Szeszélyes veszélyes õsz. A nagyobb esõk során a rossz elvezetésû és a nyomvályús utakon gyakran megáll a víz. Az ilyen helyeken nagy sebességgel közlekedõ jármû kereke és az úttest közötti kapcsolat (tapadás) csökken, esetleg meg is szûnik, amely a jármû kormányozhatatlanságához vezethet.
Esõben, ködben a jármûvek körvonalai elmosódnak és a valóságosnál távolabbinak látszanak, ezért tartson a szokásosnál nagyobb követési távolságot.
A vezetési szokásokban és a vezetési stílusban mindig az elõrelátásnak, az óvatosságnak és a biztonságnak kell érvényesülni. A rosszabb látási viszonyok miatt a jármûbõl a gyalogosok és a kerékpárosok is nehezebben észlelhetõk. Fokozottabban ügyeljen rájuk, a gyalogátkelõhelyeket a szokásosnál is óvatosabban közelítse meg.
Õsszel a nedves falevelek különösen veszélyesek, ugyanis alóluk a víz nehezebben szárad fel és órákkal az esõ elállta után is - amikor már száraznak látszanak – meglepetést okozhatnak a nagy sebességgel ráhajtó jármûvezetõknek. Egyes utakon számítani kell arra, hogy a mezõgazdasági munkák idején megjelenhet a földutakról felhordott sár. Ezeket a szakaszokat óvatosan kell megközelíteni, a sebességet gázlevétellel kell csökkenteni, különben a jármû könnyen megcsúszhat. Az õszi-téli idõszakban nappal is kapcsolja be a világítást, hogy észrevegyék! A legtöbb európai országban a jármû kötelezõ tartozéka a láthatósági mellény, valamint novembertõl áprilisig kötelezõ a téli gumi használata. Mielõtt külföldre indul, tájékozódjon az aktuális közlekedési szabályokról.
Közlekedjen a látni és látszani elv alapján!
A közlekedési szabályokat minden közlekedõnek – gyalogosnak és jármûvezetõnek egyaránt – be kell tartania. Tragédiák százai figyelmeztetnek arra, hogy a közlekedésben nincs helye az agresszív, indulatos magatartásnak. Minden elindulás elõtt gondoljon arra, hogy ÖNT – és MÁSOKAT is – hazavárják!
Mit tegyen, ha jön a tél?
A megváltozott idõjárási, látási és útviszonyok miatt fokozott baleseti veszélyhelyzettel kell szembenéznie minden közlekedõknek. Ebben az idõszakban a legtöbb problémát a csúszós út (hótakaró, jeges aszfalt) és az alacsony, átlagosan 0-3 celsius fok körüli hõmérséklet jelenti.
A rossz idõ beállta elõtt ellenõriztesse gépjármûve világító berendezéseit, az akkumulátort, hûtõfolyadékot, az ablakmosót és az ablaktörlõ lapátokat!
Vásároljon a zárak, szélvédõ lefagyását gátló folyadékot, tegyen autójába tisztítókefét, jégkaparót!
Gondoljon arra, hogy a havas, jeges, száraz és nedves aszfalt váltakozása nem csak a gépjármûvet, hanem a vezetõjét is alaposan próbára teszi. Otthonról induljon el korábban a szokásosnál, elindulás elõtt tisztítsa meg jármûvét a jégtõl és a hótól, gondoskodjon az ablakok párátlanításáról!
Tartson nagyobb követési távolságot, a fékút télen sokkal hosszabb!
A felüljárókon, hidakon és erdõsávok közti útszakaszon számoljon az aszfalt jegesedésével, és ennek figyelembevételével válassza meg jármûve ideális sebességét. Legyen gyanakvó a szélvédett, árnyékos szakaszon. Télen mielõtt hosszabb útra indulna, tájékozódjon az utak járhatóságának állapotáról. A lehetõségekhez mérten legyen az autóban hólapát, tartalék meleg ruha, pokróc, hogy az esetlegesen a hó fogságában töltött idõ még biztonságosabb legyen. Gépjármûvével teletankolt állapotban induljon útnak.
Ne elõzze meg a hókotró jármûveket, mögöttük bár lassabb, de biztonságosabb!
A téli gumi mellé a higgadt fej és az elõretekintõ gondolkodásmód is elengedhetetlen. Ne az utolsó pillanatban gondoskodjon a nyári abroncsok cseréjérõl, 7 celsius alatti hõmérsékletnél a nyári gumik nem nyújtanak kellõbiztonságot. A heves hóesés vagy fagyott hótakaró esetén a biztonságot növeli a megfelelõen felszerelt hólánc.
REND-ŐR ROVAT >>>