Ma 2025. 4 26.
Ervin, Klétusz napja van.
Látogatók száma : 57665052    








Honlapkeszites

TISZK-re pályázunk

A közgyûlés nemrégiben döntött arról, hogy az önkormányzat pályázatot nyújt be Térségi Integrált Szakképzõ Központ létrehozására. A szakképzési törvény 2008. szeptemberig ad haladékot az önkormányzatoknak a strukturális átalakítás végrehajtására, ellenkezõ esetben a fenntartók eleshetnek a decentralizált alapokból elnyerhetõ fejlesztési forrásoktól.

– 2004-ben nyújtotta be az önkormányzat az elsõ TISZK-pályázatot, ez, illetve egy, a tavalyi évben elkészített tanulmányterv is alapul szolgálhat a pályázat útján kiválasztott budapesti szakértõ számára, hogy a helyi viszonyokra kialakított, legmegfelelõbb alternatívákat tárhassa majd a testület elé – mondta lapunknak Szmodics Józsefné, a Polgármesteri Hivatal Mûvelõdési Osztályának vezetõje.


 – A Térségi Integrált Szakképzõ Központ (TISZK) voltaképpen a korábbinál sokkal hatékonyabb oktatási rendszert jelent, olyan szakképzési intézményi környezetet, amely támogatja az NFT (Nemzeti Fejlesztési Terv), a HEFOP (Humán Erõforrás Operatív Program) és a magyar Szakképzési Fejlesztési Program célkitûzéseit. A fejlesztés hatására létrejövõ korszerûbb intézményhálózat megalapozza a szakképzés hatékony mûködését és mûködtetését, lehetõvé válik a szakképzés összehangolása megyei és regionális szinten egyaránt. Ma még ugyanis a szakképzés szerkezete nem felel meg a gazdasági igényeknek, a TISZK révén azonban a gazdaság felvevõ képességéhez jobban igazodó képzéseket tudunk indítani. A közös fellépés a szakképzési piacon és a pályázati források tekintetében a jelenleginél sokkal versenyképesebb és eredményesebb szakképzést vizionál.

Szmodics Józsefné jelezte, nemcsak a hatékonyabb mûködés miatt szükséges a rendszer átalakítása, hanem törvényi kötelezettség is. Megtudtuk: a szakképzési törvényben meghatározott, a város számára legkedvezõbb modellek kidolgozása szakértõk bevonásával már folyik.
– A cél a város és a régió meghatározott képzéseinek és egyes szakmacsoportok összehangolása, a szakképzés gazdasági fenntarthatóságának növelése, a források koncentrált felhasználása, a munkaerõpiaci igényekre való rugalmas reagálás, gyakorlati képzés erõsítése, továbbá a szakképzõ iskolák szakképzési tevékenységének kiegészítése a felnõttképzéssel – határozza meg a TISZK céljait az osztály vezetõje. – A törvény 2008. szeptemberig ad haladékot az önkormányzatoknak a struktúraváltás végrehajtására, amelyek ellenkezõ esetben eleshetnek a decentralizált fejlesztési forrásoktól. A TISZK-ek számára felmérések, a gazdaság szereplõivel folytatott konzultációk alapján regionális fejlesztési és képzési bizottságok határozzák majd meg, hogy egy-egy iskolában mely szakmákban, hány fõ erejéig indulhat képzés. Sajnos, a gazdasági környezet támasztotta követelmények elõl a fenntartók sem tudnak elhajolni.

Horváth Attila



2008-01-10 08:45:13


További hírek:


OKTATÁS ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül