Ma 2024. 9 16.
Edit, Ciprián napja van.
Látogatók száma : 56892957    








Honlapkeszites

Mától vehetik igénybe az árfolyamgátat a bajba jutott devizahitelesek

Nincs szükség kapkodásra, hirtelen és elhamarkodott lépésekre, hanem higgadt, felelõs, szakmailag megalapozott döntésekkel lehet csak érdemben lépni a bajba jutott hitelesek védelmében - hangsúlyozta Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelõs államtitkár a minap.

A Kormány tavalyi megalakulásától kezdve folyamatosan arra törekszik, hogy az elõzõ kormányzati ciklus idején felvett hatalmas devizahitel állomány által okozott kockázatokat kezelje, és megoldja a bajba jutottak problémáit - mondta az államtitkár. Mint emlékeztetett: elsõ intézkedések között fogadták el a lakáscélú devizahitelek megszûntetésérõl szóló határozatot, ami megakadályozta, hogy a probléma tovább nõjön. A Kormány döntött a kilakoltatási moratórium fenntartásáról és többszöri meghosszabbításáról is.


 Az államtitkár kitért arra is, hogy az Országgyûlés tavaly novemberben fogadott el egy törvénycsomagot a lakáshitelesek védelmében. A kormánypárti képviselõk által kezdeményezett jogszabály értelmében a bankok csak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hivatalos középárfolyamán számolhatják a hiteleket, kötelesek ingyen lehetõvé tenni az elõtörlesztést és az adósoknak lehetõségük van a futamidõ alatt egyszer maximum öt éves futamidõ-hosszabbítást kérni.
Kovács Zoltán emlékeztetett: hosszú tárgyalások után a Kormány idén májusban egyezett meg a Magyar Bankszövetséggel az öt pontos Otthonvédelmi Akciótervrõl. A cél az volt, hogy összeegyeztessük az egyéni felelõsséget, a bankok felelõsségét és az állam lehetõségeit - húzta alá. Az ötpontos csomag tartalmazza az árfolyamgátat, a fokozott és limitált árverési rendszert, a Nemzeti Eszközkezelõ felállítását, az otthonvédelmi kamattámogatást és nagyon szigorú feltételek mellett a devizahitelezés újraindítását is - ismertette az államtitkár.
Nátrán Roland pénzügypolitikáért felelõs helyettes államtitkár elõadásában elmondta: a probléma nemzetközi forrása a 2007-ben kezdõdött világgazdasági válság, emiatt pedig a piacok túlzott kockázatkerülése. A helyettes államtitkár a devizahitelezés felfutásának hazai gyökerei között a felelõtlen banki magatartást és a rossz szabályozást említette. Az árfolyamokat elemezve Nátrán Roland rámutatott: a forint/euró árfolyam stabil, a forint svájci frankkal szembeni gyengülése tehát nem belsõ okoknak, hanem az euró és a svájci frank közötti árfolyammozgásnak köszönhetõ.
A devizaadósok a mai naptól igényelhetik hitelnyújtó bankuktól az árfolyamgát alkalmazását. A rendszer részleteirõl szólva Nátrán Roland elmondta, hogy aki él a lehetõséggel, annak törlesztõrészletét 180 forint/svájci frank, 250 forint/euró és 2 forint/yen árfolyamon rögzítik legkésõbb 2014 december 31-ig. Az idõszak alatt a különbözetet egy speciális hitelszámlán tartják nyilván a bankok, aminek egyenlege után nem számolhatnak fel profitot, csak a forrásszerzés költségeit. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az árfolyamgát után sem nõhet 15 százalékos mértéknél jobban a havi törlesztõrészlet. További elõny, hogy az adós számára semmilyen plusz banki költséggel nem jár a konstrukció és a Közjegyzõi Kamarával kötött megállapodás szerint a közjegyzõi díj is a lehetõ legalacsonyabb lesz. Az eljárás egyszerû és gyors lesz, a Kormány szándéka szerint pedig már a szeptemberi törlesztõrészletekre is vonatkozhat az árfolyamgát - ismertette Nátrán Roland.
Kiemelte: egy átlagos devizahiteles háztartás esetén a számítások szerint egy 64 800 forintos törlesztõrészlet 2011-re 120 200 forintra nõtt, árfolyamgáttal viszont 86 700 forintra csökkenthet. 2011. december 31-ig lehet jelentkezni a programba, addig mindenkinek van ideje átgondolni a helyzetét, és felelõs döntést hozni - zárta elõadását Nátrán Roland.



2011-08-12 15:21:00


További hírek:


GAZDASÁG ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül