Rikli Sándor, a Paksi Atomerõmû nyugalmazott technológusának kiállítása tekinthetõ meg október 13-tól a Nagykanizsai Mûszaki Szakképzõ Iskola és Kollégium Zsigmondy-Széchenyi tagintézményének kiállító termében. A megnyitó ünnepséget a letenyei Mákvirág Citerazenekar mûsora színesítette.
A szülõfaluja iránti tiszteletbõl Garázs galériát nyitott, melynek képeit gyûjtõktõl levelezés útján, valamint saját gyûjteménye anyagából állította össze. Eredetükrõl a Magyar Mestermûvek címû, általa összeállított ismertetõben található leírás. A festmények egy része csak múzeumokban és magángyûjtõknél található meg.
Ez motiválta arra, hogy létrehozza a kiállítást, melynek képei az eredeti festményekrõl készített eredeti fekete-fehér fényképek. A kiállítás részét képezi a Feszty-körkép hét részletének nyomdatechnikai úton készült kicsinyített másolata.
Rikli Sándor Kiscsehiben született, 15 évig Százhalombattán, majd közel 30 évig Pakson élt a családjával. Négy éve költözött vissza szülõfalujába, Kiscsehibe. A Paksi Atomerõmûbõl ment nyugdíjba, ahol rendszertechnológiai technológusként dolgozott. Már nyugdíjbavonulása elõtt felkérést kapott az atomerõmû tájékoztatási irodájától, hogy mint elõadó és csoportkísérõ, az erõmûbe látogató csoportoknak, valamint hazai és határon túli delegációknak mutassa be az erõmû rendszertechnikáját.
Mióta ismét Kiscsehiben él, a megyében és távolabbi szakközépiskolákban tart elõadásokat az atomerõmû rendszertechnológiájáról. Elõadásait mindig összekapcsolja az atomerõmû tájékoztatási irodájától kapott legfrissebb információkkal. Aktív dolgozóként is érdekelte a kézmûvesség, a mûvészet és a zene. Gyûjti a könyveket, a régi írásokat. Tenor citerákat és kampósbotokat készít saját díszítéssel, vesszõkosarakat fon, nyírfából ágsöprût köt. Mivel közel 40 évig szellemi munkát végzett, a manuális tevékenységek egy kicsit visszaviszik szülei mindennapi életviteléhez, tevékenységeikhez, valamint a gyerekkorához.
„Önmagunkat becsüljük meg azzal, ha nem feledkezünk meg elõdeinkrõl, akiktõl nemcsak az életünket, de a tudásunkat, kultúránkat, erkölcsünket kaptuk. Ez olyan örökség, melynek ismeretében emberibben, tartalmasabban tudunk élni.”– vallja életfelfogásáról Rikli Sándor.
OKTATÁS ROVAT >>>