Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57484394    








Honlapkeszites

Most ugyan pihen, de nem némul el a Csibecsõr

Befejezõdött a 2010. március 1. és 2011. február 28. között, a Kanizsa Térségi Integrált Szakképzõ Központ által életre hívott és megvalósított nagyszabású természetvédelmi projekt, a Csibecsõr.

A diákok mellett bárkinek ismerõsen csenghet a Csibecsõr - Akciókkal a tudatos fogyasztókért szlogen, hiszen közel egy éven át találkozhattunk a helyi médiában, illetve a buszokon elhelyezett hirdetéseken azzal a kövér csibével, amely a projekt jelképévé vált. Maga az elnevezés is szimbolikus, a csibe utal a fiatalságra, a csõr a beszédre, a szavakat összerakva pedig azt az üzenetet kapjuk, hogy a fiatalság szólal meg a tudatos fogyasztás és természetvédelem ügyében. Az EU-s projekt (KEOP-6.1.0./B/09-2009-0031) keretein belül szervezett programokat ugyanis általános-és középiskolás tanulóknak szervezték, de természetesen az egész lakosság figyelmét szerették volna felhívni a Föld erõforrásainak kimerülésére, amelyeknek mérséklése érdekében tudatos fogyasztással és környezetkíméléssel nagyon is sokat tehetünk.


A projektzáró rendezvényen Mérksz Andor, a Kanizsa TISZK ügyvezetõ igazgatója elmondta, a fenntartható fejlõdés alapelvei, szemléletmódja még ma sem váltak általánosan elfogadottá. Ennek egyik oka az emberek szemléletében és a fenntarthatóságra vonatkozó ismereteik hiányában keresendõ. Maga a fogyasztás tanult magatartás, a tudatos fogyasztás pedig új kompetenciák kialakítását igényel, így a Csibecsõr program elsõdleges célja Nagykanizsa és kistérségének tájékoztatása és az ismeretközvetítés volt. A projekt természetesen számszerûsíthetõ adatokkal is szolgál, így összesen harminc rendezvényt szerveztek, amelyeken tizennégyezer százkilencvennyolc személy vett részt aktívan, a számítások alapján pedig minden kanizsai és környéki lakos legalább kilencszer-tízszer találkozott a Csibecsõr üzenetével. Horváth Henrietta Szilvia projektvezetõ ismertette az egy év eseményeit, és elmondta, hogy három nagyobb városi rendezvényen, az Igric- és a Dödölle Fesztiválon, valamint a Miklósfai Mindenki Háza avató ünnepségén is szerepelt a tudatos fogyasztásra tanító csapat. Emellett az általános-és középiskolásoknak folyamatosan részt vehettek különbözõ, aktív közremûködést igénylõ eseményeken, az ezekrõl készült fotók bemutatását a záró rendezvényen is jelen lévõ iskolások kuncogása kísérte, akik felismerték magukat a programokon. Nemegyszer kreativitást is igényeltek a feladatok, de nem kellett félteni a város tanulóit, például a pet-palackokból és ragasztóból kreált pillekõ-bútorok polip vagy virág alakúra sikerültek, és a belváros egyik épületének ereszérõl lógó, világító „jégcsapok” is környezetünk megóvására hívták fel a figyelmet.
A szemléletformáló információkon és a sok vidám pillanaton kívül díjakkal-például digitális fényképezõgéppel és túrafelszereléssel- is gazdagodhattak a legszorgalmasabb diákok, hiszen két pályázatot is hirdetett a Csibecsõr. Az eredmények a következõképpen alakultak:
Kirándulás Kanizsa környékén power point-pályázat: Elsõ helyezett Horváth Katalin (Dr. Mezõ gimnázium).
Második helyezett: Hörcsök Renáta (Thúry szakközépiskola)
Harmadik helyezett: Horváth Dániel (Bolyai iskola)
Díjazottak még ebben a témában: Hárs Lilla (Bolyai), Patus Péter (Bolyai)
Porladó Múlt témájában hirdetett pályázat:
Elsõ helyezett: Zsoldos Ákos (Cserháti szakközépiskola)
Második helyezett: Barsi Alexandra (Thúry).
Mérksz Andor és Horváth Henrietta Szilvia még hagyományos, csibe alakú süteményekkel is megkínálták a vendégeket, és hangsúlyozták, a Csibecsõr nem némul el teljesen, a nagy sikerre való tekintettel tervezik a program folytatását.
Z.A.



2011-03-28 14:03:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül