Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57479229    








Honlapkeszites

A hivatal lámpása

Megtörtént a polgármesteri hivatal átvilágítása, a munkáért kilencmillió forintot fizetett a város Budapest XII. kerületét korábban vezetõ Mitnyan György MG Fortis nevû cégének. A legutóbbi közgyûlésen a javasolt intézkedések végrehajtásához további huszonnégy millió forintnyi keretösszeget szavazott meg a testületi többség. A lépés felhördülést keltett az ellenzéki oldalon, sokak szerint a már elvégzett vizsgálat nem szolgált új információkkal.


Halász Gyula, a szabad demokraták képviselõje egyenesen vérlázítónak nevezte, hogy az átvilágítást végzõ cég a korábbi kilencmillió forint után még több pénzt kér a további szakértõi vizsgálatok elvégzésére. Bene Csaba, a Fidesz frakcióvezetõje azonban úgy véli, amennyiben a már elvégzett tanulmány iránymutatásait megfelelõ következetességgel hajtják végre, középtávon akár a mûködési hitel terhétõl is megszabadulhat az önkormányzat.

Biztos alap lehet

– A választások után szerettünk volna tiszta képet kapni a város pénzügyi helyzetérõl – mondta lapunknak Bene Csaba. – Tanácsokat kértünk pénzügyi-gazdasági szakemberektõl, s mindannyian megerõsítették, hogy az üzleti világban teljesen bevett dolog, hogy a cégek idõnként átvilágíttatják magukat, azért, hogy újraszabályozzák a folyamatot, hatékonyabbá tegyék mûködésüket. Az pedig teljesen reális, sõt, már-már normának is tekinthetõ, hogy a cégek nem helyi, a mikrogazdasághoz ezer szállal kötõdõ csapattal végeztetik el az átvilágítást, hanem külsõ, pénzügyi-gazdasági szempontból független vállalkozást kérnek fel erre. Csak így lehet biztosítani a vizsgálat objektivitását. Ezért gondoltuk mi is azt, hogy nem helyi cégeket bízunk meg e feladattal. A tanulmány mostanra elkészült, én azt mondom, hogy szükség lett volna erre már sokkal korábban, mondjuk, az elõzõ ciklusban is. Az elvégzett vizsgálat jó alapot szolgáltathat a további teendõk meghatározásához. Én nagy reményeket fûzök az átvilágítás kapcsán megfogalmazott javaslatokhoz, s biztos vagyok abban, ha szisztematikusan meg is valósítjuk ezeket, akkor meglesz a munka gyümölcse. A célunk az, hogy középtávon lehetõség szerint mûködési hitel nélkül tudjuk mûködtetni a várost, de ha csak két-háromszázmillió forinttal is csökken, már azt mondom, az átvilágítás megérte az árát.

Bene Csaba a legutóbbi közgyûlésen elhangzott ellenzéki felvetések közül Böröcz Zoltánét emelte ki, aki lényegében azt mondta: a tanulmány megállapításaival mindegyik képviselõ tisztában volt, s ennyi pénzért bármelyikük elõ tudott volna rukkolni hasonló anyaggal. A Fidesz frakcióvezetõje megjegyezte: ha ez igaz, akkor Böröcz Zoltánnak átvilágító cége lenne.

SZDSZ: Csak lenyúlás, semmi más

– Az SZDSZ álláspontja az, hogy az átvilágítással kapcsolatban megkötött megállapodás teljesen felesleges és megalapozatlan volt – mondja Halász Gyula, szabad demokrata képviselõ. – Hiszen az Állami Számvevõszék az elmúlt években feltárta az önkormányzatnál tapasztalható pénzügyi hiányosságokat, s megfogalmazta az ezekkel kapcsolatos javaslatait is. Az intézményrendszer átalakítása, benne a központosítás és a kiszervezés lehetõsége pedig alapvetõen politikai döntést igényel. A huszonkilenc pontban összegzett intézkedési terv által javasolt lépések nagy része az amúgy is kötelezõen elvégzendõ feladatok közé tartozik, s ezt felesleges volt ilyen tanulmánnyal alátámasztani. Az önkormányzati törvény értelmében a polgármesteri hivatal felelõs vezetõje a jegyzõ, ezért elhibázott lépésnek tartjuk, hogy az ésszerûsítésre tett javaslatok végrehajtásának operatív felelõse az alpolgármester legyen, hiszen a végrehajtást úgyis a jegyzõ vezényli le, az õ véleményét azonban még nem ismerjük. Hiányzik a könyvvizsgáló véleménye, amely azért fontos, mert a tanulmány több helyen utal jogszabálysértésre a pénzügyi gazdálkodás terén. A képviselõknek elektronikus úton is eljuttathatták volna a tavaly november harmincadikán elkészült és lezárt anyagot, tehát nem helytálló az a vélemény, hogy a magas költségek miatt nem akarták lemásolni a csaknem száz oldalas anyagot. A tanulmánynak vannak politikai vonatkozásai is, ország-világ elõtt gyanússá teszi ugyanis az ügyet a további, huszonnégy millió forintra rúgó keretösszeg azonnali elkülönítése is a további vizsgálatokra. Nem tudható, hogy mi alapján állapították meg ezt az összeget, hiszen az alpolgármester szavaival élve az e-közigazgatás megteremtésére vonatkozó tanulmányt szakértõk szerint kettõ-négymillió forintért el lehetett volna készíteni.

Halász Gyula megjegyezte azt is, információi szerint a gazdasági minisztérium hamarosan pályázatot ír ki az e-közigazgatás fejlesztésére, ezért is felesleges pénzkidobás a közgyûlési többség legutóbbi döntése, fõleg annak fényében, hogy Marton István polgármester gyakran hivatkozik az önkormányzat rossz pénzügyi helyzetére.

Hol volt a mostani ellenzék az elmúlt tizenhét évben?

Karádi Ferenc meglehetõsen markáns álláspontot képvisel az átvilágítás kapcsán.
– A január 8-án tartott rendkívüli közgyûlésen bosszantó volt hallgatni, hogy elõterjesztett javaslatokkal kapcsolatban a teljes tudatlanság látszatát akarta kelteni a szocialista Fodor Csaba képviselõ úr, holott módja lett volna nyomon követni a vizsgálatot az elmúlt fél évben – véli a Fidesz-KDNP képviselõje és a pénzügyi bizottság tagja. – Ha ezt nem tette meg, akkor legalább a minden képviselõ számára nyilvános, teljes dokumentációt olvasta volna el a végén, mielõtt nemmel szavaz. A pénzügyi bizottság tagjaként is a vizsgálat kezdete óta minden lényeges tételnél információt kértünk és kaptunk frakciótársaimmal a megbízott cégtõl az elvégzett munkáról, így számomra a megállapítások és a javasolt intézkedések folyamatában és egészében is logikusan felépített, egymásra épülõ, könnyen érthetõ változata került megtárgyalásra. Az már csak hab a tortán, hogy Böröcz Zoltán és Röst János képviselõ urak, akik ezer meg egy éve képviselõk a városban, a megállapításokra azt mondták, hogy régóta tudott és általuk is ismert megoldási javaslatok szerepelnek az anyagban, pillanatok alatt gyártanak hasonlót. Hát akkor tisztelettel megkérdezném tõlük, miért csak most, 2008-ban, tizenhét éves dicsõ múltjuk után kell ezeket a kapitális hibákat helyettük megoldanunk, és miért szavaztak most is nemmel? Nem kívántam a közgyûlésen abban a „mindenki butább nálam, ez semmiség” stílusban hozzászóló szocialista képviselõkkel azonos modorban vitázni, mert érezhetõ volt, hogy a jobbító szándék szikrája is hiányzott mondanivalójukból. Egy, a város számára ilyen léptékû megtakarítást elõirányzó, elsõsorban a gazdálkodás és a pénzforgalom területén megfogalmazott rendkívül elõnyös intézkedési tervet csak azért utasítanak el, mert azt a Fidesz-frakció kezdeményezte és Cseresnyés Péter alpolgármester úr a felelõs végrehajtó? Ebben az esetben a sokszor emlegetett „a város érdeke”, úgy látszik mellékes számukra. A folyamatos kormányzati intézkedési káoszban, amelyben a város szabadon felhasználható fejlesztési forrásai évrõl-évre sok százmillió forinttal csökkennek, csak ezt a módszert tartom elfogadhatónak, amely a városban tiszta és világos gazdasági helyzet teremt, lehetõséget ad az állandó elemzésére, majd a szükséges azonnali intézkedések átgondolására. Reményeim szerint ezzel a módszerrel – amelyben én töretlenül hiszek – a kormány által szorgalmazott ingatlanadót nem kell bevezetnünk 2009-ben a kiesõ forrásaink pótlására. Ha csak ezt érjük el az intézkedések meghozatalával, már akkor is sok millió forintot takaríthatunk meg 2009-tõl Nagykanizsa lakosainak.

Karádi Ferenc hozzátette, van azonban egy lényeges feltétele a megvalósításnak: alkalmassá kell tenni az informatikai rendszert arra, hogy kiszolgálja a programot.
– Azt remélem, hogy egy gondolkodásmód, egy jó gyakorlat ésszerû és logikus rendszerbe foglalása lesz a végeredmény, amely takarékos, mégis hatékony gazdálkodással fog párosulni. A gazdasági élet minden területén ez a törekvés érvényesül, ideje lesz a hivatali légkört -amely nem minden esetben mûködik így- is hasonló elvek szerint átformálni. Én abban reménykedem, hogy a folyamat végrehajtása során a polgármester úr is segítségünkre lesz – mondta végül Karádi Ferenc.

Miért vártak eddig?

Tóth László, a szocialista frakció vezetõje, a pénzügyi bizottság elnöke szerint mindennek a „közpénzek lenyúlása” a cél.
– Megértem, hogy ha az új városvezetés ráeszmél arra, hogy nem érti a költségvetés összefüggéseit, valamint a törvények, rendeletek értelmezése során rendszeresen koponyavakaró helyzetbe kerülnek, akkor segítséget kérnek külsõ szakértõktõl. Ezt már legkésõbb 2006 novemberében kötelességük lett volna megtenni – véli Tóth László. – A 2007. május 31.-i közgyûlési elõterjesztésben 25 millió forint szerepelt pénzügyi, gazdasági, valamint jogi átvilágítás céljára. A határidõ 2008. március 31. volt. Ha valóban olyan nagy a baj, mint amekkorát a fideszes városvezetés folyamatosan sugall, akkor miért kellett ezekkel a vizsgálatokkal 2008. januárjáig, márciusig várni? A meghívásos közbeszerzési eljárás elõre vetítette, hogy a Fideszhez erõsen kötõdõ „szakértõi” céggel fogják átvilágítani az önkormányzat mûködési rendjét. S lám, milyen érdekes, hogy Marton István polgármester egy 2006 õszén alakult tanácsadó kft.-vel kötött szerzõdést, amelyet egy leszerepelt, XII. kerületi volt fideszes polgármester jegyez. Az egész átvilágítási procedúra nem szólt másról, mint közpénzek lenyúlásáról. Abban az esetben, ha a gazdasági és pénzügyi „átvilágítás” megállapításai közül bármelyik nem volt ismert és köztudott a „városvezetõk” által, akkor azt kell, hogy mondjam, a város érdekében azonnali hatállyal le kellene mondaniuk. Az már csak hab a tortán, hogy arcpirító módon a 2008. januári soron kívüli közgyûlésen újbóli 24 millió forintnyi közpénzek lenyúlásáról döntöttek a fideszes képviselõk. Most – úgymond – az önkormányzat informatikai átvilágítása címén! Csak azt nem értem, hogy a véletlenül közéjük keveredett, európai normákhoz szokott néhány képviselõ meddig adja a nevét mindehhez? – teszi fel a kérdést a szocialista politikus.

Nincs más esély

Balogh László, a Fidesz-KDNP képviselõje, az oktatási bizottság elnöke azonban úgy véli, az önkormányzatok csak határozott és bátor lépésekkel kerülhetnek ki a kormányzati intézkedések által gerjesztett adósságspirálból.
– Tartósan forráshiányos az önkormányzati szektor, így a települések többsége adósságcsapdába került. Továbbra is megszorítások, normatív támogatáscsökkenések és bérstop várhatók – mondta Balogh László. – Egy hiteltelen költségvetési politika újabb és újabb hitelfelvételre sarkallná Nagykanizsát. Ebbõl az adósságspirálból csak egy határozott és bátor intézkedési tervvel lehet kilépni, ezt jelenti az átvilágítás és az annak nyomán összeállított intézkedéscsomag. Az OKISB ugyan nem tárgyalta, de mivel az oktatáshoz és a kultúrához tartozik a város legnagyobb intézményhálózata, muszáj, hogy szóljak, természetesen szféráim érdekeit is szem elõtt tartva. Meglepõdve láttam azt, hogy az átvilágítás alapján a legnagyobb tartalékok nem az intézményeinkben vannak, hanem sokkal inkább a polgármesteri hivatalnál és az önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságoknál. Így nem a mindenáron való, csak fiskális szemléletû intézmény-összevonások lesznek az elsõdlegesen adandó válaszok, hiszen, -s ezt a komplex intézkedéscsomag 29 pontja mutatja- nagyon sok helyen, és nem elsõsorban a kötelezõ mûködtetésû intézményeknél van lehetõség gazdaszemléletû gazdálkodásra. Tudom, és emlékszem arra, hogy 1998-2002. között csináltunk már nagykincstárat. Én akkor, ahhoz nem adtam voksomat. Ez pedig most egy úgynevezett kiskincstári rendszer, amely szigorú, de éppen az intézmények érdekében keresi a tartalékokat. Azt remélem, hogy a végsõ megtakarítások nem csak a pénzmaradványban keresendõk, és nem csak a kiszervezés lesz a varázsszó, s nem akarunk mindent mindennel összevonni. Én hiszek a humánökológiai szemléletû, tehát fenntartható fejlõdésben. Persze erre szokták egyesek, különösen az ellenzék politikusai azt mondani, hogy „egy sörért megmondom, hol kell beleszállni a rendszerbe”, de manapság egy valódi szakértõi vizsgálat, különösen, ha erõs informatikai háttérrel bír (ami nagyon-nagyon ránk fér, hiszen az önkormányzat informatikai háttere bizony, nagyon rossz állapotú), bizony, enynyibe kerül, hogy aztán több legyen belõle. Én hiszek benne, mert más esélyünk nincs a stabilabb állapotok elérésére fiskális és mentális szempontból. Ezért támogatom az intézkedési tervet a magam nevében – mondta végül Balogh László.

Horváth Attila



2008-01-16 11:29:05


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül