Csak az hal meg, akit elfelejtenek – jutott eszembe a mondás, amikor Hersits Józseffel találkoztam és szóba került Bálits Kálmán neve, akit mesterének tart.
Családi barátsággá szövõdött kapcsolatuk a gépgyárban kezdõdött, ahol felfigyelt kézügyességére a szomszédos görgõsfúró mûhelyben meócsoport vezetõként dolgozó Bálits Kálmán, és megkérdezte tõle, lenne-e kedve besegíteni az Erkel Ferenc Olajipari Mûvelõdési Ház falára tervezett mozaikfal elkészítésében. Bár addig ismeretlen volt számára az új feladat, elvállalta és egyik napról a másikra megkedvelte.
S amikor többek közremûködésével és sok munkával elkészült az alkotás, önálló mozaik készítésébe fogott. Megyei kiállításon is szerepelt az a középkori templombejáratot ábrázoló 50x70 centiméteres mozaikképe, melyet kedves mestere, barátja elképzelése alapján 1976-77-ben alkotott. A 70-es években nyílt meg a második otthonuknak számító Erkel Kultúrház mûvész pincéje, ahol a kanizsai amatõr képzõmûvészek találkoztak. Omladozó falú két helyisége különleges hangulatot árasztott. Hétvégeken gyakran elutazott a mesterrel és feleségével kirándulni, s figyelte, hogyan jelenik meg ecsetje nyomán a rajzlapon a táj. A Három grácia címû 100x150 centiméteres mozaikképe 1980-tól díszíti a DKG alsóbélatelepi üdülõjének étkezdéjét. (Az alkotó, az üdülõ esetleges eladása esetén felajánlotta a mûvet a DKG-EAST Zrt-nek, vagy ha ott nem tudják elhelyezni, akkor a városnak). Amikor betegeskedni kezdett Kálmán, hiányzott az összefogó erõ, a mozaikkészítést abbahagyta Hersits József. Idegenáru-ellenõrként járta az országot, különbözõ helyszíneken vette át a gyár által kooperációban kiadott alkatrészeket, de szabadidejében rezet kalapált, kovácsoltvas asztalkákat, újságtartókat, dísztárgyakat készített fémbõl, fából az ismerõsöknek, barátoknak.
Nem volt hiábavaló az önképzésére fordított idõ és Bálits Kálmán munkája, hiszen iparmûvésznek szánt Tamás fia gyönyörû figurális bõrképeket, bizsukat és dísztárgyakat készít. Sokat tanult is Kálmántól. Bár sikeresen felvételizett a pécsi képzõmûvészeti gimnáziumba, édesapja elképzelései ellenére nem a tanulást választotta, inkább dolgozni ment.
Bálits Kálmán több mint tizenöt éve hunyt el. Emlékét nemcsak mûvei õrzik, hanem mindazok, akiknek átadta tudását, és észrevétlenül tanultak tõle emberséget. Hersits József mellett említhetnénk többek között Járási Ildikó, Szarjas Gertrúd, Ambrus Márta és a zalaszentbalázsi Farkas Marika nevét.
Bakonyi Erzsébet
MAGAZIN ROVAT >>>