Immár a város lakói elõtt is nyitott a Zsigmondy Vilmos-Széchenyi István Szakképzõ uniós forrásokból kialakított fazekasmûhelye.
– A diákok körében máris nagy népszerûségnek örvend a mûhely, két szakkörünk is van, csütörtök és péntek délutánonként – mondta lapunknak az oktatási hely vezetõje, Nagyné Patonai Katalin. – Sõt, jelentõs az érdeklõdés a kollégák körében is, úgy tûnik, beleszerettek ebbe a dologba, és most már a diák mellett van egy pedagógus szakkörünk is, hétfõ délutánonként. Nyitottak vagyunk a város felé, várjuk a többi iskola diákjait is, külön tudnánk egy-egy szakkört indítani az egyes intézményeknek, így lehetne, mondjuk, mezõs, vagy batthyányis, cserhátis szakkör. A város érdeklõdõ felnõtteit ugyancsak szeretettel várjuk, természetesen – mivel a mûhelynek vannak fenntartási költségei – a „külsõs” látogatóknak havi ötezer forintos térítési díjat szükséges fizetniük. Ez szerintem elég jutányos összeg, amely révén nullszaldóval lehetne mûködtetni a mûhelyt.
Az oktatási hely vezetõje hozzátette: a mostani az ismerkedés idõszaka, jövõre már a diákok órarendjébe is bekerülne az oktatás, s amennyiben igény mutatkozik rá, okj-s fazekas-képzés is indulhat.
A gyakorlati foglalkozásokat szeptember óta a Zalaegerszegrõl városunkba költözött Tóth Zoltán vezeti.
– A gyerekek megtanulják, hogy tulajdonképpen mi is az agyag, mit lehet vele tenni, mit bír „elviselni” hogyan lehet formázni, alakítani, hogyan mûködik a korongozás és az égetés, illetve a mázolás, mázas égetés – mondta Tóth Zoltán. – Megismerkednek a különbözõ mûvészettörténeti korszakokkal, a reájuk jellemzõ stílusjegyekkel is. Tervezzük, hogy minden évad végén egy záró kiállításon mutatjuk be, hogy a gyerekek mit tanultak egy év alatt, s milyen remekmûvek készítésére képesek. Az elsõ ilyenre reményeink szerint május-júniusban kerül sor.
Tóth Zoltán megjegyezte: a gyerekek kézügyessége, affinitása változó. Megfigyelhetõ még, hogy e szakma is kezd elnõiesedni, ami jól érzékelhetõ a szakkörre járó diákság összetételén. Pozitív, s mindenképpen kuriózum azonban, hogy az erõsebb nemet képviselõ asztalos tanulók komoly érdeklõdést mutatnak a fazekasság iránt, s rendkívül tehetségesek is.
H.A.
OKTATÁS ROVAT >>>