Ma 2025. 4 4.
Izidor napja van.
Látogatók száma : 57473298    








Honlapkeszites

Illegális vitorláskikötõk és feltöltések tömegére bukkantak az új nádtérkép készítésekor

Elkészült és várhatóan év végéig hatályba lép a Balaton új nádtérképe, amelynek készítése során több száz illegális kikötõhelyre és feltöltésre bukkantak - mondta el az MTI-nek Csonki István, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetõje. A felmérést vezetõ Pomogyi Piroska kirívónak nevezte a balatonmáriafürdõi és zánkai partszakaszokat, ahol egy kilométeren belül közel 50 illegális partfeltöltést vagy stéget találtak.


Törvény rendelkezik arról, hogy 5 évenként újra fel kell mérni és minõsíteni a balatoni nádast, ami a hatósági engedélyezés alapdokumentuma. Elavult térképek esetén elõfordult, hogy már nem létezõ védett nádas miatt nem adtak ki engedélyt stégtelepítéshez, építkezéshez (a beruházó saját költségén elvégeztetett nádminõsítéssel szerezhette csak meg), vagy védetté vált egy korábban nem is létezõ, vagy más minõsítéssel szereplõ növényi kultúra.
A munka elvégzése forráshiány miatt egy évet késett.
Idén a 43 tóparti településhez tartozó partszakaszokra bontva készül el a balatoni nádas térkép, amit a vízügyi igazgatóság workshop formájában kíván hamarosan bemutatni a tó három legnagyobb városában: Siófokon, Balatonfüreden és Keszthelyen. "Szeretnénk a helyi önkormányzatoknak és lakosoknak megmutatni, milyen rombolást hajtanak végre egyesek a légi felvételeken jól beazonosítható illegális kikötõkkel,- stégekkel, és feltöltésekkel" - fogalmazott Csonki István, aki közölte, az új dokumentumok alapján bejelentéseket is tesznek a hatóságnak, és jövõre a közmunkaprogram keretében megkezdik ezek elbontását az önkormányzatok bevonásával és segítségével.
Pomogyi Piroska, a nádfelmérést több mint egy éven keresztül olykor mocsárjáróval, nádarató géppel végzõ, a látottakat a légi-felvételekkel összevetõ biológus szakember beszámolója szerint a hat évvel korábbi adatokhoz képest nagyjából ugyanakkora, 1200 hektárnyi maradt a balatoni nádas összesített területe, azonban történtek átrendezõdések. Összesen mintegy 60 hektárral csökkent az I. és II. osztályú nádasok területe, de közel ennyivel nõtt a III. osztályú minõsítésû növényzeté. A 2005-ös adatokhoz képest a tó déli partján tapasztalható komoly változás a nádasok csökkenése, illetve a hajdan elsõ osztályú nádasok ötöd-osztályúvá minõsülése miatt, ami az utóbbi évek tartósan magas vízszintjének tudható be, vagyis természetes folyamat eredménye. Több új helyen - egyebek közt a Zala-torkolat közelében és Zánka partjainál - bukkantak ugyanakkor különösen értékes új növényállományokra.
Az emberi beavatkozás okozta rombolásban a szakember kirívónak nevezte a balatonmáriafürdõi és zánkai partszakaszokat, ahol egy kilométeren belül közel 50 illegális partfeltöltést vagy stéget találtak a felmérés során. A hat évvel korábbi állapotokhoz képest nõtt a nádasokban elrejtett illegális vitorláskikötõk száma (százas nagyságrendben bukkantak ilyenekre), továbbra is rengeteg az illegális csónakkikötõ, ugyankor kedvezõ jelenségnek mondható, hogy - szemben a korábbi felmérésekkel - nem találtak már egyetlen illegális szennyvízbevezetést sem - mondta Pomogyi Piroska.

 

MTI



2011-09-11 12:55:00


További hírek:


KRÓNIKA ROVAT >>>
FRISS HÍREK
05:10 - Emlékül