Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57022094    








Honlapkeszites

A motorkerékpáros közlekedésrõl

 A tavaszi idõszak beköszöntével az idõjárási viszonyok kedvezõ változásával közútjainkon mind gyakrabban jelennek meg a segédmotoros-kerékpárral, illetve a nagyteljesítményû motorkerékpárral közlekedõk.

Sok éves tapasztalat, hogy ezzel egyidejûleg, az év ezen szakaszában növekszik azoknak a közlekedési baleseteknek a száma, melyben valamelyik résztvevõ motorkerékpáros.


Sajnálatosan azt kell mondani, hogy ezek a balesetek többnyire sérüléses kimenetellel végzõdnek, hiszen a motorkerékpár vezetõket az egyéni védõfelszerelésükön kívül nem óvja más. A tavalyi évben a sérüléses balesetek csaknem 8 %-át segédmotoros kerékpárral közlekedõ személy okozta és nem egészen 6 %-ban motorkerékpárral közlekedõ személy volt az okozó. A balesetek okai között meg kell említeni az út, idõjárási és látási viszonyoknak nem megfelelõ sebesség megválasztását, a relatív sebességtúllépést, illetve az abszolút sebességtúllépést is, de történt olyan baleset is, amely a jármûvezetõ ittassága miatt következett be.
Hogy ezek a balesetek mind kevesebb számban forduljanak elõ szükséges lenne, hogy a motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral közlekedõk betartsák azokat az alapvetõ szabályokat, melyek egy motorkerékpárost kell, hogy jellemeznek, ami miatt a motoros társadalom tagjának érezheti magát, és ami miatt ez a társadalom be is fogadja.

- Fontos, hogy amikor a motoros tavasszal elõveszi a jármûvét, azt mindig átvizsgálja. Ellenõrizze, hogy mûszaki szempontból megfelel e minden elõírásnak, azzal minden körülmény között biztonságosan tud közlekedni.
A jármûvek kivilágításával kapcsolatosan felhívnám a figyelmet arra, hogy a forgalomban résztvevõ motorkerékpárt (és a tompított fényszóróval felszerelt) segédmotoros kerékpárt – tompított fényszóróval nappal és jó látási viszonyok között is ki kell világítani akár lakott területen belül, akár azon kívül közlekednek.
- Mint a többi közlekedõnek, a motorosnak is szükséges a közlekedési szabályok betartására törekedni, példát mutatva a kezdõ motorkerékpárosok részére.
- A motorosnak tisztában kell lenni azzal, hogy a közlekedése során adódó váratlan eseményekre sokkal nehezebben tud reagálni, mint például egy gépkocsivezetõ. Ha nagy sebességgel közlekedik, akkor a közlekedés többi résztvevõje nem biztos, hogy elsõbbséget tud neki biztosítani, és akár õ, akár más volt a szabálysértõ, nagy valószínûség szerint a motorkerékpáros fog megsérülni.
- Nagyon fontos odafigyelni a többi közlekedõre is, a motoros jármûvének sebességét, teljesítményét ne lakott területeken belül tesztelje, hiszen ezzel másokat zavarhat, nem beszélve arról hogy egy adódó baleseti veszélyhelyzetet is nehezebben tud elkerülni.
- Úgyszintén nagyon fontos, hogy a motoros figyelmet fordítson saját, és utasa biztonságára, ezért közlekedése során mindig viselje a bukósisakot, a megfelelõ biztonságot nyújtó ruházatot és felszerelést, továbbá folyamatosan fejlessze motorozással kapcsolatos tudását is.

Ez mind a segédmotoros kerékpárt vezetõk esetében, de különösen a nagy teljesítményû motorkerékpárokat vezetõk esetében fontos lenne – a nagy teljesítményt, erõt tudni kell kezelni, ellenkezõ esetben a baleset bekövetkezésnek kockázata emelkedik.

Aki betartja ezeket a szabályokat, az nagy valószínûséggel baleset nélkül térhet haza jármûvével nap mint nap.

Természetesen hatóságunk is kiemelt figyelmet fordít a motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral közlekedõk ellenõrzésére.
Mindenkinek balesetmentes motorozást kívánunk!

Lovkó Balázs r.fhdgy. Balesetmegelõzési fõelõadó



2011-03-25 07:00:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül