Ma 2024. 11 22.
Cecília, Filemon napja van.
Látogatók száma : 57025988    








Honlapkeszites

Figyeljünk oda a környezetünkben egyedül élõ idõs emberekre

Az elmúlt évek országos statisztikai adatai alapján egyértelmûen megállapítható, hogy a rablások, valamint egyéb, a lakosságot nagymértékben irritáló, a relatív biztonságérzetet leginkább befolyásoló erõszakos bûncselekmények száma növekedésnek indult. Egyre többször tapasztaljuk, hogy ezen bûncselekmények áldozatai a védtelen, idõs emberek.


 Az idõskorúak sérelmére jellemzõen – elsõsorban – személy és vagyon elleni (lopás, betöréses lopás, csalás stb.) bûncselekményeket követnek el. Ennek oka, hogy áldozati szerepük jellemzõit tekintve az elkövetõk számára a könnyû pénz-szerzés lehetõségét jelentik.

Napjaink bûnelkövetésének egyik legdrasztikusabb formája, amikor idõs, mozgásában korlátozott emberekre éjszaka törik rá lakásuk ajtaját, majd súlyosan bántalmazzák, vallatják õket, miközben átkutatva helységeiket eltulajdonítják egy élet munkájával megszerzett értékeiket. Sok esetben csak másnap találnak rá hozzátartozóik a megkötözött, bántalmazott, gyakran életveszélyes sérüléseket elszenvedett áldozatokra.

A bûnelemzések rámutatnak arra, hogy a házaikban megtámadott idõsek a cselekményt megelõzõen valamilyen módon kapcsolatba kerültek az elkövetõi kör egyes tagjaival. Jellemzõ módon az elkövetõk mint utazó bûnözõk „házalás” során fordultak meg a késõbbi sértettek lakókörnyezetében. Feltérképezik az idõsek helyzetét, késõbb vagy rablási szándékkal térnek vissza, vagy más elkövetõk számára válnak tippadóvá. Az elkövetõk másik típusa valamilyen alkalmi munka végzését vállalva, vagy mint befogadásra, felkarolásra váró idegen jelenik meg a kiszemelt áldozat otthonában, aki egy bizonyos idõ elteltével - kiismerve a házigazda szokásait - bántalmazás útján szerzi meg annak értékeit.

Az áldozattá válást elõsegítõ sértetti oldal jellemzõi közé sorolható még a romló egészségi állapot, melynek következtében ezen korcsoporthoz tartozók kevésbé tudnak ellenállni a fizikai behatásnak, a fenyegetésnek, bántalmazásnak. Az elszigeteltség, a fokozott hiszékenység, a veszélyek fel nem ismerése ugyancsak hozzájárul ahhoz, hogy idõs emberek túlzott közelségbe engedjenek magukhoz idegeneket. A vagyonvédelem elhanyagolása, a korszerûtlen nyílászárók és zárak, szintén növeli kiszolgáltatottságukat, nem is beszélve arról a bûnvonzó hatásról, hogy jelentõs készpénzt tartanak lakásukban.

Van lehetõség a megelõzésre!

Az éjszaka leple alatt támadó bûnözõk számítanak arra, hogy álmában a védtelen sértett nem fog tudni segítséget hívni. Ezen bûnelkövetési forma megelõzése, a kiszolgáltatottság csökkentése érdekében az Országos Rendõr-fõkapitányság felkérte a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamarát, hogy állítson össze egy ajánlást azon cégekrõl, amelyek az idõs emberek sérelmére nagy számban elkövetett fenti bûncselekmények megelõzésére alkalmas, távfelügyeleti, úgynevezett vészhelyzeti segélyhívó (jelzõ – riasztó) rendszert mûködtetnek.

Távfelügyeleti szolgáltatásokról, vészhelyzeti segélyhívó rendszerek igénybevételérõl részletes tájékoztatást a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara Országos Szervezete adhat az alábbi elérhetõségek bármelyikén:

Telefon: +36 (1) 422-0079, fax: +36 (1) 220-8921, e-mail: kamara@szvmszk.hu , cím: 1135 Budapest, Szegedi út 37-39.

Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság Bûnmegelõzési Osztálya



2011-05-20 08:40:00


További hírek:


REND-ŐR ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül