A Miklósfai Közmûvelõdési és Városszépítõ Egyesület immár nyolcadik alkalommal rendezte meg hagyományos répafõzõ versenyét, amelyre ezúttal huszonöten neveztek. Úgy tûnik, a rendezvény most már kinõtte magát a Mindenki Házából, amelynek nagytermében egy tût is bajosan lehetett volna leejteni múlt szombaton este.
Idén két kategóriában hirdették meg a répás seregszemlét, hagyományos és újszerû, úgy is fogalmazhatnánk, formabontó ételeket lehetett készíteni. Csaknem huszonöten neveztek, még városunk határain túlról is érkeztek versenyzõk. Az „étlap” pedig igazán pazar volt: babos répa csülökkel, répa füstölt oldalassal, tejfölös répa, répás-mazsolás rétes, répás rakott tészta, répás-túrós lepény– hogy csak néhányat említsünk a számtalan finomság közül. A versenyt -amelyet megtisztelt jelenlétével a Nagykanizsáról elszármazott Balázsovits Lajos színmûvész és Marton István polgármester is- Kiss László, a szervezõ egyesület elnöke nyitotta meg.
- Én nem vagyok mezõgazdász és sokat nem értek a répához, de egyet tudok: Miklósfa ennek a növénynek köszönheti a hírnevét – mondta. - S nemcsak itt helyben, de most már lassan országosan is. A kerekrépát -másodvetésû növény lévén- aratás után vetik, októberben fel lehet szedni, s pincében tárolva sok finomság készíthetõ belõle. A répát a miklósfai asszonyok gyalulás után megsavanyítják, s ennyiféle változatos étket készítenek belõle, mint ahánnyal itt is találkozhatnak vendégeink és a Prikryl József, Molnár Péter és Nith Ferenc összetételû szakértõ zsûri.
- Negyvenhat éve élek Miklósfán, s már harminc éve foglalkozom répasavanyítással. ezért már a kisujjamban van az egész – mondta kérdésünkre Drávecz Józsefné, az egyik nevezõ. - Ebben semmiféle tartósítószer nincs, igazi savanyú répa. A jó répa titka szerintem az, hogy cserépkályha mellett savanyítjuk, meleg helyen. Így marad fehér a répa, amit sok helyütt szívesen használnak, iskolákban, üzemi konyhákon, sõt, éttermekben is.
Drávecz Józsefné ezúttal babos répát hozott oldalassal, a meghívott vendégeknek pedig három tepsi répás rétest ajánlott fel.
A kiskanizsai Lengyel Ferencné szintén nem kezdõ a szakmában. Már sokadszor indult õ is, a legjobb eredménye egy harmadik helyezés és egy különdíj volt. A mostani versenyre hagyományos babos répát összetett hússal, valamint paradicsomos répát és répás-mazsolás lepényt hozott.
- A répa õsi eledel, én a régi öregektõl tanultam meg a készítését – mondja. - Már a nagyanyám is ismerte ezeket a recepteket, a lányom és a vejem is megtanulta már, sõt, a lányom nevezett is, így hát ez amolyan igazi családi verseny lett.
A Szõlõskert Fogadó Hagyomány és Evolúció nevet viselõ csapata megpróbálta ötvözni a hagyományos ételeket a fejlõdéssel – tudtuk meg Gelencsér László fogadóstól. Ennek szellemében kuszkuszos répafelfújtat, bükkfafüstös fogasfilével készült répahabot, valamint harcsafilével készített savanyú répakrémlevest tettek a zsûri asztalára, amely egy különdíjjal jutalmazta a produkciót.
A Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület tagjaiból és elnökébõl álló zsûri ezúttal nem csak bírált és értékelt, hanem a szervezésbõl is kivette a részét.
- Amikor kilenc évvel ezelõtt idekerültem a városba, nem is tudtam, mi az a kerekrépa – mondja Prikryl József elnök. - Szerintem sokan vannak így, pedig egy nagyon értékes és izgalmas alapanyagról van szó. Az elõzõ években is kiderült, hogy sokféle ételt lehet belõle készíteni. Erre az értékre egyesültünk fel akarja hívni a figyelmet, meg akarja õrizni ezt a hagyományt, ezért idén elõször tevõlegesen is részt vettünk a verseny szervezésében. Jövõre még nagyobb durranást szeretnénk csinálni a rendezvénybõl, tervezzük, hogy a dödöllefesztiválhoz hasonló méretû megmozdulássá fejlesztjük a miklósfai répafõzõ versenyt.
A finom ételekhez jóféle bor is dukált, ezt a Miklósfai Kertbarát Kör biztosította, a jó hangulatért pedig a Tüttõ János Nótakör felelt.
A legjobb hagyományos étket, a paradicsomos répát füstölt oldalassal Szakos Jánosné készítette, a legjobb nem hagyományos étel, azaz a répás aszalt szilvás rétes készítõje pedig Dr. Kotnyek Istvánné volt. A Kanizsa és Környéke Gasztronómiai Egyesület különdíját a Hagyomány és Evolúció csapata érdemelte ki.
Horváth Attila
KRÓNIKA ROVAT >>>