A zenés, táncos rendezvények mûködésének biztonságosabbá tételérõl szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendelet alapján zenés, táncos rendezvény csak rendezvénytartási engedély (a továbbiakban: engedély) birtokában tartható.
Zenés, táncos rendezvény: rendszeresen vagy meghatározott alkalomból, illetve idõpontban tartott, a vendégek szórakoztatását szolgáló zenés, táncos esemény.
Engedélyt azon rendezvényekre kell kérni, amelyeket tömegtartózkodásra szolgáló építményben, tömegtartózkodásra szolgáló helyiséget tartalmazó építményben (300 fõnél nagyobb befogadóképességû helyiség, épület), illetve szabadan tartanak és ez esetben a résztvevõk létszáma az 1000 fõt meghaladja.
Az engedély nem mentesíti az engedély jogosultját a tevékenység végzéséhez, illetve a meghatározott termékek forgalmazásához szükséges további, külön jogszabályban meghatározott feltételek teljesítése alól (pl.: mûködési engedély iránti kérelem, bejelentés kereskedelmi tevékenység végzésére, stb.).
Az engedély iránti kérelem a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeirõl szóló jogszabály szerinti mûködési engedély iránti kérelemmel, valamint bejelentéssel együtt is benyújtható.
Az engedély iránti kérelmet a zenés, táncos rendezvénynek helyt adó építmény üzemeltetõjének, szabadtéri rendezvény esetében a rendezvény szervezõjének kell benyújtani az erre rendszeresített nyomtatványon, amelynek illetéke 2.200 Ft.
A kérelemhez csatolandó okiratok: Biztonsági terv; Tûzvédelmi szabályzat (amennyiben ezt külön jogszabály kötelezõvé teszi); Építészeti-mûszaki dokumentáció két példányban és tervezõi nyilatkozat (az építésügyi hatóság szakhatósági közremûködéséhez szükséges, a külön jogszabályban meghatározottak szerint); Építmény, terület használatának jogcímét igazoló okirat (tulajdoni lap kivételével); A zenés, táncos rendezvény gyakoriságáról, megtartásának napjairól, kezdésének és befejezésének idõpontjáról szóló nyilatkozat.
A rendeletet nem kell alkalmazni:
a) a gyülekezési jogról szóló törvény hatálya alá tartozó rendezvényekre;
b) a választási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó gyûlésekre;
c) a törvényesen elismert egyházak és vallásfelekezetek által szervezett vallási szertartásokra, rendezvényekre;
d) a családi eseményekkel kapcsolatos rendezvényekre és
e) a közoktatási intézményekben az intézmény által szervezett rendezvényekre.
Az engedélyt a zenés, táncos rendezvény helye szerinti települési önkormányzat ( Budapesten a kerületi önkormányzat ) jegyzõje adja ki.
A rendezvénytartási engedély iránti kérelem eljárásában szakhatóságként részt vesz: Zala Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv Nagykanizsai, Letenyei, Zalakarosi Kistérségi Népegészségügyi Intézete, Hivatalunk Építési Osztálya, mint elsõfokú építésügyi szakhatóság (kivéve, ha a rendeltetésre vonatkozóan az engedély iránti kérelem benyújtását megelõzõ hat hónapon belül használatbavételi vagy fennmaradási engedély került kiadásra); Nyugat-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelõség (9700 Szombathely, Vörösmarty utca 2.); Nagykanizsa MJV. Hivatásos Önkormányzati Tûzoltósága, Rendõrkapitányság Nagykanizsa - Közrendvédelmi Osztály (8800 Nagykanizsa, Király utca 49.)
Az engedély jogosultja a kérelem adataiban bekövetkezett változásokat haladéktalanul köteles bejelenteni a jegyzõnek.
A kérelemhez csatolandó biztonsági terv tartalmazza: a zenés, táncos rendezvény helyszínének alaprajzát, befogadóképességét és az oda való belépés és eltávozás rendjét; a zenés, táncos rendezvény helyszínének baleset, elemi csapás, tömeges rendbontás esetére vonatkozó kiürítési, menekítési tervét; a biztonsági követelmények érvényesítésében közremûködõk tevékenységének leírását; a biztonsági személyzet létszámát; az egészségügyi biztosítás feltételeinek meglétére vonatkozó utalást; valamint szabadtéri rendezvények esetében az Országos Meteorológiai Szolgálat elõrejelzését.
Az üzemeltetõ, illetve a szervezõ kötelezettsége:
- A zenés, táncos rendezvény szervezõje felel a biztonsági tervben meghatározott elõírások betartásáért.
- A zenés, táncos rendezvény gyakoriságáról, megtartásának napjairól, kezdésének és befejezésének idõpontjáról szóló nyilatkozatnak, a biztonsági tervnek és a tûzriadó tervnek a zenés, táncos rendezvény helyszínén a vendégek számára látható, hozzáférhetõ helyen történõ elhelyezéséért, valamint az elektronikus tájékoztatásra szolgáló honlapján való közzétételéért az üzemeltetõ és a szervezõ felel.
- A zenés, táncos rendezvény szervezõje gondoskodik elsõsegély nyújtására képzett személyzet helyszíni jelenlétérõl.
A szervezõre, illetve a biztonsági személyzetre vonatkozó szabályok:
- Zenés, táncos rendezvényt a helyiség üzemeltetõje, vagy kulturális rendezvényszervezõi, vagy rendezvény és konferenciaszervezõi képesítéssel rendelkezõ rendezvényszervezõ szervezhet.
- A zenés, táncos rendezvény biztosítását a zenés, táncos rendezvény és a helyszín jellegzetességeihez, valamint a helyszín befogadóképességéhez igazodó számú biztonsági személyzet végzi.
- Ha a jóváhagyott biztonsági tervben a biztonsági személyzet létszáma a tíz fõt eléri, akkor a biztonsági személyzet legalább egy tagjának biztonságszervezõi, legalább három tagjának rendezvénybiztosító képzettséggel kell rendelkeznie.
- A rendezvény szervezõje, illetve a biztonsági személyzet tagja a képzettségét igazoló okiratot vagy annak másolatát a zenés, táncos rendezvény ideje alatt köteles magánál tartani és hatósági ellenõrzés esetén felmutatni.
2011.június 16. után zenés, táncos rendezvény csak engedély birtokában tartható.
KÖZÉRDEK ROVAT >>>