Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57489570    








Honlapkeszites

Jég hátáról, víz alól

Az óvatlan korcsolyázó alatt beszakadt a Csónakázó-tó jege, akit a jeges, hideg vízbõl a tûzoltóknak sikerült kimenteni – többször is. A nagykanizsai lánglovagok ugyanis mentési gyakorlatokon vettek részt az elmúlt napokban.

Egri Gyula alezredes, tûzoltó-parancsnok elmondta, valamennyi szolgálati csoportjuk részt vett a mentési gyakorlaton, amelyen a jeges vízbõl történõ mentést gyakorolták. – A szánkótalppal ellátott targoncatetõbõl általunk kialakított „csónakkal” nagyon gyorsan meg tudjuk közelíteni a helyszínt, ahol esetlegesen beszakadt a jég a korcsolyázó alatt – mondta Egri Gyula.


 – Ha még gyorsabban akarjuk megközelíteni a helyszínt, akkor a búvárruhába beöltözött szakképzett búváraink mennek be gyalogosan a lékhez, hiszen ha esetleg alattuk is beszakadna a jég, a védõruha biztos védelmet nyújt számukra a hideg vízzel szemben. Miután kiemelik az áldozatot a vízbõl, a kollégák ezzel a csónakszerû eszközzel kihúzzák õket a tó felületérõl. Szerencsére, az elmúlt öt évben még csak egyetlen ilyen esetünk volt. Jó tanácsként azt tudom mondani, hogy a korcsolyázók nagyon jól nézzék meg, hol mennek rá a jégre, befagyott folyón például a legnagyobb hidegben sem szabad korcsolyázni, de igaz ez a tavak azon részeire is, ahol melegáramlatok látszódnak a jég alatt. A Csónakázó-tónak is vannak ilyen részei, ezek messzirõl észrevehetõk, ugyanis e pontokon sokkal tisztább és átlátszóbb a jég. Egyébként sem ajánlom még senkinek a Csónakázó-tavi korcsolyázást, hiszen a jég még csak nyolc centiméternyi vastag, s a gyakorlat során is tapasztaltuk, hogy könnyen beszakad. Ha mégis óvatlanok voltunk és megreped alattunk a jég, akkor jobb, ha lefekszünk, mert ha állva maradunk és kisebb ponton nehezedünk a jégre, akkor nagy a valószínûsége, hogy az be is omlik alattunk. Amennyiben ez bekövetkezik, próbáljunk megkapaszkodni a jégben. Ha pedig ne adj’ Isten el is merülünk, könnyen el lehet tévedni a jég alatt, de szakemberek azt mondják, segíthet a tájékozódásban, ha ilyenkor egy kis levegõt kiengedünk a vízbe, mert a buborékok a lék felé haladnak. Ám a legfontosabb az, hogy lehetõleg soha ne menjünk egyedül korcsolyázni, fontos, hogy mindig legyen velünk valaki, aki segítséget tud hívni.

Egri Gyula hozzátette: a riasztás után hét-nyolc perc alatt ki tudnak érni a Csónakázó-tóhoz, ami jelentõsen növeli az életben maradás esélyeit.

Horváth Attila




2008-01-21 15:19:19


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül