vagy lepkét, ezek már plusz kiadást jelentenek.
– A pezsgõ árát le lehet vonni, ha nem kéri valaki?
– Igen, és le lehet vonni a virágét is, ha nem négy, hanem két szülõ jelenik meg az esküvõn. A feleségköszöntéshez az egy szál fehér rózsát és a merített papírú házasságlevelet tõlünk kapják ajándékba.
– A gazdasági válság hogyan befolyásolja az igényeket? Kérnek verset és zenét a fiatalok?
- A vers és az ének ma már nagyon ritka. A lehetõség biztosított rá, minimális az összege, kétezer forintért kérhetik, de ugyanúgy, mint az élet más területén, a show elemek irányába megy el minden, mi pedig alkalmazkodunk. Van, akinek az a fontos, hogy limuzinnal érkezzen, amiért kifizet százezer forintot, de itt egy alapszolgáltatásos esküvõt kér. Megváltozott az emberek igénye. Inkább kiadják a pénzt az egymillió forintos vacsorára, mint a szép szertartása. Vagy kiadják hintóra a pénzt, s a vers helyett barátaikkal együtt betanulnak egy táncot, s táncikálva jönnek be a koszorúslányokkal együtt a házasságkötõ terembe. Úgymond, maguk adnak egy mûsort a vendégeiknek, s utána következik a polgári szertartás. A szintetizátoros zene évek óta szóba sem jöhet, de egy vonósnégyes játéka, hárfával vagy hegedûvel elõadott mû harminc-negyven ezer forintba kerül. Élõzenével, kórussal vagy néptánccal jobbára azokon az esküvõkön találkozunk, ha valamelyik házasuló fél tagja a közösségnek. Azt tapasztalom, mindenkinek más a fontos. Van, akinek a templomi szertartás, ide csak két tanúval jön el, és ingyenes alapszolgáltatást kér. Ilyenkor mindig elmondjuk, ha valóban így tervezi, ne hozzon ide tizenhat pár koszorúslányt és kétszáz vendéget, mert tovább tart a bevonulás, mint maga a szertartás. Mindenkinek más az igénye, nagyon megváltoztak a 15 évvel ezelõtti szokások.
- Melyik korosztály házasodik szívesebben?
- Nem lehet így különbséget tenni. Akik másodszor, vagy többször kötnek házasságot, elegánsan felöltözve érkeznek, hozzák a gyûrût, kimondják az igent és elmennek egy szolid ebédre vagy vacsorára. Egyébként nagyon kevés a második esküvõs házaspár. Inkább együtt élnek. A családi adózás miatt egyre gyakrabban hallom a beszélgetésekbõl, hogy nem létesítenek élettársi viszonyt, mert így nem kapják meg azokat az elõnyöket, amelyeket családosként igen. A társadalom valamilyen szinten próbálja rábírni õket a házasságkötés fontosságára.
- A statisztikai adatok szerint a házasságkötések hatvan százaléka válással végzõdik. Mi lehet ennek az oka ön szerint?
- Azt tapasztalom, a tolerancia hiánya eredményezi a sok válást. A fiatalok egyszerre mindent akarnak. Nem a gyerek az elsõ, és hogy szeretjük egymást, hanem legyen meg elõbb a kocsi, a berendezett lakás, aztán egy kicsit élni akarnak, és majd utána jöhet a gyerek. Ez régen nem így volt. Összeházasodtunk, aztán jöttek a gyerekek, a lakás, és szép lassan meg lett minden. Napjainkban azonban sokkal nehezebb az élet, nagyon nehéz a fiataloknak is. Ha nincs szülõi háttér, segítség, mibõl fognak lakást venni? Tegnap például megkérdezték tõlem, hogy kötelezõ-e a karikagyûrû, s kötelezõ-e menyasszonyi ruhában lenni? Azt válaszoltam, hogy nem. A törvény azt mondja ki, akkor érvényes az önök házassága, ha két tanú jelenlétében anyakönyvezetõ elõtt kimondják az igent. S az, hogy van karikagyûrû, vagy nincs, másodrendû kérdés. Senkinek sem kötelezõ 80-130 ezer forintért ruhát bérelni vagy varratni. Régen nem mertek hétköznapi ruhába idejönni az emberek, mert természetesnek tartották, hogy életük legfontosabb eseménye az esküvõ, és öltözékükkel is megtisztelték egymást.
- Mivel magyarázható a házasságkötések csökkenése?
- Nyilván a gazdasági válság is befolyásolta, de már elõtte a felére csökkent a 10 évvel ezelõtti összeházasulandók száma. Igazából nehéz megfejteni, hogy mi lehet a visszatartó erõ, az anyagiak is biztosan közrejátszanak. Sok fiatal azt mondja, a papír nem számít. Én azt látom, elõbb-utóbb eljön az az idõ, amikor számítani fog! Elõbb-utóbb eljutnak oda, hogy a gyermek kérdezni fog. Legkésõbb, amikor iskolába kerül a gyermek, összeházasodnak. Sok olyan párunk van, amikor a saját gyermek viszi a gyûrût…
MAGAZIN ROVAT >>>