Fennálló tartozásainak alig két százalékát tudja kifizetni az adósságrendezési eljárás keretében a Zala megyei Gelse, de az értékesíthetõ vagyon sem fedezi a hitelezõk követelését; tanúkihallgatásokkal, házkutatásokkal és iratlefoglalásokkal még folyik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a rendõrség nyomozása is.
Szegedi Ferenc (független) polgármester kedden az MTI érdeklõdésére elmondta: az összesítések szerint több mint kétmilliárd forintos adósságállománnyal rendelkezõ település a mintegy 80 hitelezõnek a követelés alig 2 százalékát, vagyis 40,7 millió forintot tudott felajánlani törlesztésként. Most várják a hitelezõk válaszát, de biztosra veszi, hogy azok nem fogják elfogadni a felajánlott összeget, ezért rövid idõn belül megkezdõdik a falu értékesíthetõ vagyonelemeinek eladása.
A települési vezetõ hozzátette: a tartozás reálisan nagyjából 1,6 milliárd forint, mert az általános iskola egyik támogatási projektje még nem zárult le, és ez 430 millió forinttal csökkenti majd a tényleges adatot. A fennmaradó összeg kifizetésére sincs azonban elég fedezet a vagyonból.
A legjelentõsebb vagyonelem az 1,3 milliárd forintos könyv szerinti értéken nyilvántartott fedett termálfürdõ, de Szegedi Ferenc szerint azt nagyjából ennek az összegnek a feléért lehetne eladni. Ezen túlmenõen egy 40 személyes turistaházuk, egy kisebb kúriájuk, kulturális célokra átalakított régi mozi és néhány szórványban lévõ, kis értékû földterületük van, amelyek eladása együttesen sem fogja fedezni a tartozást.
A mintegy 1200 lakosú Gelse újonnan megválasztott önkormányzata tavaly decemberben adósságrendezési eljárás megindítását kérte, amelyet a Zala Megyei Bíróság január 4-én rendelt el. A település gazdálkodását érintõ csõdhelyzet miatt a rendõrségen is feljelentést tettek, az önkormányzatnál pedig fegyelmi eljárást kezdeményeztek a korábbi körjegyzõ ellen, de õ december közepén lemondott tisztségérõl.
A faluban - amelyet 20 évig Rácz József SZDSZ-es polgármester irányított - az elmúlt években több milliárd forint értékû beruházás valósult meg, jelentõs mértékû állami és európai uniós pályázati forrás felhasználásával. 2008 elején nyílt meg a termálfürdõ, a helyi általános iskolát 2010-re a térség legkorszerûbb intézményévé fejlesztették, és felújították a település központját is.
A Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság nyomozást indított a feljelentés kapcsán, a NAV pedig az európai uniós támogatásokkal való visszaélés gyanúja miatt folytat vizsgálatot.
Sárközi Alexandra, az adóhatóság bûnügyi szóvivõje április elején arról adott tájékoztatást, hogy a NAV Nyugat-Dunántúli Regionális Bûnügyi Igazgatóság Zala megyei vizsgálati osztálya "jogosulatlan gazdasági elõny megszerzése bûntett elkövetésének gyanúja miatt" folytat eljárást a gelsei önkormányzat által megpályázott uniós támogatásokkal való visszaélésekkel kapcsolatban.
Az MTI kérdésére most elmondta: folyamatosan zajlanak a tanúkihallgatások, eddig több mint 20 tanút hallgattak meg, valamint házkutatások és lefoglalások is történtek. A pénzügyi nyomozók folyamatosan dolgozzák fel és értékelik a beszerzett bizonyítékokat, pályázati anyagokat, s a nyomozás a felügyeletet ellátó ügyészséggel folyamatosan egyeztetve zajlik.
A rendõrség az MTI érdeklõdésére annyit közölt: még folyik a vizsgálat, ezért ennek részleteirõl nem kívánnak információt adni.
Szegedi Ferenc polgármester a nyomozások kapcsán elmondta még: tudomása szerint a NAV már kihallgatta az önkormányzat dolgozóit. Õt magát eddig a rendõrség hallgatta ki tanúként, és a korábbi, megbízottként tevékenykedõ jegyzõt ugyancsak tanúként kérdezték ki.
MTI
GAZDASÁG ROVAT >>>