Szeptember 1-jén nyitják kapuikat az iskolák, megkezdõdik az idei tanév. Ezzel egy idõben sok kisgyermeket visznek szüleik, nagyszüleik bölcsõdékbe, óvodákba is. Éppen ezért a Rendõrség felhívja a közlekedõk figyelmét, hogy fokozott óvatossággal, kellõ körültekintéssel közlekedjenek, hiszen várhatóan megnövekszik a forgalom a tanintézmények környékén. Különösen ügyeljenek a várhatóan nagy gyalogosforgalomra!
A gyermekek a legsérülékenyebbek, legyen szó közúti közlekedési balesetekrõl, élet- vagy vagyon elleni bûncselekményekrõl, bármilyen rossz szándékú befolyásról vagy csak a tapasztalatlanságukból fakadó átgondolatlan döntésekrõl. Õk azok, akik életkorukból adódóan nem érzik a veszélyt, a közlekedési helyzetekben vagy - biztonságot nyújtó közeg híján - az élet más, számukra ismeretlen szituációiban.
A tanévkezdéshez kapcsolódóan 2011. szeptemberében is a reggeli és a kora délutáni idõszakban (amikor a gyerekek iskolába, illetve onnan haza mennek) egyenruhás rendõrök teljesí-tenek szolgálatot ott, ahol ez indokolt. Az egyenruhások segítik a gyermekek biztonságos közlekedését és fokozott figyelmet fordítanak a gépjármûvezetõk jogkövetõ magatartásának ellen-õrzésére, kiemelten a kijelölt gyalogátkelõhely megközelítésére, továbbá a biztonsági öv és a gyermekülés kötelezõ használatára.
Közlekedési tanácsok iskolásoknak
Véget ért a nyári szünet, vár az iskolapad. Szeptember beköszöntével újra forgalmasabbá válnak az utcák, hiszen mind többen igyekeznek a különbözõ oktatási intézmények felé. A gyalogos közlekedésben mind több fiatal jelenik, meg, de a tömegközlekedési eszközök is zsúfoltabbá vállnak ebben az idõszakban és persze akad, aki egyéb jármûvel, személygépkocsival – utasként -, kerékpárral közelíti meg iskoláját. A mindennapos közlekedés óriási veszélyeket rejteget magában, ha nem vigyázunk, nem vagyunk elég körültekintõek és óvatosak.
A közlekedési balesetek megelõzése érdekében szükséges, hogy betartsuk azokat az alapvetõ szabályokat, melyeket a KRESZ ír elõ, akár gyalogosan, akár valamilyen jármûvel közlekedünk.
Ugyancsak a közlekedési balesetek elkerülését segítik alábbi tanácsaink.
1. Az iskolába idõben indulj el! A rohanás figyelemzavart szül, mely a közlekedés során veszélyt hordoz magában.
2. Gyalogosan közlekedve mindig légy körültekintõ, tilos helyen ne lépj az úttestre. Az úttestre lépés elõtt alaposan nézz körül! A gyakorlatlan kisdiák ne szégyellje megfogni felnõtt kísérõje kezét.
3. Lehetõleg a kijelölt gyalogos-átkelõhelyen, ennek hiányában a legbiztonságosabb helyen menj át a túloldalra!
4. Kerüld azt, hogy álló jármû mögül, vagy takart helyzetbõl lépj le az útra!
5. A közút és annak környezete nem játszótér. Errõl soha ne feledkezz meg!
6. Ha a gyalogosforgalom irányítására szolgáló fényjelzõ készülék zöld fénye villog és már leléptél az úttestre, akkor szedd a lábad! Ha még azonban a járdán állsz, semmiképpen se indulj el! A fényjelzõ készülék jelzését mindig tartsd be, amikor szabad az áthaladás, akkor se feledkezz meg a körültekintésrõl! Elsõbbséged csak akkor van, ha azt meg is adják.
7. Ha kerékpárral közlekedsz, ne feledkezz el az elsõ illetve a hátsó világításról, a kerékpár megfelelõ felszerelésérõl, valamint a kanyarodás elõtt ne mulaszd el a körültekintést és a kezeddel jelezni a kanyarodási szándékodat!
8. Tömegközlekedési jármûveken való utazáskor kapaszkodj a balesetek megelõzése érdekében! Ne tolakodj, ne rohanj!
9. Ha az autóbusz ajtaja nyitva van, de a csengõ hangját már hallod, ne szállj le, illetve fel! A vezetõt és az utastársakat magatartásoddal ne zavard!
10. Utasként közlekedve a passzív biztonsági eszközöket mindig használd!
Ne feledd! Mindig hazavárnak!
Ha nehéz az iskolatáska - Tanácsok kisiskolások szüleinek
Az iskolakezdés új életformát jelent a hatéveseknek és a családjuknak is. Fõ a feje a szülõknek, annyi mindenre kell odafigyelni. Vigyázzunk, nehogy közben elfeledkezzünk a kisgyermek személyi
biztonságáról, amelyért vele együtt mi, szülõk is sokat tehetünk.
Az óvodában a gyerekek megismerkednek a közlekedés alapvetõ szabályaival: ha piros a lámpa, tilos átmenni az úton, ezt minden kisgyerek tudja. Fogjuk kézen a gyereket, ha gyalog járunk majd vele, és ballagjunk el az iskoláig! Közben megbeszélhetjük, mikor és hogyan szabad átmenni az úttesten, és elismételhetünk más szabályokat is.
1. Azon az úton kísérjük rendszeresen iskolába a gyereket, amelyen késõbb egyedül jár majd!
2. Ne a legrövidebb, hanem a legbiztonságosabb utat válasszuk! A közlekedési szabályok betartásával mutassunk példát gyermekünknek!
3. Úttesten való áthaladáskor ragaszkodjunk gyermekünk kezének megfogásához, vagy ahhoz, hogy velünk együtt keljen át!
4. Úgy indítsuk útra a gyereket, hogy sietség nélkül az iskolához érhessen legalább öt perccel a becsöngetés elõtt! A rohanás figyelemzavart okozhat, mely balesetveszélyes és a közlekedésben nincs helye.
5. Többször gyakoroljuk vele az átkelést a bonyolultabb keresztezõdésekben! A közlekedési szabályokat a gyakorlat közben rögzítsük benne!
6. Feltûnés nélkül ellenõrizzük, hogy betartja-e a szabályokat, ha egyedül megy!
7. A gyermekre ne az út másik oldalán várjunk, elkerülendõ azt, hogy meglátva minket figyelmetlenül rohanjon át az úttesten!
8. Ha lakott területen kívüli közutat is igénybe kell vennie, feltûnõ vagy fényvisszaverõ ruhadarabot viseljen, olyat, amelyet a közlekedés többi résztvevõje kellõ távolságból észlelhet!
9. A gyereket mindig a járda belsõ oldalán, az úttesttõl távol kísérjük, az átkelõhelynél erre szintén figyeljünk!
10. Gyermekünkkel való közlekedéseink alkalmával életkori sajátosságainak megfelelõen magyarázzuk el neki a legfontosabb közlekedési szabályokat és a jelzõtáblák jelentéseit!
11. Ha utasként szállítjuk gyermekünket, a passzív biztonsági eszközök használatát követeljük meg, életkori sajátosságoknak megfelelõen használjuk a gyermekbiztonsági rendszereket! Magyarázzuk el a gyermeknek, hogy ez miért nagyon fontos!
Forduljon rendõrhöz
Van persze a közlekedésen túl is néhány olyan szabály, amit meg kell ismertetni a kisiskolással.
• Ha az utcán segítségre szorul, forduljon felnõtt emberhez! Ha van a környéken rendõr, akkor hozzá, ha nincs, akkor lehetõleg nõt szólítson meg!
• Ismeretlen autóba tilos beszállni! Ha számára ismeretlen ember szüleire, tanáraira hivatkozva hívja magával, mondjon nemet!
• Ha ismeretlen felnõtt segítséget kér tõle, ami azzal jár, hogy vele kell mennie, tagadja meg! Mondja azt, hogy siet, a sarkon várja az anyukája!
• Ne fogadjon el idegentõl semmilyen ajándékot! Mondja, hogy neki ehhez meg kell kérdeznie a szüleit.
• Ha azt tapasztalja, hogy valaki követi, menjen be egy boltba, és kérjen segítséget!
• Egy kisiskolástól már joggal elvárható, hogy tudja a nevét, címét, a szülei telefonszámát. Ha ez utóbbi túl bonyolult, akkor a táskájában, tolltartójában egy megfelelõ helyen helyezzünk el egy cédulát, amire a telefonszámok fel vannak jegyezve.
Esti traccs
Fontos hangsúlyozni a gyereknek, hogy a rendõröktõl mindig segítségre számíthat, és megtanítani neki a segélyhívó számot, amelyet ingyen lehet hívni.
Este mindig jusson idõ arra, hogy megbeszéljük gyerekeinkkel az aznap történteket! Lehet, hogy a srácok olyan dologról is beszámolnak, ami felkelti a figyelmünket, és a biztonságuk érdekében lépnünk kell. Ilyen esetben ne legyünk restek megkeresni a rendõrt, az iskolát és az önkormányzatot!
Zala Megyei Rendõr-fõkapitányság
REND-ŐR ROVAT >>>